94. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar (Akademi) Ödülleri 94. kez düzenlendi. ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen ve sunuculuklarını Amy Schumer, Wanda Sykes ve Regina Hall’un yaptığı 94. Oscar Ödül töreni, bu yıl Covid-19 kısıtlamaları olmadan, tamamen dolu salonda gerçekleştirildi.

Tüm dünyanın merakla izlediği gecede, En İyi Yönetmen Ödülü’nü, The Power of the Dog filmiyle Jane Campion kazandı. CODA En İyi Film Ödülü’nün sahibi olurken filmde rol alan işitme engelli aktör Troy Kotsur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. CODA, tüm aile bireyleri işitme engelli olup ailede duyma yetisine sahip tek kişi olan Ruby’nin müziğe olan ilgisini ve daha sonra ailesinin sorumluluğu ile müzik tutkusu arasında kalmasını anlatıyor.

Ödül törenine damga vuran an ise tartışmasız sahnede yaşanan bir kavgaydı. Oyuncu Will Smith sahneye çıkarak, saçkıran hastalığından ötürü tüm saçını kazıtan eşiyle ilgili şaka yapan yapan komedyen Chris Rock’a tokat attı. Önce herkes olayı sıradan bir Oscar şovu zannetse de sansürsüz yayında Will Smith’in yerine oturduktan sonra ettiği küfürler ve kızgınlığı olayın planlanmış bir gösteri olmadığını ortaya koydu. Oscar töreni kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Smith’in ödülünün ger alınabileceği konuşuluyor.

, gecede en büyük ödüle layık görüldü. King Richard filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almak için sahneye çıkan Smith, olaydan sonra gözyaşları içinde “Akademi’den özür dilemek istiyorum, aday arkadaşlarımdan özür dilemek istiyorum.” dedi.

En İyi Film Ödülü: CODA

En İyi Yönetmen Ödülü: Jane Campion (The Power of the Dog)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Will Smith (King Richard)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Ariana Debose (West Side Story)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Troy Kotsur (CODA)

En İyi Uluslararası Film Ödülü: Drive My Car

En İyi Belgesel Ödülü: Summer of Soul

En İyi Film Kurgusu: Dune

En İyi Özgün Senaryo Ödülü: Belfast

En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü: CODA

En İyi Film Müziği Ödülü: Dune

En İyi Animasyon: Encanto

En İyi Kısa Animasyon: The Windshield Wiper

En İyi Görsel Efekt Ödülü: Dune

En İyi Sinematografi Ödülü: Dune

En İyi Kısa Film Ödülü: The Long Goodbye

En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü: The Queen of Basketball


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR