READING

BluTV’nin Türkiye tarihine ışık tutan üç böl...

BluTV’nin Türkiye tarihine ışık tutan üç bölümlük belgesel serisi ‘Operasyon’ bugün başlıyor

İlk kez ve sadece BluTV’de yayınlanacak olan ve her bir bölümü ayrı bir içerik sunan üç bölümlük belgesel serisi ‘Operasyon’, Türkiye tarihine ışık tutuyor. Bugün yayına giren serinin ilk bölümü ‘Operasyon: Kardak’ta Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi yeniden alevlendiren Kardak krizi, Ertuğrul Özkök, Onur Özmen, Hüseyin Kocabıyık ve Cihat Yaycı gibi isimlerin yorumlarıyla ele alınıyor.

Bugün ilk bölümü ‘Operasyon: Kardak’ın izleyicilerle buluşacağı belgesel, yakın Türkiye tarihinin en önemli operasyonlarını masaya yatırıyor. Editörlüğünü Ahmet Canbaz’ın yaptığı, yönetmenliğini ise Hakan Çakır’ın üstlendiği ‘Operasyon: Kardak’ta yeni bir Türk-Yunan savaşının eşiğine sürükleyen Kardak krizi mercek altına alınıyor.

Türkiye’nin diplomatik ve askeri başarısı olan Kardak Operasyonu’nun anlatıldığı bölümde “Yeni bir Türk-Yunan savaşının eşiğine neden gelindi?”, “Ege’deki krizin fitilini medya mı ateşledi?”, “Türk SAT komandoları tek kurşun atmadan nasıl zafer kazandı?”, “Ankara, Atina ve ABD’yi nasıl mat etti?” gibi sorular, dönemin tanıklarının yorumlarıyla cevaplanıyor. Sürecin bilinen aktörlerinin yanında Kardak Krizi’nin en kritik ismi Ertuğrul Özkök ve olayların en yakın tanıkları Onur Öymen, Hüseyin Kocabıyık ve Cihat Yaycı’nın arka planda yaşananları anlattığı bölüm, geçmişin sayfalarını yeniden aralayacak.

Yapımcılığını Demir Medya’nın üstlendiği, bilinmeyenin, görülmeyenin ve konuşulmayanın izini sürerek tarihe yeniden not düşen ‘Operasyon’, Kardak bölümüyle bugün 17:00’da BluTV’de yayında.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR