READING

Öğretmen dizisi ilk bölümüyle sosyal medyada nasıl...

Öğretmen dizisi ilk bölümüyle sosyal medyada nasıl yankı buldu?

Fotoğraf: Twitter/ogretmenfoxdizi

Yapımcılığını MED Yapım ve MF Yapım‘ın üstlendiği Fox TV ekranının yeni dizisi Öğretmen, 4 Mart Çarşamba akşamı ilk bölümüyle izleyicilerden büyük ilgi gördü. Başrollerinde İlker Kaleli, Ceren Moray, Serhat Kılıç, Afra Saraçoğlu, Serkan Keskin ve Şerif Erol’un yer aldığı yapım cesur ve çarpıcı hikâyesiyle daha ilk bölümden tüm gruplarda yüksek reytinglerle açılış yaptı. Sıradışı bir öğretmen ve öğrencilerini konu alan, “Mr. Hiragi’s Homeroom” isimli Japon dizisinden uyarlanan yapımın sosyal medya bulduğu yankıyı sizler için mercek altına aldık.

Dizi hakkında 4 ve 5 Mart (19:30’a kadar) günleri boyunca sosyal medya mecralarında 53 bin 453 paylaşım yapıldı. Toplam iletilerin yüzde 39′unu oluşturan olumlu yorumlar akran zorbalığıyla ilgili farkındalık yaratması, İlker Kaleli’nin oyunculuğu ve dizinin yüksek temposu konularına yoğunlaşıyor. Yüzde 37 oranındaki nötr iletiler; tanıtımlar, diziden replikler ve öğretmenlikle ilgili genel yorumlardan oluşuyor. Yüzde 24 oranındaki olumsuz paylaşımlar ise öğretmenin saldırganlığı, dizideki öğrencilerin olumsuz davranışları ve bazı sahnelerin gerçeklikten uzak oluşuna odaklanıyor.

Konuşulma ağırlıklı olarak Twitter’da gerçekleşti.

En fazla paylaşım yapılan iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, İçel, Eskişehir, Gaziantep, Diyarbakır, Antalya ve Tekirdağ olurken Twitter’da en fazla etkileşim alan hashtag ve hesaplar şöyle sıralanıyor:

Dizi Twitter’da toplam 290 milyon 318 bin 166 potansiyel görüntülenmeye ulaştı.

Instagram’da en sık kullanılan hashtagler ise şunlar:

Sosyal medya paylaşımlarında yüzde 60’lık oranla kadınlar öne çıkıyor.

İletilerde en sık kullanılan ifadelerden oluşan kelime bulutunda İlker Kaleli’nin paylaşımındaki kelimeler “ameliyat” ve “uyutmak” öne çıkarken “öğretmen”, “farkındalık” ve “psikopat” gibi ifadeler de göze çarpıyor.

İletilerin toplandığı ortak konu başlıkları ise şunlar:

Diziyle ilgili seyircilerden en yüksek etkileşim alan paylaşımlardan bazıları şunlar:

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR