READING

Netflix, Türk yapımlarının sayısını artırmakta kar...

Netflix, Türk yapımlarının sayısını artırmakta kararlı

Fotoğraf: Netflix

Netflix Türkiye İçerik Direktörü Pelin Diştaş, uluslararası camiada kendine yer edinen Türk yapımı televizyon dizilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal D‘de Genel Yayın Yönetmenliği ve Genel Müdürlük görevinin sonrasında Ay Yapım‘da yapımcı olarak çalışan Netflix Türkiye İçerik Direktörü Pelin Diştaş, yapımların sayıca artmasını ve dünya genelinde daha fazla izlenmesini hedeflediklerini açıkladı. Diştaş’ın verdiği bilgiye göre; Hakan: Muhafız‘ın henüz ilk ayından dünya genelinde 10 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşarak Avrupa’da en çok Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’da izlendi. Dizi ve film kültürü göz önüne alındığında yetenekli birçok senariste, oyuncuya ve yönetmene sahip olduğumuzu belirten Diştaş, Netflix olarak Türk dizi ve filmlerini 190 ülkede birden göstererek televizyon kültürümüze katkı sağlamaya çalıştıklarından bahsetti.

Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün paylaşacağı Netflix’in ikinci yerli yapım orijinal dizisi Atiye hakkında da konuşan kurum sözcüsü, dizinin dünyanın en eski arkeolojik tapınağı ünvanına sahip Göbeklitepe’de geçtiğini vurguladı. Bu yılın Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin ardından Atiye‘yi gösterime sokarak diziyle beraber Göbeklitepe’nin de yurt dışından rağbet görmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı muhabiriyle gerçekleştirdiği söyleşide Netflix Türkiye‘nin dünya pazarındaki yerinden bahseden Diştaş, Türk dizilerinin Asya pazarına açılması hakkında da konuştu. Diştaş, Netflix‘in aktif olarak kullanılmadığı Çin ve Kuzey Kore dışındaki ülkelerde de Türk dizilerinin severek izlendiğini söyledi.

Önümüzdeki senelerde Türk yapımlarının artmasıyla dünya genelinde fenomen olacak projelere imza atmayı hedeflediklerini belirten Pelin Diştaş, özellikle Türk seyircisinin gelişen eğlence anlayışındaki değişiklere oldukça açık olduğuna değindi. Diştaş bu konuyla alakalı olarak, Netflix‘in ilk interaktif projesi Black Mirror: Bandersnatch‘i izleyen ülkeler arasında üye sayıları ve izlenme oranları arasındaki ilişkiye bakarak Türkiye’nin ilk sıralara girdiğinden bahsetti.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR