READING

2020’de televizyon ve dijital eğlence dünyas...

2020’de televizyon ve dijital eğlence dünyasının sosyal medyadaki EN’leri belli oldu

Türkiye’nin en etkili yeni nesil dijital medya araştırma ve CRM şirketi Adba Analytics’in yılın en çok konuşulanlarını derlediği Almanak yayınlandı. Sosyal medyada fenomenlerden markalara, sanatçılardan siyasetçilere, hashtaglerden öne çıkan olaylara kadar bir çok konuyu kapsayan araştırmanın televizyon, sinema, ve dijital eğlence içerikler bölümüne yakından bakıyoruz.

2020’nin Popüler TV Kanalları
2020 Ocak ayından itibaren hepimizi televizyon başına toplayan kanallardan en çok konuşulanı FOX olmuştur. İkinci sırada ATV ve üçüncü sırada STAR TV gelmektedir. Sonuçlara retweetler dahil edilmemiştir.

2020’nin Yeni Nesil İnternet Kanalları
Kendilerine özel dizileri ile televizyon dizileri kadar konuşulan internet kanallarının başında Netflix büyük farkla ilk sırada yer almaktadır. Digiturk ikinci sırada yer alırken BluTv üçüncü sırada listeye girmiştir.

2020’nin Popüler TV Dizileri

Sen Çal Kapımı dizisi, oyuncu kadrosu ve sürükleyici bölümleriyle hakkında en çok paylaşım yapılan dizi olurken, Hercai pandemi döneminde ara vermesine karşın popülaritesini devam ettirmiştir. Sonuçlara retweetler dahil edilmemiştir.

2020’nin Popüler Yabancı Dizileri
Evde geçirilen vakitlerin uzadığı ve dizi izleme oranlarının yükseldiği 2020’de kendinden en çok bahsettiren diziler 4. sezonuyla dönen La Casa De Papel, 3. sezonunda yine büyük ilgi gören gençlik dizisi Elite ve yine 3. sezonu yayınlanan Ozark olmuştur.

2020’nin Popüler TV Programları

Popüler televizyon programlarında Survivor her yıl olduğu gibi 2020’de de en çok konuşulanlar listesinin başında yer almıştır. Master Chef ikinci sırada listeye girerken, tartışma programı Teke Tek yılın en çok konuşulan üçüncü programı olmuştur.

2020’nin Popüler Filmleri
Pandemiden önceki kısıtlı sürede vizyona girebilmiş ya da dijital platformlarda yayınlanmış filmlerin en popüleri yıldız oyuncu kadrosuyla Dokuz Kere Leyla olmuştur.

2020’nin Popüler Yönetmenleri

Sinema sektörünün büyük yara aldığı yıl boyunca yönetmenler sosyal medyada adından söz ettirmeye devam etmiştir.

2020’nin Popüler Kadın Oyuncuları
Projeleriyle en fazla paylaşıma konu olan kadın oyuncu, Sen Çal Kapımı’da ki rolü ve aktif sosyal medya kullanımıyla Hande Erçel olurken onu Demet Özdemir ve Neslihan Atagül izlemektedir. Ebru Şahin, Özge Gürel, Ece Yaşar, Birce Akalay, Hazal Subaşı, Elçin Sangu, Esra Bilgiç listedeki diğer isimlerdir. Sonuçlara retweetler dahil edilmemiştir.

 2020’nin Popüler Erkek Oyuncuları
Projeleriyle en fazla paylaşıma konu olan erkek oyuncu Can Yaman olurken onu Engin Akyürek ve Kerem Bürsin izlemektedir. Alp Navruz, İbrahim Çelikkol, Akın Akınözü, Cihangir Ceyhan, Aras Bulut İynemli, Uraz Kaygılaroğlu, Murat Yıldırım listedeki diğer isimlerdir. Sonuçlara retweetler dahil edilmemiştir.

2020’nin Popüler Sunucuları
2020’nin en popüler programı Survivor’ın yorum programı sunucusu Hakan Hatipoğlu ve gündeme oturan birçok olayı çözüme kavuşturan Müge Anlı ilk sıralarda yer almıştır. Esra Erol, Pelin Çift, Murat Ceylan listedeki diğer isimlerdir.

2020’nin Popüler Sanatçıları
Şarkılarının yanında sosyal sorumluluk projeleri ile gündeme gelen Haluk Levent, 2020 yılının da  en çok konuşulan sanatçı olmuştur. Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan Gökhan Özoğuz ise ikinci sıradadır.

2020’nin Popüler Fenomenleri

Bu yıl sosyal medyaya damgasını vuran fenomenlerde Survivor’la geniş kitlelerce tanınma fırsatı yakalayan Barış Murat Yağcı ve Cemal Can Canseven ilk iki sırayı alırken onları Önder Şeren izlemektedir.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR