READING

2019’un sosyal medyadaki en popüler TV kanalları v...

2019’un sosyal medyadaki en popüler TV kanalları ve dizileri belli oldu

Adba Analytics, hazırladığı raporda dijital mecralarda 2019 yılının en çok konuşulan TV kanallarının ve dizilerin sosyal medya hesaplarının takipçi değişimini analiz etti. Sonuçlar sosyal medyanın 2019’da en çok öne çıkan kanal ve dizisinin Atv ve Hercai olduğunu gösteriyor.

Sosyal CRM ve dijital tüketici araştırma şirketi Adba Analytics, 1 Ocak 2019 – 15Aralık 2019 aralığını baz alarak hazırladığı raporda, 2019 yılı içerisinde YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter gibi dijital mecralarda yapılan tüm paylaşımlar içerisinde en çok konuşulan TV kanallarının ve dizilerin sosyal medya hesaplarının takipçi değişimini inceledi.

En çok takip edilen ve takipçi kazanan kanal: ATV

TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının YouTube, Instagram, Twitter ve Facebook’ta 15 Aralık itibarıyla güncel abone sayılarına göre sosyal medya şampiyonu 33 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla ATV oldu. Raporda ATV’nin sosyal medyadaki takipçi sayısının, en yakın rakibinden 7,3 milyon daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Yıl boyunca kazanılan takipçi sayısının da incelendiği analizde, 2019 boyunca sosyal medya hesaplarında en çok takipçi kazanan TV kanalının da ATV olduğu belirlendi.

Kanalların,resmi TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının 2019 itibarıyla Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook’taki takipçi sayıları şu şekilde.

Youtube, Instagram ve Facebook’ta en yüksek abone sayısı ATV’ye ait.

Kanal D’nin Twitter abone takipçisinin büyük ölçüde “Çok Güzel Hareketler Bunlar” programından kaynaklandığı görüldü. TRT 1’in Twitter takipçi sayısında ise Diriliş Ertuğrul’un (1.4 milyon) payının büyük olduğu tespit edildi.

Kanalların resmi TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının 201’dan itibaren Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook’taki takipçi kazanım sayıları ise şu şekilde.

Youtube, Instagram ve Facebook’ta en yüksek abone sayısına ulaşan kanal ATV.

Fox, TRT 1, Star TV ve Kanal D Facebook’ta takipçi azalışı yaşarken ATV 57 Bin ve Show TV 49 Bin takipçi kazandı.

 

Yılın en iyi sosyal medya çıkışı yapan dizisi: Hercai

2019 Mart ayında yayına başlayan Hercai, 2,5 milyona yakın YouTube ve 2 milyona yakın Instagram abonesiyle 2019’da sosyal medyanın en güçlü dizisi olarak, en yakın rakibinin 3 katı abone sayısına ulaştı. Analize göre, yeni diziler arasında en iyi çıkışı Hercai dizisi yaptı.

Not: Liste 2019’da yayına başlayan dizilerden oluşmaktadır

Hercai aynı zamanda YouTube’da geçtiğimiz yıl en çok abone olunan dizi kanalı olarak, 2 milyonu aşkın abone sayısıyla en yakın rakibinin iki katından fazla takipçiye sahip oldu. Hercai Youtube’da 2019’da en çok abone olunan dizi kanalı. Dördüncü bölümünün sonunda ise Hercai Youtube kanalında 1 milyon aboneye ulaştı. Daha önce bu unvan, yine bir ATV dizisi olan Sen Anlat Karadeniz’e aitti.

YouTube’da en çok izlenen içerik: Hercai 1. Bölüm

YouTube’da 2019 yılı boyunca en çok izlenen dizi/program içeriği, 24 milyonun üzerinde sayıyla ATV yapımı Hercai’nin ilk bölümü oldu. Güldür Güldür Show ve Çok Güzel Hareketler 2, Hercai’yi takip etti.

Instagram’da en çok takipçi kazanan dizi: Hercai

2019’da yayına başlayıp ilk 10’da yer alan tek dizi Hercai olmakla beraber 26. bölüm sonunda Hercai en çok takip edilen ikinci dizi oldu. Üçüncü bölümüyle Instagram’da 1 milyon takipçiye ulaşan Hercai’nin rekorunu geçebilen herhangi bir yapım olmadı. Liste birincisi Hercai’nin Instagram takipçi sayısının, Afili Aşk’ın dört katı olduğu tespit edildi.

 

 

 

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR