READING

Henüz plan yapmadıysanız: Home for Christmas

Henüz plan yapmadıysanız: Home for Christmas

Ekim, kasım derken geldik aralık sonuna. Yılın en güzel, en umutlu ve bana göre en renkli zamanları. Yılın tam bu zamanlarında tatlı bir telaşa düşüyorum. Her yer ışıl ışıl. Kırmızı ve yeşil Christmas renkleri her vitrini sarmış. Hediye çekilişleri, yeni yıl gecesi eğlencesi için planlar… 2020’ye doğru koşar adım gidiyoruz. Ancak ters giden bir şey var. Hava hala soğumadı. Görünen o ki yeni yıla, kar göremeden gireceğiz. Eminim ki planlar yapıldı. Kiminiz çoktan güzel bir restorana rezervasyon yaptı, kiminiz de ailesi ile “pijama, terlik, tombala” partisi yapacak. Ama mutlaka, bazılarımız da yeni yıla yalnız girecek. Bu yazıyı size armağan ediyorum. Yeni yıl gecesi evinize kar yağdıracağımın taahhütü ile. Yeni yıl gecesine henüz plan yapmadıysanız durun, beraber yapalım. Teklifim: Home for Christmas.

Netflix yeni yıl gecesini yalnız geçirecekleri unutmamış. Home for Christmas o gece için biçilmiş kaftan. Orjinal adı HjemTil Jul, olan dizinin bir Norveç yapımı olması da Christmas’ı iliklerinize kadar yaşamanızı sağlıyor. 2019 yapımı dizinin yönetmen koltuğunda Anna Guttove Per-Olav Sorensen oturuyor. Bir sezon altı bölümden oluşan dizi, bir oturuşta bitirilesi. Ana karakter Johanne (İda EliseBroche)’ın samimi performansı ise dizinin güzelliklerinden sadece bir tanesi. İda Elise Broche’a Eric Curtis Johnson (Henrik), Felix Sandman (Jonas) gibi oyuncular eşlik ediyor. Spoiler vermek gibi olmazsa, kısaca Home for Christmas’ın konusundan bahsedeyim.

Johanne otuzlarına gelmiş bir hemşire. Ev arkadaşı Jorgunn (GabrielleLeithaug) ile birlikte  yaşıyor. Hayatı çalıştığı hastane, evi ve ailesi arasında geçiyor. Johanne için her şey yolunda. Ta ki Noel’e dört hafta kala aile evinde düzenlenen akşam yemeğine kadar. Annesi başta olmak üzere, tüm çevresi onun bekarlığına kafayı takmış durumda. Noel yemeği masasında ona ayrılan sandalye, ikiz bebek yeğenlerinin tam ortası. Kısacası, Johanne’nın ailesi ve arkadaşları tarafından bir yetişkin vizesi alması tamamen kendine bir sevgili bulmasına bağlı.  Tüm bunlara daha fazla katlanmak istemeyen Johanne, ailesine bir sevgilisi olduğunu açıklıyor. Ailesi bunu duymaktan mutlu oluyor ancak tatmin olmuyor. Noel gecesi yemeği için sevgilisini de yemeğe davet ediyorlar. Ancak ne yazık ki ortada öyle bir sevgili yok. Dizi boyunca, bir ay gibi bir süre içinde Johanne’nın çok da başarılı olmayan ilişki denemelerini izliyorsunuz. Renkli serüveninde kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminim. Hangimiz hayatımızda bir kez olsun, ilişkimiz yok diye sosyal ortamlarımızdan soyutlanmadık? Ya da hangimizin ailesinin kendisinden iyi bir yuva ve minik torunlar talebi yok? Kendisine eldiven almak isteyen zavallı Johanne, sevgililer için yapılmış çift eldiveni dışında bir eldiven bile bulamıyor.

Home for Christmas eğlenceli bir dizi, evet ama bir o kadar da derin bir açmaza parmak basıyor. Toplumsal ilişkilerin, tercihlerimizi nasıl etkilediğini; toplumun bir bütün olma fantazisinin bireyleri nasıl bir kapana kıstırdığını mizahi bir anlatının içinde görünür kılıyor. Johanne’nın bekarlığı sosyal çevresi tarafından sürekli yüzüne vuruluyor. Arkadaşları ve ailesi onun sadece biri ile sevgili olması gerektiğine değil, nasıl biriyle sevgili olması gerektiğine de sürekli müdahale ediyor. Johanne ise tüm bu başarısız denemelerle başa çıkmaya çalışırken, bir yandan aşk ile yaptığı işinin, bir yandan da anne ve babasının acımasız gerçekleri ile sık sık karşı karşıya kalıyor. Anlayacağınız, Noel arifesinde Johanne için işler oldukça karışık.

Dizi altı bölümden ve her bölüm de ortalama 30 dakikadan oluştuğu için, tadı damakta kalıyor. Ancak son sahneden hissettiğim, Johanne’nın hikayesinin burada bitmediği. Belki gelecek Noel’de onu yeniden görürüz. Çünkü dizinin son sahnesi birkaç gün içinde sık sık duyacağımız bir klişeyi anımsattı bana “seneye görüşürüz”.

Yazan: Çiğdem Subaşı | [email protected]

Fotoğraflar: Netflix


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR