BEHZAT Ç. geri döndü: Cinayet var

Fotoğraf: twitter.com/BluTVofficial

Yeniden başlaması umut ve sabırla beklenen Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin sadık izleyicileri Cinayet Büro’ya kavuştu! Acaba eskisi gibi olur mu, aynı tadı verir mi gibi sorular içinde 12 Eylül Perşembe akşamı sekizinci bölümü yayınlanan dizi, dijital platformların kendine özel koşullarıyla ve yeni karakterleriyle yayın hayatına devam ediyor.

Yeni Başlayanlar için Behzat Ç…

Uzun bir aradan sonra ekranlara dönen Behzat Ç., sevenlerine yine heyecan dolu dakikalar yaşatıyor. 2010’da Emrah Serbes’in yaratıcılığında ortaya çıkan efsaneyi, Ercan Mehmet Erdem’in senaryosuyla, Serdar Akar yönetmenliğinde izlemiştik. Star TV ekranlarındaki üç  dolu dolu sezonun ardından orijinal plana sadık kalarak final yapan hikâye, altı yıllık aranın ardından temmuz ayında, bu sefer BluTV’de izleyici karşısına çıktı.

Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Ege Aydan, Berkan Şal, Nejat İşler ve Güven Kıraç gibi isimlerin yer aldığı dizinin yeni bölümlerinde Fatih Artman’ın olmaması, başarıyla canlandırdığı hayta Harun karakterinin hayranlarını hayal kırıklığına uğratmış olsa da hikâyenin sevenleri Başkomser’lerine kavuşmuş olmaktan memnun.

Dizide ekibe yeni katılan oyuncularla iyi bir kimya yakalanmışa benziyor.Orijinal senaryoda ölmüş olmasına rağmen, Behzat’ın iç dünyasından hikâyeye katılan Savcı Esra (Canan Ergüder) ve yeni sezonda diziye dahil olan Ahu Türkpençe’nin canlandırdığı Psikolog Defne ile bu sezon Behzat’ın karmaşık iç dünyası iki kadın arasında çalkalanacak gibi duruyor.

Yeni sezonda değişen tek şey Başkomser’in aşk hayatı ve iç dünyası değil. Cinayet Büro ekibi de değişimden nasibini alıyor. Nejat İşler’in hayat verdiği Ercüment Çözer karakterinin önayak olmasıyla inzivadan çıkıp geri dönen Behzat bambaşka bir ekiple karşılaşıyor.Eski ekibin as oyuncuları Harun(Fatih Artman), Eda(Seda Bakan) ve Cevdet(Berke Üzrek)’i artık aramızda değil. Onların yerine Mahir(Kemal Burak Alper), Suat(Hüseyin Sevimli) ve Banu(İlkyaz Arslan) Behzat’ın ekibine dahil oluyor. Dolayısıyla hikâyenin ilk hâlinden aşina olduğumuz büro ritüellerinin ve muhabbetlerinin değişimini görsek de yeni ekibin yeni fenomenler yaratacağının sinyallerini verdiği sahneleri görünce biraz rahatlıyoruz.

Harun’un yokluğunda dizinin komedi unsuru olarak Suat ön plana çıkıyor. Yer yer karmaşık geçmişinden kesitler duyduğumuz Mahir ve özel hayatıyla sosyal hayatı arasında denge kurmaya çalışan Banu diziye yepyeni bir soluk getirmiş. Behzat’ın kızı Şule(Ayça Eren) işlediği cinayet nedeniyle, bu sezon başından beri hapiste. Behzat’ın abisi Şevket’le(Ege Aydan) olan diyaloglarıysa her zamanki gibi kırıp geçiriyor. Özellikle son bölümde Şevket’in Savcı Esra’nın hayaletiyle diyaloğu efsane olmaya aday! Gelecek bölümlerde Savcı Esra’nın yokluğunu hissetmeyeceğimizi anlıyoruz. Behzat’ın cinayet büro, abisi, kızı ve Savcı Esra’nın hayaleti arasında savrulan hayatına Psikolog Defne’nin nasıl etki edeceği merak konusu.

Behzat Ç. yayınlandığı günden bu yana toplumsal meseleleri işleyen bir dizi oldu ve bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de buydu. İnzivaya çekilmiş Behzat’ı yeni sezonda Ankara Şube’ye döndürense devlet meseleleriydi. Geçtiğimiz sekiz bölümde de cinayet şubenin gündeminde toplumsal meseleler vardı. Ülkemizin kanayan yarası olan kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve sığınmacı sorunu sezonun öne çıkan başlıklarındandı. Bunun yanı sıra popüler kültür ikonları ve cinsiyet meselesi de dizinin öne çıkan unsurlarındandı. Televizyon dizilerinde çok sık göremediğimiz bu temalar, BluTV’de karşımıza çıkıyor. Bakalım, gelecek bölümlerde cinayet büroyu ve Behzat Ç. severleri neler bekliyor?

Sosyal medya ne diyor?

Uzun bir aradan sonra temmuz ayında BluTv’de yayın hayatına devam eden dizinin sosyal medyada nasıl tepkiler alacağı da büyük merak konusuydu. Dizinin geri dönüş duyurusunu takiben inceleme aralığını 1 Temmuz – 11 Eylül 2019 kabul ederek sosyal medya konuşulma oranlarına baktığımızda, dizinin en çok 21-27 temmuz haftasında konuşulduğunu görüyoruz. Yeni sezonun başladığı aydan bu yana dizi hakkında toplam 95.539 paylaşım yapılmış.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Diziyle ilgili paylaşımların en yoğun olduğu kaynak mecra Twitter’ken Ekşisözlük gibi forumlar ikinci sırayı alıyor. Bu mecraları YouTube ve Instagram takip ediyor. Behzat Ç. hakkında en çok yorum yapan kullanıcının BluTV hesabı olması ise BluTV’nin dizinin tanıtımı için sosyal medyadan da çalışmalarına devam ettiğini gösteriyor.

Tablo 2: Kaynak mecralar

Paylaşımlarda en sık “Behzat, BehzatÇ ve Geri” ifadelerine rastlıyoruz. Dizinin sadık kitlesinin Behzat’ın geri dönüşünün coşkusunu paylaşımlarına yansıttığını görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine göz gezdirdiğimizde ise Cinayet Şube’nin jargonuyla karşılaşıyoruz. Dizinin tanıtım hashtag’inin “Behzat Ç. 25Temmuz amirim geliyor la” gibi dizi jargonuyla oluşturulmasının da dizinin sevenlerini tekrar Cinayet Şube’ye davet eder bir hali var. Dizinin yeni yayın platformu da konuşulanlar arasında. Konu tekerleğinde Blu TV kelimesinin de sık kullanıldığını görüyoruz. Yine aynı şekilde, dizinin internet platformuna taşınması ile RTÜK de konu tekerleğinde kendine yer buluyor.

Tablo 4: Konu Tekerleği

@efsanekesit@BluTVofficial ve @filmdenkare en popüler paylaşımcılar olurken Twitter iletilerinde potansiyel etkileşimin 477 milyonun üzerinde olduğu görülüyor.

Tablo 5: Potansiyel etkileşim

Yorum yapanların %69’nun erkek kullanıcılar olması ise dizinin daha çok erkek izleyicilerin ilgisini çektiğini düşündürüyor.

Tablo 6: Cinsiyet dağılımı

Çiğdem SUBAŞI

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR