READING

Güvercin ilk bölümüyle diziseverlerle buluştu

Güvercin ilk bölümüyle diziseverlerle buluştu

Fotoğraf: Star TV

Senaryosunu Hayat Bilgisi dizisinin senaristliğini üstlenen Halil Özer’in kaleme aldığı Star TV’nin merakla beklenen yeni projesi Güvercin, 24 Kasım günü diziseverlerle buluştu. Kadrosunda Menderes Samancılar, Nursel Köse ve Mehmet Ali Nuroğlu gibi tecrübeli oyuncuların yanı sıra, Almila Ada, Genco Özak, Eslem Akar ve Berke Üsdiken gibi genç yetenekleri de bulunduran yapım sezona hızlı bir başlangıç yaptı diyebiliriz.

Güvercin, Zülüf karakterine hayat veren Almila Ada’nın derin bir kuyu içerisindeki yardım çağrısıyla başlıyor. Sırılsıklam bir hâlde sesini duyurmaya çalışan Zülüf, on beş yıl önce yakın arkadaşı Ahmet Cibranoğlu’nun cinayetiyle suçlanarak cezaevine gönderilen Bedir Kavi’nin (Menderes Samancılar) kızı olarak seyirciyle buluşuyor.

Bedir, yanlış suçlamalar nedeniyle hem ahiretlik dostu olarak gördüğü Ahmet Cibranoğlu’nun ölümüyle hem de bu ailenin altınlarını çalmakla suçlanarak on beş yıllık ceza yiyor. Uzun yıllar sonra ceza süresinin bitmesiyle mahpushaneden çıkan Bedir, tekrar eski hayatına dönmek için evine gitse de, Cibranoğlu ailesi günün sonunda katil olarak değerlendirdikleri iki çocuk babasının elini kolunu sallaya sallaya evine dönmesini kabul edemez. Tıpkı on beş yıl  boyunca yaşadıkları acılar gibi Bedir’in de cezaevinden sonra benzer acıları yaşamasını isteyen aile, büyük oğulları Kenan sayesinde biraz daha durulur. Fakat gözü intikam ateşiyle yanan evin ortanca çocuğu Ökkeş, babasının kanını yerde bırakmamak için türlü stratejiler üretmeye başlar.

Ökkeş de dahil olmak üzere iki ailenin de bilmediği tek bir nokta, Cibranoğlu ailesinin dayısı Celil ile, Bedir’in kardeşi Kasım arasındaki danışıklı dövüş. Kumar borcu olan Celil’le sevdiği kızı parasızlıktan dolayı alamayan Kasım ortaklaşa plan yaparak zengin olmayı planlıyorlar. Fakat istedikleri sonucu alamamalarının yanında nasıl olduğunu henüz öğrenemesek de Ahmet Cibranoğlu hayatını kaybediyor. Suçlu ise Kasım’ın kardeşi Bedir Kavi olarak gösteriliyor. Gelecek bölümde geçmişte neler olduğunu net bir şekilde açıklayacaklarını düşünüyorum.

Çetrefilli bir ilişkiye sahip bu iki aile arasında beklenmedik bir yakınlaşma söz konusu oluyor. Bu yakınlaşmanın temelleri ise çok farklı kişilerden değil, iki ailenin en küçük çocukları tarafından atılıyor. Birbirlerine aşık olan Müslüm Kavi ve Nefise Cibranoğlu, imkânsız bir aşkın kapısını aralıyor. Ailelerinden çekindikleri için ilişkilerini rahatça yaşamayan genç çiftimizin karşılaştığı bir başka sorun ise, Nefise’nin evlendirilmek zorunda kalması. Anne Cibranoğlu rolündeki Kevsa Hanım, küçük kızının tam da istediği gibi bir kısmetle evlenmesini ister ve bunun için gerekli adımları atar. Fakat sevmediği bir adamla evlenmek istemeyen Nefise, Müslüm’le kaçma planı yapar ve genç çift ertesi gün bir arkadaşlarının evine sığınırlar.

Fotoğraf: Star TV

Dizinin en rahatsız olduğum noktası burasıydı. Geçtiğimiz seneden beri artık dizi ve film dünyasında kadına şiddet azaltılsın diye adımlar atarken şimdi de karşımıza aile baskıyla evlenmek zorunda bırakılan bir kadın çıkıyor. Özellikle gençlerimizi bir yandan sigara ve alkole özendirmemek bir yandan da küfre alıştırmamak için manevi unsurları aşağılayan yaklaşımları dizilerde göstermezken neden hâlâ kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet büyük boyutlarda karşımıza çıkıyor gerçekten anlamıyorum. Yayınladığı fragman sonrasında sosyal medyada topladığı tepkiyle beraber senaryosunda bulunan kadına yönelik şiddeti içeren sahneleri kesen Aşk Ağlatır dizisinde olduğu gibi Güvercin’den de böyle bir adım bekliyorum. Bu tür vahameti ekranda göstererek sosyal hayatımızda da karşılaştığımız fiziksel ve psikolojik şiddeti meşrulaştırıyoruz.

Fakat dizide gözümüze sokulan şiddet sadece Nefise’nin baskıyla evlendirilmesi değil. Sevgilisi Müslüm’le birlikte kaçtıktan sonra Cibranoğlu ailesi Nefise’nin bıraktığı notu görüp hiddetle Bedir Kavi’nin evini basıyor. İki ailenin paylaştığı şaşkınlık genç çiftin uygunsuz davranışıyla beraber tek taraflı bir öfkeye dönüşüyor. Bu durum sonrasında Ökkeş, kardeşini bulmak için kısasa kısas anlayışıyla Bedir’in kızı Zülüf’ün yolunu keserek Kavi ailesine hissettikleri öfkeyi ve acıyı yaşatmak için genç kızı arabasının bagajına koyup kaçırıyor. Bu da yetmezmiş gibi şehir dışındaki bir araziye götürüp oradaki kuyunun içerisine gözünü kırpmadan atıyor. Gerçekten bu dakikaları ağzım açık izledim. Böyle bir sahnenin yayınlanmasına izin verildiğine açıkçası inanamıyorum.

Polis, Bedir’in şikayeti üzerine gözü dönen Ökkeş’i tutuklayıp nezarete atsa da, yaşadıklarından dolayı herhangi bir pişmanlık duymayan delikanlı, Zülüf’ü hangi kuyunun içine attığını söylemedi. Orta yolu bulmak için hem Cibranoğlu ailesi hem de Kavi ailesi atası olarak gördükleri Arif Erkin Güzelbeyoğlu’nun yanına gittiler. Güzelbeyoğlu’nun bulduğu çözüm ise iki ailenin kızlarının karşılıklı olarak gelin gitmesi. Ailenin hiçbir büyüğü de atalarına karşı çıkamadıkları için kızlarının izni olmadan çocuklarını evlendirmeye izin veriyorlar. Aldıkları bu ortaklaşa karardan sonra Güzelbeyoğlu’nun Ökkeş’le konuşmasıyla gözünü intikam bürüyen genç, Zülüf’ün yerini açıkladı. Ve Cibranoğlu ailesinin büyük çocuğu Kenan, genç kızı kurtarmak için son sürat kuyunun bulunduğu araziye doğru yol aldı. Fakat bir de ne görsün, kardeşinin kuyunun içerisine attığı Zülüf, bir önceki gün Zeugma Mozaik Müzesi’nde görüp adını bile öğrenemediği genç kız. Her ne kadar Zülüf’ten ilk görüşte hoşlansa da Arif Erkin Güzelbeyoğlu’nun verdiği karardan sonra sanırım kardeşiyle göz göre göre evlenmesine izin verecek gibi. Bakalım yeni bölüm bize neler gösterecek.

Şimdi gelelim teknik analizlerimize;

24 Kasım’da ilk bölümüyle diziseverle buluşan Güvercin, gün boyunca toplam 5 bin 619 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu oranlarına baktığımız zaman gün içerisinde Güvercin hakkında 1138 pozitif, 3 bin 011 nötr ve 1470 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Mehmet Ali Nuroğlu’nda yoğunlaşırken negatif içerikler kız çocuklarının izni olmadan evlendirilmesine ve Kevsa karakterine odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Durum Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, mehmet” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun tanıtım içerikli ve Mehmet Ali Nuroğlu hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #Güvercin çekerken, başrol oyuncuları Mehmet Ali Nuroğlu ve Almila Ada’nın da listede yer aldığını görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR