READING

Sıla Türkoğlu, Kızılcık Şerbeti hakkında konuştu...

Sıla Türkoğlu, Kızılcık Şerbeti hakkında konuştu

SHOW TV’de cuma akşamları ekrana gelen ‘Kızılcık Şerbeti’nin oyuncularından Sıla Türkoğlu, kariyer yolculuğu ve dizide canlandırdığı ‘Doğa Korkmaz’ karakteri hakkında Habertürk’ten Şeyda Odabaş’ın sorularını yanıtladı.

SHOW TV’nin ilgiyle izlenen dizilerinden ‘Kızılcık Şerbeti’nde ‘Doğa’ karakterine hayat veriyorsun, biraz kendinden bahseder misin? Yolculuğun oyunculuğa nasıl evrildi?

18 Nisan 1999 doğumluyum. İzmir’de doğdum, büyüdüm. Doğup, büyüdüğüm şehrin artılarını taşıdığımı düşünüyorum. Hareketli, pozitif ve enerjik biriyim diyebilirim. Yaşam yolumda cesaretimi yitirmeden heyecanla ilerlerim. İlerlerken de kendimi eylemlerimle kanıtlamak isterim. Çocukluğumdan beri sanatın hep bir dalıyla ilgilenmeye çalıştım. Bana göre olanın oyunculuk olduğunu lisede fark edince bütün odağımı oyunculuğa çevirdim. Liseden mezun olduktan sonra oyunculuk için şans kapımı çalınca bir cesaret İstanbul’a taşındım. İlk zamanlar çok zordu, hiç kolay olmadı ama pes etmedim. Şimdi hayatımda aldığım en doğru kararlardan biri diyorum.

‘Kızılcık Şerbeti’, hangi özellikleriyle senin kriterlerine uydu?

‘Kızılcık Şerbeti’nde yaşanmışlık var. Hep derler ya; bir derdimiz var. Ortak dertlerimize değinen bir hikayenin parçası olmak hoşuma gitti.

Dizideki karakterini biraz anlatabilir misin?

‘Doğa’ 20 yaşında diş hekimliği fakültesini tam burslu kazanmış çalışkan, idealist bir kız. Güçlü, uyumlu. Alışık olmadığı bakış açıları ve fikirlerle karşılaşsa da saygı duyabilen biri.

Özel hayatıyla ilgili verdiği kararlar nedeniyle eşinin ailesi ve annesi arasında kalan bir karakteri canlandırıyorsun… Bu hikayeyi canlandırırken zorlandığın anlar oluyor mu?

Sıla olarak düşünmekten bazen kendimi alıkoyamadığım sahneler oluyor. “Doğa nasıl böyle davranır?” dediğim yerler oluyor. Arada kalmak çok zor ama üstesinden geliyoruz. (Gülüyor)

Sence ‘Kızılcık Şerbeti’ni diğer dizilerden ayıran özellikleri neler?

Gerçekliği, samimiyeti, bizden oluşu bence en ayıran özellikleri…

Peki gerçekte sen ‘Doğa’nın yerinde olsaydın ne yapardın?

Biz ‘Doğa’yla aslında benziyoruz ama anneler her şeyin doğrusunu bilir mantığını da es geçemeyeceğim için belki ben böyle bir karar alamayabilirdim ama aşk insanı da olduğumu düşünüyorum. Bu soruya verebileceğim galiba net bir cevabım henüz oluşmadı. (Gülüyor)

‘Doğa’ annesi ‘Kıvılcım’a rağmen radikal kararlar alıp kalbinin sesini dinleyen bir karakter… Sen aşkı nasıl tanımlarsın? Senin için aşk neyi ifade ediyor?

Ben de kalbinin sesini dinleyenlerdenim. İnsanı kendine karşı bile ayaklandıran bir duygu. Duygularımızın mantığımıza isyan etmesi durumu diyebilirim.

Mesleğin açısından performansını nasıl değerlendirirsin?

Bitmeyen bir yolculuğun en başındayım. Her karakterde yeni bir şey deneyimleyip, öğrenip yoluma devam ediyorum. Farkındalığım ve azmim sayesinde güzel şeyler başarabileceğime inanıyorum.

Seni oyunculuğa yönlendiren etmenler neler oldu?

Belki de Sıla olarak yapamayacağım, deneyimleyemeyeceğim bir çok şeyi farklı karakterlerle deneyimlemek ve oynadığım karakterlerle aynı duyguları yaşayan bir çok insana dokunabilmek.

Oyunculuk sana ne ifade ediyor?

Önyargılarımdan arındığım, saf benliğimi ortaya çıkartabildiğim, hayal dünyamı ve empatimi geliştirdiğim sınırı olmayan sonsuz bir yolculuk.

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR