READING

Samsung Türkiye’den şiddete karşı büyük adım...

Samsung Türkiye’den şiddete karşı büyük adım

Fotoğraf: Samsung

Samsung Türkiye, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla kadınlara ve çocuklara karşı fiziksel ve psikolojik şiddet içeren dizi ve programlarla işbirliği içinde olmayacağını belirtti. Yaptığı açıklamayla artık bu tarz içerik barındıran projelere reklam vermeme, sponsor olmama ve ürün yerleştirmede bulunmama kararı aldığını açıkladı.

18 Ağustos’ta Emine Bulut cinayetinin ardından kadınların uğradığı şiddete karşı yükselen itirazlar, başrollerini Deniz Can Aktaş ve Hafsanur Sancaktutan’ın paylaştığı Aşk Ağlatır dizisinde etkilerini göstermişti. Yapımcılığını Asena Bülbüloğlu’nun üstlendiği Show TV ekranlarında yayınlanan Aşk Ağlatır dizisi, farkındalığı artırmak amacıyla bünyesinde bulundurduğu fiziksel ve psikolojik şiddete yer veren sahneleri kaldırmıştı.

Özellikle Twitter üzerinden #RTÜKGerekeniYap hashtag’i artık gerek televizyonda gerekse Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi dijital mecrada yayın yapan dizilerin sponsorluğunu üstlenen markaların da dikkatini çekti. Bu kapsamda Samsung Türkiye, Eylül 2019 tarihinden itibaren şiddeti bünyesinde bulunduran dizilere sponsor olmama, ürün yerleştirmesinde bulunmama kararı aldı. Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Marka & Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımıcısı Barış Gökpınar markanın verdiği kararı şu şekilde açıkladı:

 “Ülkemizde her geçen gün kadına ve çocuğa yönelik uygulanan şiddetin ve bu yöndeki haberlerin arttığını üzüntüyle görmekteyiz. Böyle bir dönemde televizyonlarda yayınlanan bazı dizi ve programların kadınlara ve çocuklara şiddeti senaryo ve formatlarının temeline koyuyor olmasını kabul edilemez buluyoruz. Bu nedenle ana konusu kadına ve çocuğa şiddet olan dizi ve programlara reklam vermeme, sponsor olmama ve ürün yerleştirmesinde bulunmama kararımızı hayata geçiriyoruz.”

Kadın ve çocuğa karşı işlenen fiziksel ve psikolojik şiddetin normalleştirilmesine ortak olmayacağını bildiren Samsung Türkiye, sosyal medya hesabından reklam veren diğer kurum ve kuruluşları da aralarında görmek istediklerini açıkladı.


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR