Fleabag: Eşsiz bir trajikomik hikâye

Fotoğraf: Goldderby.com

Bir İngiliz komedisi olan Fleabag, Londra’da yaşayan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Londra’nın o soğuk atmosferine içten mizahıyla sıcaklık katan Phoebe Waller-Bridge, yarattığı bu diziyle gönüllere taht kurdu. Mini dizi olarak oldukça sürükleyici, eğlenceli ve bir o kadar da komik olan yapım, yazarın sonraki projeleri için gelecek vaat eden işleri arasında çoktan yerini aldı.

Phoebe Waller-Bridge’ın geceleri Londra’da sergilediği oyundan yola çıkarak ekrana taşınan dizi, ilk günden beri ilgiyle takip edildi. Phoebe Waller-Bridge’ın yanı sıra dizide Andrew Scott, Bill Paterson, Olivia Colman, Brett Gelman, Sian Clifford gibi oyuncular da yer alıyor. Kafe işletmecisi olan Fleabag oldukça yalnız, zaman zaman başkaları tarafından anlaşılmayan, iç dünyasında kendine kurduğu mizah imparatorluğunda eğlenen ve arada izleyicisine göz kırpan nevi şahsına münhasır biri. Ablası Claire (Sian Clifford) ile oldukça zıt olduğu için aralarındaki ilişki zaman zaman ilginç bir duruma dönüşüyor.

Kendi halinde ortalamanın üstünde bir kafe işleten Fleabag, hayata ve insanlara karşı oldukça farklı bakıyor. Ailesiyle arasında istediği gibi bir bağ kuramadığı için yalnız kalan karakterimiz, bu duruma karşı tuhaf bir mizah duygusu geliştiriyor. Trajikomik olayların art arda sıralandığı bu dizide zaman su gibi akıp geçiyor.

Ablasının ona duyduğu kıskançlığın gölgesine yaşayan genç kadın, hayatı ve insanları anlama konusunda kendini yetersiz hissediyor. Yakın arkadaşını kaybetmesi sonucunda hayata küsen Fleabag, umut aramanın yollarını ararken izleyicisini de yanında tutmayı ihmal etmiyor.

Genç kadın, oldukça doğal ve abartıdan uzak bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ablası ise oldukça kompleksli ve hayata oldukça mesafeli yaklaşan biri. Günlük hayatta karşılaştığı komik durumları kendi penceresinden bize aktaran Fleabag, içtenliğinden hiç taviz vermiyor. Babasıyla arasındaki tuhaf mesafe izleyicide onu daha çok tanıma isteği uyandırıyor. Olivia Colman ve Andrew Scott’ın ikinci sezonda diziye dahil olmasıyla birlikte dizinin mizah seviyesi bir hayli yükseliyor. Oliva Colman itici anne rolünü çok başarılı bir şekilde oynuyor. Onu izlerken hem nefret ediyorsunuz hem de bu kadar büyük bir oyunculuğunun uyandırdığı saygıyla onu seviyorsunuz. Andrew Scott ise diziyi oyunculuğuyla bambaşka bir seviyeye taşıyor. Rahip rolüyle karşımıza çıkan Scott, İngiliz yapımı Sherlock Holmes (2010-2017) dizisinden farklı olarak daha kırılgan ve daha içten bir oyunculuk sergiliyor bu sefer.

Babasınaysa bir türlü ısınamadım. Evlatlarına çok uzak ama aynı zamanda onların iyiliğini düşünen bencil bir baba var karşımızda. Ona karşı empati kurmak bir hayli zor oldu benim için. Yine de Brett Gelman, baba rolünde oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Bakalım grafikler dizimizle ilgili bizlere neler söylüyor. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tablo 1: Toplam ileti sayısı

Fleabag dizisi hakkında mart ayından bu yana toplam 6 bin 5 ileti paylaşımı yapılmış. La Casa de Papel popüler yapımlarla kıyaslandığında az sayıda paylaşıma konu olmuş olsa da mart ayında ikinci sezonunun başlamasıyla birlikte konuşulmalar artmış. Dizi hakkında en çok konuşulma eylül ayında gerçekleşmiş. Bunun sebebi 71’inci Emmy Ödül töreninde dizinin “En iyi komedi dizisi, En iyi komedi senaryosu, Komedi dalında en iyi yakın oyuncu” kategorilerinde ödül alması. Aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden dizinin başarısı böylelikle tescillenmiş oldu.

Tablo 2: Duygu Dağılımı Grafiği

Dizi hakkında yapılan yorumlar genel olarak pozitif yönde ancak bu kadar çabuk bitmesi izleyicileri hayal kırıklığına uğrattığı için negatif konuşmaların sayısı da artmış. Dizi hakkında yapılan paylaşımların yüzde 36’sı nötr, yüzde 29’u negatif, yüzde 35’i ise pozitif yönde olmuş. İkinci sezonla final yapan yapım, birçok hayranını yarı yolda bıraktı ne yazık ki. Dizinin o tuhaf ama tanıdık atmosferiyle iç içe olmanın tadı gerçekten bambaşkaydı.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Kelime bulutu dağılımına baktığımızda “Fleabag, mini dizi, iyi oyuncu, komedi” kelimelerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Dizinin hayranları en çok Fleabag karakteriyle bağ kurdukları için paylaşımları genel olarak ona yönelik. Bence çok sıra dışı bir karakter. Dördüncü duvarı yıkarak farkını ortaya koyuyor. Yarı hüzünlü yarı komik mizacıyla kendini sevdiriyor. Phoebe Waller-Bridge’ın oyunculuğu bunda en büyük etken.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Konu tekerliğinde ise Phobe Waller Bridge’ın ismi ön plana çıkıyor. Özellikle 71’inci Emmy’lerde ödül üstüne ödül almasıyla başarısını bir kez daha ispat etti. Dramatik ve mizahi yaratıcılığı çok kuvvetli olduğu için kaleminde çıkan her şey bizler için kıymetli oluyor. Ayrıca Killing Eve dizisinin yaratıcıları arasında yer aldığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Tablo 5: Twitter | Toplam Potansiyel Etkileşim

Twitter’da dizi hakkında mart ayından bu yana yapılan paylaşımlar 54 milyona yakın potansiyel etkileşimi beraberinde getirmiş. Son dönemde dizi hakkında yapılan konuşulmaların sayısı artmış.

Tablo 6: Twitter | Top Mentions & Hashtags

Fleabag dizisi hakkında Twitter’da en çok @fleabag, @fleabag_13, @Youtube gibi hesaplara mention atılırken #fleabag, #Emmys, #Emmys2019 hashtagleri kullanılmıştır. 71’inci Emmy ödül törenlerinin yapıldığı gecede yapımın ismi sıklıkla paylaşılmıştır.

Twitter’da dizi hakkında yapılan ve en çok etkileşim paylaşımlar ise şöyle:

Tablo 7: Cinsiyet Dağılımı

Dizi hakkında en çok kadın kullanıcılar paylaşımda bulunmuş; yüzde 56’sı kadın, yüzde 44’ü ise erkek kullanıcılara ait. En çok paylaşım yapan şehirler sıralamasında İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Eskişehir ön plana çıkıyor.

Tablo 8: Lokasyon Dağılımı

Fleabag dizisi izleyende tanıdık hisler uyandıran, eğlenceli bir dizi. Oyunculuklar oldukça başarılı ve hayatından içinden imajlar çizerek belleklerde iz bırakıyor. Dizinin en sevdiğim yönlerinden biri, komediyi ve hüznü iç içe barındırmasıydı. Fleabag ile birlikte kah gülüyor kah depresyondan depresyona giriyorsunuz. İşin en güzel yanı ise karaktere duyduğunuz sevgi bağının hiç kopmaması. Dizi bittikten sonra bile Fleabag karakterini mutlu bir şekilde hatırlıyorsunuz.

Dizinin felsefi çıkarımları da oldukça başarılı bir yönde ilerledi. Komedi dizisi olmanın yanı sıra gündelik insan ilişkileri ve hayat konusunda da oldukça çarpıcı izlenimler sunuyor. Bu bağlamda Phoebe Waller-Bridge’ın sağlam bir kalemi olduğunu söyleyebiliriz. Gülmeye ihtiyaç duyuyorsanız ve farklı bir karakteri tanımak istiyorsanız Fleabag tam size göre! Henüz izlemediyseniz koşarak izlemenizi öneririm.

Şimdiden keyifli seyirler!

Mert YILDIRIM | [email protected]


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR