READING

Neşet Ertaş filminin davası sonuçlandı

Neşet Ertaş filminin davası sonuçlandı

Dijital Sanatlar Yapımevi, büyük usta Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan,  yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi için çalışmalara başlamış, filmin fragmanı da geçtiğimiz aylarda izleyiciyle buluşmuştu. Bu süreçte sanatçının ailesi tarafından açılan dava ile çekimlere sete çıkılamadan ara verilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesinde görülen dava Dijital Sanatlar lehine sonuçlandı ve kararda; sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz bilgisi yer aldı. Bir televizyon kanalının (CnnTürk) arşivinden gün yüzüne çıkan söyleşiye dayanarak verilen kararla yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği film sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

T.C. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi’nde görülen davada “bir filmin sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklanamayacağı…” gerekçesiyle çıkan kararla birlikte çalışmalara yeniden başlandı. Bunlara ek olarak, sanatçının bir televizyon kanalına (CnnTürk) verdiği röportaj da gün yüzüne çıktı. Neşet Ertaş’ söyleşide, daha önce hakkında yazılmış kitaplar olsa da noterden muvafakat verdiği ve bilgilerini aktardığı tek yazar olan Prof. Dr. Erol Parlak’la şiirlerini, türkülerini yazılan kitapta gelecek nesillere aktarmak istediğini belirtiyor.

Dijital Sanatlar Yapımevi’nden mahkeme kararıyla ilgili yapılan açıklamada; “Prof. Dr. Erol Parlak’ın büyük usta, son abdal Neşet Ertaş’ın hayatını anlattığı kitabının tüm haklarını aldık ve kendisinin danışmalığında filmimizin çekimlerine başladık. Çekimler sırasında yaşananlar, söylenenler ve sansür uygulama girişimleri bizleri çok üzdü. Ancak mahkeme kararı haklılığımızı ortaya çıkarttı ve bizler büyük sanatçının anısına sonsuz saygımızla, abdal kültürüne yakışır şekilde, şarkılarıyla türküleriyle filmimizi izleyicilerle buluşturmak üzere gün sayıyoruz. Çünkü kendisinin de televizyon röportajında kitabıyla ilgili olarak belirttiği gibi bizler de gelecek nesillere kendisini filmimiz aracılığıyla anlatmak istiyoruz” dendi.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR