READING

Bir Zamanlar Çukurova’da ikinci perde

Bir Zamanlar Çukurova’da ikinci perde

Fotoğraf: twitter.com/bzcdizi

Geçtiğimiz sezon reyting oranlarıyla perşembenin mutlak galibi haline gelen Bir Zamanlar Çukurova 19 Eylül’de iddialı bir dönüş yaptı. İlk sezon türlü oyunlarla saklanan büyük sır gün yüzüne çıktı ve izleyici sezon boyunca beklediği yüzleşmeleri izlemek için ekran başına geçti. Dilerseniz televizyonun değişen dengeleriyle beraber eski reyting oranlarından uzak görünen dizinin sosyal medya yansımasını mercek altına alalım. Hikâyenin ikinci ayağının başladığı 19 Eylül’den 4 Ekim’e kadar geçen süre zarfında izleyici gidişata ne yorum yapmış, birlikte görelim.

Veri analizlerine geçmeden önce dizinin ikinci sezonuna hakim olacak gibi görünen çatışmaları özetleyelim. Sırlar parça parça açığa çıkıyor. Yılmaz bir süre daha Adnan’la ilgili gerçeği öğrenemeyecek gibi. Fakat Yılmaz’ın gözü mevcut durumda bile Züleyha’dan başka bir şey görmüyor. Zira iki çocuğunun da başımın üstünde yeri var diyerek tekrar birleşmekteki kararlılığını kanıtladı.

İlk sezon tehditlerle konakta kalan Zeliha nihayet kendi vicdanı ve iradesiyle karar alacağı alanı bulabilir. Elbette Hünkar Hanım bu sefer öz torununu karnında taşıyan Züleyha’nın konaktan kaç metre uzaklaşmasına izin verir bilemiyoruz. Yılmaz genç kadına karşı mahçup. Herkes kendisi ve çatışma halinde olduklarıyla yüzleşti. Bu noktada Müjgan’ın nasıl bir yol izleyeceği de belirleyici olacak. Yılmaz’ı yanında tutmak için karanlık yollara sapacak mı, göreceğiz.

Peki, bunca çözülme ve yeni düğüm sosyal medyadaki konuşmalara ne şekilde yansıdı? Seyircilerin yorumlarına odaklanmadan önce sosyal medya verileri hakkında genel bir bilgi verelim. Dizinin konuşulmasına baktığımızda Twitter’ın en çok tercih edilen mecra olduğunu görüyoruz.

Tablo 1: Kaynak mecralar

Dizi hakkında paylaşım yapanların cinsiyet dağılımına baktığımızda yüzde 62 ile kadınların üstünlüğü göze çarpıyor.

Tablo 2: Cinsiyet dağılımı

19 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında dizi hakkında 19 bin 299 paylaşım yapılmış. Bölümler ilerledikçe dizinin konuşulma oranını artırdığı görülüyor.

Tablo 3: Konuşulma sıklığı

Olumlu, olumsuz ve nötr duyguları yansıtan duygu analizine göre olay örgüsü, seyirci yorumlarında ibreyi olumsuza çevirmiş. Nötr iletiler paylaşımların yüzde 40’ını oluştururken yorumların geri kalanını yüzde 32 ile olumsuz ve yüzde 28’le olumlu paylaşımlar oluşturuyor.

Tablo 4: Duygu analizi

Olumsuz iletileri bazı başlıklar altında toplamak mümkün. Seyircilerin bir kısmı Züleyha ve Yılmaz’ın birleşmesi konusunda heyecanlanmışa benzemiyor. Yılmaz’ın onu hak etmediğini ifade eden yorumlar mevcut. Aslında çiftin aşkının büyüklüğüne dizinin başında şahit olduk ama sonraki bölümlerde aralarındaki duyguyu, çekimi hissettirecek sahnelerin azlığı yüzünden seyirci bu ilişkiyi sahiplenmiyor olabilir. Belki Demir’in yokluğunda bu duygular imkansızlık kıskacında tekrar inşa edilerek heyecanın dozu yükseltilebilir. Diğer yandan düğün sahnesinin uzunluğu seyircilerin bir kısmının sıkılmasına sebep olmuş. Saniye, Müjgan ve Demir’e olan kızgınlığın yanında tutarsız tavırlar sergileyen Züleyha da seyircinin siteminden nasibini almış.

Olumsuz yorumlarda olayların genel anlamda yavaş akmasından kaynaklı bir bezginlik görülüyor. İnsanlar karakterlerin bilgiye ne zaman/ne şekilde erişeceği kadar o bilgiyle yeniden nasıl oyun kuracağını da merak ediyor. Youtube yorumları da hikâyenin seyirciyi oyaladığı konusunda hemfikir.

Olumlu ve nötr iletilerde seyirci ikiye bölünmüş. Bir kısmı Züleyha’nın Yılmaz’la kavuşmasını dört gözle beklerken bir kısım izleyici de Demir’le kalmasını istiyor. Züleyha’nın baskılara başkaldırması genel olarak seyircide olumlu geri dönüşe sebep olmuş. Hızlı ilerleyen kısımlar ve beklenen yüzleşmelerin yaşanması seyirciyi heyecanlandırmış. Nötr iletiler çoğunlukla dizinin tanıtım videolarından oluşuyor.

En fazla etkileşim alan tweet’ler büyük yüzleşmenin yaşandığı 38’inci bölüm fragmanları ve Yılmaz’la Züleyha’nın kavuşma ihtimalini ölçen anket olmuş.

Görünen o ki Züleyha ve Yılmaz’ı bu sezon sorumlukları ve aşkı arasında gelgitler yaşarken izleyeceğiz. Diğer yanda Demir kendi zorbalıklarından samimiyetle pişman olan birine dönüşerek “insan” yönüyle Züleyha’nın kalbini kazanabilir mi? Açıkçası ikinci sezon için bu da ihtimal dahilinde görünüyor. BZÇ izleyicisi olarak emin olduğumuz tek şey hareketli ve bol entrikalı bölümlerin bizi beklediği. Emeği geçen herkesin yolu bereketli olsun, şimdiden herkese iyi seyirler.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR