READING

Killing Eve: İç gıdıklayıcı, sürükleyici ve büyüle...

Killing Eve: İç gıdıklayıcı, sürükleyici ve büyüleyici

Fotoğraf: IMDB

Son zamanlarda pek çok izleyicinin dikkatini çeken Killing Eve, İngiliz yazar Luke Jennings’in Codename Villanelle adlı kitabından uyarlandı. MI5’ta görevli memur Eve’in, art arda cinayetler işleyen Villanelle’in peşine düşmesiyle başlayan dizinin oyuncu kadrosunda Sandra Oh, Jodie Comer, Fiaona Shaw gibi ünlü isimler yer alıyor. Time dergisinin 2018 yılının en iyi dizisi ilan ettiği Killing Eve dizisinin senaristliğini ise Fleabag dizisinden tanıdığımız Phoebe Waller-Bridge üstleniyor. Her bölümün heyecanla izlendiği bu dizi, yayınlandığı ilk günden bu yana büyük bir ilgiyle takip edildi.

Villanelle (Jodie Comer) oldukça yetenekli, birden fazla dil bilen, soğukkanlı ve sosyopat bir seri katildir. Ona verilen görevleri tek tek yerine getirirken hem alaycı hem de soğukkanlı yapısını koruyabiliyor. Her bölümde birbirinden farklı olayların yaşandığı bu dizide heyecan, gerilim ve gizem serüveni bitmiyor. Bölümleri leblebi yer gibi izleyen izleyiciler bir sonraki bölümü büyük bir hevesle bekliyor.

İngiliz istihbarat servisinde ajan olarak çalışan Eve Polastri’nin (Sandra Oh) hayatı oldukça karışık ve bir o kadar da monotondur. Onun için yeni olaylar çözülecek yeni bulmacalara benziyor. Bir cinayet soruşturması sırasında Villannelle ile yolları kesişen Eve, o günden sonra bu cinayetlerin peşini asla bırakmıyor. Her olayda kendisiyle ilgili farklı bir detay yakalayan Eve, bu olayın gizemine kapılarak Villanelle’i daha yakından mercek altına almaya başlıyor.

Dizinin iç gıdıklayıcı dinamik yapısı, senaryonun cazibesiyle birleşince ortaya seyredilesi bir yapım çıkıyor. Oyuncuların başarısını da es geçmemek lazım elbette. Öyle ki hem Sandra Oh hem de Jodie Comer üstün oyunculuklarıyla başta BAFTA olmak üzere ödül üstüne ödül aldı. Aralarındaki uyum dizinin başarısını da pozitif yönde etkiledi diyebiliriz.

Dizinin tek bir coğrafi boyutta kalmayıp sınırları aşması da dizinin başarısını etkileyen unsurlar arasında. Psikopat seri katilimizi kah Fransa’da kah Almanya’da görüyoruz. Villanelle’nin birden fazla dil bilmesi de onu diğer kiralık katillerden ayıran unsurlardan biri. Villanelle karakterinin zekâsının ne kadar keskin olduğunu gösteriyor. Eve ise ona karşı tarif edemediği duygular hissettiğini fark ediyor. Amiri Carolyn (Fiona Shaw) ile birlikte bu cinayetlerin gizemini çözmeye ant içmişçesine harıl harıl çalışıyor. Her sezon finalinde izleyicilerin şaşkınlığa uğratan yapım üçüncü sezon onayını çoktan aldı. Bakalım grafikler dizi hakkında bizlere neler söylüyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Dizi hakkında nisan ayından bu yana toplam 1 milyon 506 bin ileti paylaşımı yapılmış. Bu paylaşımlar, dizinin yayına girdiği nisan ve onu takip eden mayıs ayında artış göstermiş. Birinci sezonuyla akılda bir sürü soru işareti bırakan dizimiz ikinci sezona bomba gibi başlayarak izleyicisini yine şaşırtmadı. Dizi eylül ayında Emmy ödülü kazanınca, hakkındaki ileti sayısında kayda değer bir artış olmuş. Ayrıca Emmy’nin yanı sıra BAFTA ödülünü de kucaklayan dizinin başarısı bir kez daha tescillendi.

Tablo 2: Duygu Dağılımı

Duygu dağılımı grafiği incelendiğinde pozitif ve nötr paylaşımların ön plana çıktığını görüyoruz. Dizinin aldığı Emmy’yi ne kadar hak ettiğini öven paylaşımlar pozitif ileti sayısında artışına sebep olurken diziyle ilgili haber paylaşımları nötr iletileri artırmış. Öte yandan negatif iletiler genel olarak dizinin kısalığı  ve çabucak bitmesine odaklanmış.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Kelime bulutunda “Killing, villanelle, #killingeve” gibi kelime grubu ve hashtaglar öne çıkıyor. Diziyle özdeşleşen bıçak emojisi, özellikle Twitter yorumlarında sık sık kullanılmış.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Başrolü paylaşan Jodie Comer ve Sandra Oh’nun uyumlu performansı, dizinin en etkili silahlarından biri. Yapım ve oyuncular hakkındaki konuşmaları gösteren Konu tekerleğinde, oyuncuların isimlerinin çok büyük oranda bir arada anılıyor olması da bunu destekliyor. Her ikisinin de karakteriyle bütünleşmesi, hikâyeyi daha da sürükleyici kılıyor. Eve ve Villanelle karakterleri oldukça orijinal ve yeniliğe açık karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum dizinin gelişmeye açık bir yapıya sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Tablo 5: Twitter | Potansiyel Etkileşim

Dizi hakkında nisan ayından bu yana gerçekleşen konuşmaların potansiyel erişimi 10 milyar 400 milyonu geçmiş. Mart ve nisan arasında konuşulma hacmi bir hayli artmış. Yaz aylarında konuşulmalar seyrekleşse de eylül ayında dizinin Emmy ödülü almasıyla tekrar artmış.

Tablo 6: Twitter | Top Mention

Tablo 7: Twitter | Top Hashtag

Dizi hakkında en çok #KillingEve, #Emmys, #BAFTATV, #Villanelle, #GoldanGloba hashtagleri kullanılırken en çok mention ise @killingeve, @jodiecomer, @IamSandraOh, @BBCAmerica hesaplarına atılmış. BBC America’nın başarılı yapımlarından Killing Eve, adından sıkça söz etmeyi başarmış.

Twitter’da dizi hakkında yapılan ve en çok etkileşim paylaşımlar ise şöyle:

Tablo 8: Cinsiyet Dağılımı

Dizi hakkında paylaşımların yüzde 70’i kadın, yüzde 30’u ise erkek kullanıcılara ait. En çok paylaşım yapan iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana.

Tablo 9: Lokasyon Dağılımı

Killing Eve heyecan ve gizemin bir arada olduğu, izleyeni kendine bağımlı kılan eşsiz bir yapım. Dizinin başarısının sırrı nedir diye soracak olursanız kuşkusuz orijinal olması cevabını veririm. Suç, suçun gizemi ve bunun ardında yatan sebepleri anlamak adına çok besleyici ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Özellikle suç işlemenin psikolojik sebeplerini anlamamıza yardımcı olabilir. Sosyopat bir seri katilin iç dünyasına her bölümde biraz daha girebilirsiniz.

Şimdiden keyifli seyirler!

 

Yazan: Mert YILDIRIM | [email protected]


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR