Aşk Ağlatır tepkilere kulak verdi

Başrollerini Deniz Can Aktaş ve Hafsanur Sancaktutan’ın paylaştığı Aşk Ağlatır ilk başta büyük merak yaratmış, ancak fragmanındaki aşırı şiddet barındıran sahnelerin yarattığı öfke bir süre de olsa bu merakı bastırmıştı. Twitter’da #RTÜKGerekeniYap hashtag’i üzerinden Show TV’yi ve diziyi eleştiren internet kullanıcıları seslerini duyurmayı başarmış gibi görünüyorlar. Zira kanal, 8 Eylül Pazar akşamı 20.00’de seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan yapımın yeni fragmanında bu sahneler yer vermemiş.

Fragmandaki şiddet sahnelerinin bu denli tartışma yaratmasının ardında, maalesef her gün bir yenisinin haberini aldığımız erkek şiddeti yer alıyor. Bilhassa 18 Ağustos’ta Kırıkkale’de gerçekleşen ve olayın ardından yayınlanan videosuyla tüm Türkiye’nin haberdar olduğu Emine Bulut cinayetinin ardından kadınların uğradığı şiddete karşı yükselen itirazlar ve adalet talebi, toplum nezdinde ciddi bir farkındalığın yerleşmesi açısından önemli gelişmeler olarak tarihe geçiyor.

Kimi yapımcılar, kanallar ve senaristler bu farkındalığı artırmak amacıyla bu gibi sahnelere yer verdikleri yönünde açıklamalar yapıyor ve hastalıklı davranışları kötülüğün basit bir yansıması gibi göstermelerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Ancak, ekranlarda şiddetten, sevgisizlikten ve hoyratlıktan fazlasını görmek isteyen, ekranın toplumsal davranışlar üzerindeki etkisinin farkında olan ve karar mercilerini üstlerine düşen sorumluluğu almaya çağıranların sayısı gitgide artıyor.

Nihayetinde senaryosunda bir değişikliğe gidip gitmediğini bilmesek de tepkilere kulak verip fragmanı değiştirdikleri için Show TV’yi, MF Yapım’ı ve yapımcı Asena Bülbüloğlu’nu tebrik ediyoruz. Umarız senaryo da kötülüğün adalet karşısında cezasız kalmayacağı ve şiddetin asla çözüm olmayacağını anlatmakta gerekli incelikleri sergiler.


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR