Güneş Aladağlı’nın torunu mu?

Fotoğraf: TRT1

Başrollerini Tolgahan Sayışman ve Yıldız Çağrı Atiksoy’un paylaştığı Şampiyon, 17 Kasım Pazar akşamı TRT1′de yayınlandı. Bu bölümle birlikte karakterlerin birbirlerine duyduğu öfke ve intikam duyguları had safhaya ulaşırken ikili ilişkiler daha gergin bir hâle büründü.

Öncelikle Kerem’in dizinin başından beri babasını intikamını almak istemesi Özer ailesinde karşılaştığımız baskın duygulardan biriydi. Genç yaşta idolü olarak gördüğü babasını kaybetmesi Kerem’in kendini boksa adamasının nedeniydi. Küçüklüğünden beri Kafkas’ı suçlayarak genç şampiyonu katil olarak yaftalaması eski boks antrenörü Akif’in itiraf videosunu izlemesinden sonra boyut değiştirdi. Hem anne hem baba rolüne bürünen halasının nişanlısı olacak Tansel’in babasının ölümünde parmağının olduğu öğrenmesi içinde beslediği intikam duygusunun yönünü değiştirdi. Artık amca olarak gördüğü Tansel’in hayatındaki en büyük düşmanı ve ailesinin ocağına ateş düşüren kişi olduğunu anladı. Bununla birlikte her şeye rağmen Tansel’le olmayı tercih eden halasına ailesine ihanet eden bir yabancı olarak yaklaşmaya başladı. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Kerem, halasının her şeye rağmen Tansel’i kendi oyununda mağlup etmek için zamana ihtiyacı olduğunu belirtmesiyle biraz rahatlamış hissetti. Fakat günün sonunda, eğitim gördüğü Yaman hocanın salonunda tanıdığı Miço’dan kendisine ruhsatsız silah getirmesini istemesi hiçbir şeyin Kerem’i durduramayacağının sinyali oldu. Silah karşılığında evinin ödeyemediği üç aylık kirası tutarında para teklif etmesi Miço’nun gözünü boyamaya yetti. Yine de tüm sorumluluğu üzerine alıp olan biteni Kafkas’a anlatması, Kerem’i katil olmaktan kurtardı.

Tansel’in çalışma odasında abisinin hastane sonuçlarına ulaşması Suna için güzel bir gelişme oldu. En azından artık Necdet Suphi’yi kimin öldürdüğü biliyor ve Kafkas’ı işlemediği bir suç yüzünden katil olarak görmeyi bıraktı. Ama eskiden evlenmeyi düşündüğü küçük mafya babasının ailesini tehdit ederek kaleyi içten fethetmeye çalıştığını iyi kalpli doktorumuz henüz bilmiyor. Bununla birlikte Necdet Suphi’nin doktor sonuçlarının kaybolduğunu fark etmesiyle Tansel, Suna’yı bile karşısına aldı. Artık ikili ileride evlenecek bir çift değil, birbirine düşman iki karakter hâline geldi.

Ömer Aladağlı’nın Kafkas’ı manipüle etme çabaları ise son hızla devam ediyor. İlk başta Güneş’i bahane gösterip maçı ertelemesi, daha sonra Kafkas’a aileye önem verdiğini vurgulaması, eski şampiyonu yanına çekme çabalarından sadece birkaçı. Fakat bir yanda Yaman hoca varken şampiyonumuzun taraf değiştirmesi pek de gerçekleşecek bir olasılık değil. Atacağı adımları her şeyden önce Yaman hocayla konuşması, karşılarına çıkacak her engeli satranç oynarmış gibi önceden planlamalarını sağlıyor. Yine de planladıkları her şey Fırat’ın ringe çıkmasıyla alt üst oldu. Eski şampiyonun şike yaparak ilk iki raunt gerileyip üçüncü rauntta ise mağlup duruma düşmesi gerekiyordu. Fakat tam rakibinin yumruklarına kendini bırakmışken birden vefat eden eşi Eylül’ün hayâlini görmesi Kafkas’ı maçı kazanmaya itti. Hile yaparak kaybetmesi gereken maçı tek yumrukta rakibini mağlup ederek kazandı. Böylelikle tüm oyunlarda adı geçen Aladağlı’yı karşısına alarak mafya babasının önceki günlerde savurduğu tehditlerin gerçekleşmesine kapı aralamış oldu.

Maçı kazanmasıyla umutsuzluğa düşen Yaman hoca için durum daha farklı. Özellikle geçtiğimiz bölümde anlaşma yaptığı komiserden bir çocuğun adresini bulmasını istedi. Bu çocuk yıllar önce mübadele sırasında kaybolan Derviş Aladağlı’nın çocuğu olarak karşımıza çıktı. Bölümde izleyicileri etkileyen en büyük detaylardan biri çocuğun adı oldu. Yaman hoca Eylül isimli bu çocuğu besleyip büyüttüğünü, yıllar sonra da evlendirdiğini söyledi. Hatta bu çocuğu yedi yıl önce kaybettiğini belirtti. İşte bölümün tüm dengesi burada değişti. Acaba Derviş’in yıllar sonra haberdar olduğu Eylül, Fırat’ın yıllar önce kaybettiği Eylül mü? Gerçekten Güneş, Derviş Aladağlı’nın torunu mu? Gelecek bölümde bu soruların cevaplarını alacağımızı umuyorum.

Bölümün en duygusal sahneleri Zafer-Selvi ve Neslihan-Fırat arasında geçti. Geçtiğimiz hafta kız isteme töreninde tek başına bırakılan Selvi, artık Zafer’le ne olursa olsun görüşmeyeceğini dile getirdi. Hayatta en çok sevdiği kişiyi kaybeden Zafer, her ne kadar pişman olduğunu belirtse de yapabileceği bir şey olmadığını fark etti. Kardeşi olarak gördüğü Zafer’in üzüntüsüne dayanamayan Fırat’ın, Selvi’ye gidip her şeyi açıklamaya başlaması ikili arasında işlerin yoluna girmesini sağladı. Köşe adamlığı üzerinden Zafer’in ne kadar önemli olduğunu ve bir ilişki için de neleri göz önüne aldığını söyleyince Selvi, Zafer’in hangi şartlar altında nasıl bir karar verdiğini daha net anladı. Günün sonunda sevgilisine geri dönmesi izleyicilerin içini ısıttı. Zafer-Selvi ikilisi arasındaki ilişki tatlıya bağlansa da, Neslihan-Fırat çifti için son pek umut edilen son gerçekleşmedi. Yaman hocanın ilk göz ağrısı Neslihan artık içinden geçen her şeyi Selvi’nin de destekleriyle Fırat’a açıkladı. Fırat, Neslihan’ın duygularını anlasa da, kendi ailesinden gördüğü biri için böyle bir duygu beslemeyeceğini belirterek Neslihan cephesinde ufak bir yıkıma sebep oldu. Çünkü aslında, hiç beklemese de kalbini çoktan Suna’ya kaptırdı. Yine de Neslihan’ın duygularını olgun bir şekilde değerlendirmesi, genç kızın özgüvenini yerle bir etmedi, aksine aralarındaki bağın daha güçlendiğini hissediyorum.

Şimdi de gelelim teknik analizlerimize;

Geçtiğimiz hafta yayınlanan sekizinci bölümle gün içerisinde toplam 1851 paylaşım yapılan Şampiyon’un konuşulma hacmi, 17 Kasım’da yayınlanan dokuzuncu bölümüyle yüzde 15 azalarak 1558 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Yapılan 1558 paylaşımdan 738’i pozitif, 136’sı negatif ve 684’ü nötr içerikten oluşuyor. Pozitif içerikler Zafer ve Selvi’nin barışmasına odaklanırken negatif içerikler ise yine Zafer’in barışmadan önceki durumuna ve Kafkas’ın çıkacağı şikeli maça yoğunlaşıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin #Şampiyon ve @trt1 hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zafer ve Şampiyon hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını ise #ŞampiyonlukYolunda çekiyor.

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlar ise şöyle:


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR