READING

Seyirci Mucize Doktor için sosyal medyada ne dedi?...

Seyirci Mucize Doktor için sosyal medyada ne dedi?

Fotoğraf: fox.com.tr

Fox TV ekranlarındaki MF Yapım imzalı Mucize Doktor yayına girdiği 12 Eylül 2019 günü seyirciler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Yayınlandığı saatlerde rakibi olan iki diziyi geride bırakarak en çok konuşulan dizi olmayı başaran yapımın sosyal medyadaki yansımasına daha yakından bakacağız.

Diziyle ilgili paylaşımlar büyük oranda Twitter üzerinden yapılmış. Bunu Instagram, Facebook, YouTube ve Ekşisözlük gibi mecralar takip ediyor.

Tablo 1: Kaynak mecralar

30 Temmuz-14 Eylül 2019 tarihleri arasında diziden bahsedilen ileti sayısı 43 bin 523. Paylaşım sayısı, 23 bin 712 ile dizinin yayınlandığı 12 Eylül tarihinde en üst seviyeye ulaşmış.

Tablo 2: Haftalık konuşulma sıklığı

İletilerdeki duygular olumlu, olumsuz ve nötr olarak üç kategoride incelendiğinde olumlu yorumlarda dizinin otizm konusunda oluşturduğu farkındalık ve sosyal mesajları kutlanırken Taner Ölmez’in oyunculuğunu öven paylaşımlar da yoğunluk gösteriyor. Olumsuz yorumlarda Ali Vefa’yı geri çeviren karakterler ve gerçek hayatta otizmlileri ötekileştiren kişilere yönelik öfke, otizmin yanlış tanıtılma ihtimalinden duyulan kaygı ve farkındalık yaratma iddiasıyla yayınlanıp yetersiz/yanlış bulunan projeler dile getirilmiş. Nötr paylaşımlarda ise dizideki karakterlerin replikleri ön plana çıkıyor. Otizmle ilgili verilen mesajlar sosyal medya kullanıcıları tarafından benimsenerek paylaşılmış gibi görünüyor.

Tablo 3: Duygu Analizi

Paylaşımlarda en sık kullanılan ifadelerden oluşan kelime bulutuna göre kullanıcılar en çok “#mucizedoktor, doktor, otizmli, dizi, ali, farkındalık” kelimelerini tercih etmiş.

Tablo 4: Kelime bulutu

Konu tekerleğine göre iletilerdeki ifadeler öncelikli olarak Mucizedoktorfox, başrol oyuncusu Taner Ölmez, farkındalık, dizi ve güzel gibi konu başlıkları altında toplanıyor. Dizinin güzel oluşu, Taner Ölmez’in Ali Vefa karakterine girmedeki başarısı ve farkındalık yaratma konusunda seyircide ortak kanı oluşmuş.

Tablo 5: Konu tekerleği

En çok retweet edilen paylaşımlarda yine otizm farkındalığına ve oyuncu başarısına değinilmiş.

 

 

Twitter’daki paylaşımlarda en fazla öne çıkan hashtag #MucizeDoktor olurken bunu #TanerÖlmez, aynı gün yayınlanan #Şampiyon, #OnurTuna ve #foxtv takip ediyor. En yüksek etkileşim alan hesaplar @mucizedoktorfox, @FOXTurkiye ve @scoulday. Instagram hashtag’lerinde #mucizedoktor başı çekerken #foxtürkiye, #çokfox, #tv ve #fox da en sık kullanılanlar arasında.

Diziye ilişkin paylaşımlar Twitter’da 270 milyon 359 bin 613 potansiyel etkileşime sahip.

Tablo 6: Potansiyel etkileşim

Dizi hakkında yorum yapan kullanıcıların cinsiyet dağılımına baktığımızda %63’le kadınların önde olduğunu görüyoruz.

Tablo 7: Cinsiyet Dağılımı


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR