READING

Şampiyon Bölüm 3: Kırılmalar başladı

Şampiyon Bölüm 3: Kırılmalar başladı

Fotoğraf: twitter.com/sampiyontrt

TRT1’in Şampiyon’u dinamiklerin hızla değiştiği üçüncü bölümüyle ekrandaydı. Hikâye iki bölümdür Fırat ve oğlunun hayatına odaklansa da yavaş yavaş diğer karakterlerin kişisel öykü ve çatışmalarıyla genişliyor.

Kerem’in psikolojik çıkmazı, bu çatışmaların en belirginlerinden biri. Her şeyiyle örnek aldığı babasının bir anda hayatından çıkması, sırtını dayadığı baba-oğul ilişkisini dondurup yerini intikamla doldurmuş. Oysa bu buz dağı, Güneş’in etrafında vakit geçirdikçe eriyip yeni bir form kazanıyor. Şampiyon’u karakolluk etmek gibi harika bir fırsatı geri çevirmesinin sebebi de bu hatır zaten. Kendini onun yerine koyup babasından ayrı kalmasını istemeyecek kadar empati sahibi bir portre ortaya koyuyor. Zira o güvenin bir çocuk için ne demek olduğunu biliyor. Ama sadece Güneş’e merhamet göstermesi, karmasını düzeltmesine hemen yardımcı olmayacak gibi. En azından Tansel cephesinde ibre gerilimi gösteriyor. Maganda gibi salon basınca Tansel tarafından resmen aforoz edildi. Baktı artık ne Tansel’in ne de haber gönderdiği diğer antrenörlerin salonlarında çalışabilecek, o da her denize düşen gibi çareyi yılana sarılmakta buldu ve Yaman Hoca’ya gitti.

Tansel demişken, bir yandan mafyacılık oynayıp diğer yandan Suna’nın arkasından iş çevirmesi yakında her iki aile için de sancılı olaylara gebe olacak gibi görünüyor. Adam karanlık işleri, hileyi, rüşveti, yalanı, manipülasyonu ve iki yüzlülüğü tek bir bünyede topluyor. Her adımını belirli bir taktik dahilinde atıyor ve oyununu şekillendiriyor. Suna’nın Fırat’ın safında olmasına sessiz kalmasının sebebi de bu. Direkt ya da dolaylı olarak insanların hayatlarına sızıp onları kontrol etmekten zevk alıyor. Fırat’ı yasadışı maçlara soksun diye Kado’ya para yedirmesi tam anlamıyla bir sadistik bir hamleydi. Kuklacı gibi işini uzaktan halletti ve kurduğu planın nasıl tıkır tıkır işlediğini izlemek için köşesine sindi. Elbette tedavi masraflarını karşılama derdine düşen Fırat zokayı yuttu ve hiç vakit kaybetmeden yine polisle karşı karşıya geldi. Haftada en az bir kez karakolluk olmadan kendine gelemeyecek yakında.

Suna cephesinde bu bölüm ana tema kararsızlıktı. Sırasıyla önce Fırat’ı Güneş’ten ayırmaya çalıştı, ardından Kerem’le kavgasını görüp sinir krizi geçirdi, üzerine de Tansel’in karşısında Fırat’ın yanında yer aldı. Sunacığım amacını anlayamıyoruz. Hem adama sürekli katil katil diyorsun hem de savunuculuğunu yapıyorsun. Lütfen ne istediğine karar ver.

Şimdi gelelim teknik analizlerimize…

26 Eylül itibariyle gün sonu konuşulma oranlarına baktığımızda Şampiyon hakkında toplam bin 846 paylaşım yapıldığı görüyoruz. Geçen hafta yayınlanan bölüm için 2 bin 442 paylaşım yapılmıştı, yani ileti sayısında yüzde 24 düşüş var.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu dağılımına baktığımız Şampiyon hakkında 164 negatif, 913 nötr ve 767 pozitif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif paylaşımlar yeniden güçlü baba imajına yoğunlaşırken negatif yorumlar Tansel’in manipülatif davranışlarına odaklanmış.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutunda en çok kullanılanlar arasında “Şampiyon, TRT1, sampiyontrt” öne çıkıyor.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun başrol Kafkas ve Güneş hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #Şampiyon çekerken #TolgahanSayışman da adından sıkça bahsettiriyor.

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlar ise şöyle:


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR