READING

Kuruluş Osman’da bu akşam bizi neler bekliyo...

Kuruluş Osman’da bu akşam bizi neler bekliyor?

Kuruluş Osman bu akşam; tarihe ışık tutan senaryosu, destansı projenin görkemini yansıtan dev prodüksiyonu ve aylarca eğitim alarak arazi şartlarında ter döken oyuncularıyla dünyanın dört bir yanındaki seyircisine ATV ekranından merhaba diyor.
Kuruluş Osman‘ın yapım, proje tasarım ve senaryosu, televizyonun gelmiş geçmiş en başarılı dizi projelerinden olan ve tüm dünyada ses getiren Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Mehmet Bozdağ’a ait. Genel yönetmenliğini Metin Günay’ın üstlendiği dizide Osman Bey’i dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca hayranı tarafından takip edilen oyuncu Burak Özçivit canlandırıyor. Usta oyuncular ve genç yeteneklerin buluştuğu projenin heyecan veren sürprizlerinden biri ise dizi severlerin Bamsı karakteriyle tanıyıp sevdiği Nurettin Sönmez’in Kuruluş Osman kadrosunda da yer alması.
Devasa bir ekip
Dizide Dündar karakterini Ragıp Savaş canlandırırken Alişar’a Saruhan Hünel hayat verecek. Dizinin kadrosunda yer alan tüm oyuncular ise İsmail Hakkı (Samsa),Tuğrul Çetiner (Yannis), Ayşegül Günay (Zöhre), Alma Terzic (Sofia), Emre Basalak (Gündüz), Abdül Süsler (Kalonoz), Eren Hacısalihoğlu (Batur), Özge Törer (Bala Hatun), Buse Arslan (Aygül), Aslıhan Karalar (Burçin), Serhan Onat (Aybars), Uğur Arslan (Nizamettin), Açelya Özcan (Ayşe Hatun) , Emel Dede (Gonca), Yiğit Uçan (Boran), Ali Sinan Demir (Tursun), Şevket Çapkınoğlu (Megala), Ayşen Gürler (Helen), Yaşar Aydınlıoğlu (Yorgopolos).
Kuruluş Osman‘ın ilk bölümünde 5 bin yardımcı oyuncu rol aldı. 40 kişilik ana kadronun yanı sıra 150 kişilik aksiyon ekibi de görevinin başındaydı. Kamera arkası 400 kişilik büyük bir ekibe emanet edildi.
Yoğun bir hazırlık süreci
Oyuncular dokuz ay boyunca Bozdağ Film bünyesinde oluşturulan uluslararası koreografi ekibinden dağlık ve ormanlık alanda at binme, kılıç-yay kullanma, dövüş, koreografi eğitimi aldı. Askeri eğitimden geçen oyuncular, dağda günlerce kamp yaptı. Ekip, kendi barınaklarını inşa edip geceleri nöbet tutarak rolüne hazırlandı.
Dört oba kuruldu
300 dönüm arazi üzerinde Kayı Obası, Bizans Kalesi, suni göl ve çevresinde bir şehir ile Türkmen beyliği kasabasından oluşan devasa setler inşa edildi. Kayı Obası dışında, farklı Türk beylikleri için de dört oba kuruldu. Dizide kullanılan 103 adet çadır, Türkmenistan’da 150 kişilik ekip tarafından el işçiliğiyle bir yılda üretildi. Kostüm ekibi, ana kadrodaki oyuncular için 120 kostüm dikti. Kostüm ve zırhın üretimi için 50 bin metrelik eskitilmiş özel kumaş kullanıldı.
Kuruluş Osman Çarşamba akşamları 20:00’de ATV‘de…

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR