READING

Extracurricular: Liselilerin suç dünyasıyla imtiha...

Extracurricular: Liselilerin suç dünyasıyla imtihanı

Euphoria’nın ikinci sezonuyla estirdiği fırtına yeni yeni durulurken karanlık gençlik dizilerinin bir başka başarılı örneği olan Güney Kore yapımı “Extracurricular”dan söz etmek yerinde olur. İsmi “Müfredat dışı” anlamına gelen ve liseli öğrencilerin okul dışında bulaştıkları suçları konu eden dizi 29 Nisan 2020’de Netflix’te prömiyerini yaptı. 10 üzerinden aldığı 7.7 IMDb puanıyla izleyenlerin beğenisini kazandığı rahatlıkla söylenebilir. Extracurricular; yönetmenliğini Kim Jin-min’in yaptığı, her biri yaklaşık 50 dakikalık 10 bölümden oluşan, suç, gençlik ve dram temalarının hakkını veren gerçekçi bir yapım.

Jisoo ve Gyuri

Dizide annesiz ve babasız hayatını sürdürmeye çalışırken ağır bir suça bulaşan örnek lise öğrencisi Jisoo (Kim Dong-Hee) ve zengin bir ailenin popüler kızı Gyuri’nin onun bu sırrını deştikçe herkesin hayatını altüst etmesi konu ediliyor.

Dizinin karakterleri birer lise öğrencisi olmasına rağmen hikayenin oldukça kanlı ve şiddet dolu olduğunu söylemek gerek. Jisoo okulda başarılı fakat pasif biri, neredeyse görünmez bir profil çiziyor. Onu terk eden sorumsuz anne ve babasının ardından kendi başına üniversite parası biriktirmeye çalışıyor, bunu yaparken de kendini bir fuhuş şebekesini yönetirken buluyor.

Gyuri

Sınıf arkadaşı Gyuri elit bir ailenin büyük beklentilerle yetiştirilen fakat sevgi ve şefkat görmeyen kızı. Ailesi için bir türlü yeterli olamayacağını anlamış ve Jisoo’nun bir işler çevirdiğini anladığı anda peşini bırakmayarak ona ortak olmaya çalışıyor. Fuhuş işini büyütmek ve bundan kazandığı parayla ailesinden kurtulmak isteyen genç kız, işleri sessiz sedasız yürüdüğü halinden çıkarıp herkesin hayatını tehlikeye sokuyor.

Minhee

Sistemdeki kızlardan biri, okulun havalı ve zorba öğrencilerinden Minhee (Jung Da-Bin). Genç kızın gittiği evlerden birinde bir psikopatın eline düşmesi ve oradan zar zor kurtulmasıyla birlikte başlayan tehlikeli yolculuk, onları bir bataklık gibi içine çeken suç dünyasına karşı savunmasız hale getiriyor. Yine okulun ünlü zorbalarından olan sevgilisi Kitae (Nam Yoon-Soo) kız arkadaşına olan sevgisini, kendine aldırdığı hediyelerin pahalılığına endekslemiş vaziyette. Okudukları lise, herkesin birbirini sömürmenin yollarını aradığı vahşi bir orman gibi.

Dizi suça karışmış olmalarına rağmen bağ kurabildiğiniz, çaresizliğini ve onları suça iten sebepleri anladıkça üzüldüğünüz karakterleri anlatmakta oldukça başarılı. Her bölümde başlarına ne gelecek, bu işten sıyrılabilecekler mi diye merakla izliyorsunuz. Dizideki çocukların ortak özelliği aileleriyle aralarındaki sağlıksız bağlar. Hayatta yalnız kalmış çocukların çıkış yolunu suç işlemekte bulması, bu adaletsiz denklemin doğal bir sonucu aslında. Suç dünyasına adım atan kimsenin buradan zarar görmeden sıyrılamayacağını, gençlere hiç parmak sallamadan, sadece gerçekleşmesi gayet mümkün olayları göstererek anlatıyor. Kimsenin siyah ya da beyaz olmadığı hikaye, izleyicisini etik açmazlara sokup bolca düşündürüyor.

Diziyle ilgili her şey karanlık değil elbette; keyifli mizahı, gençliğin tatlı romantik heyecanları ve kafa dengi öğretmeniyle sizi gerçekten lise koridorlarına geri döndürmeyi başarıyor.

Extracurricular; izlediğinize pişman etmeyecek, günümüz gençliğinin kaygılarına ve önceliklerine yakından bakmanızı sağlayacak kaliteli bir suç ve gençlik draması.

Yazar: Frankie

Fotoğraflar: IMDb

 

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR