READING

Kuruluş Osman ilk bölümüyle sosyal medyanın gündem...

Kuruluş Osman ilk bölümüyle sosyal medyanın gündeminde

20 Kasım Çarşamba akşamı ATV ekranında izleyenlerle buluşan Kuruluş Osman sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. Aldığı reytinglerle iddiasını kanıtlayan dizi sezonun en çok konuşulan yapımlarından biri olacağının sinyalini ilk bölümden verdi. Yayını takip eden saatler boyunca Twitter gündeminde kalan dizi, bugün de konuşulmaya devam ediyor. Yapımcılığını Bozdağ Film’in ve başrolünü sevilen oyuncu Burak Özçivit’in üstlendiği Kuruluş Osman’ın sosyal medya yansımasını mercek altına aldık.

20 Kasım’dan bu yana toplam 69 bin 866 paylaşıma konu olan Kuruluş Osman’ın dizi bittikten sonraki zaman diliminde de yoğun biçimde konuşulduğu görülüyor.

Tablo 1: Konuşulma hacmi

Dizinin ağırlıklı olarak konuşulduğu mecra Twitter olurken, onu Instagram ve Facebook takip ediyor.

Tablo 2: Kaynak mecralar

Twitter’da diziyle ilgili paylaşımlar 175 milyon 618 bin 185 potansiyel görüntülenmeye ulaşırken iletilerde en sık kullanılan etiketler arasında #KuruluşOsman, #BurakÖzçivit, #atv ve #ŞeyhEdebali ön plana çıkıyor.

Tablo 3: Potansiyel görüntülenme

Tablo 4: Popüler hashtagler

Twitter’da diziye ilişkin en fazla etkileşim alan hesapları ATV ve  Bozdağ Film oluşturuyor. Onları, dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, dizinin resmi Twitter sayfası ve başrol Burak Özçivit’in hesapları takip ediyor.

Tablo 5: Popüler mention

Dizinin en fazla konuşulduğu ülkeler sırasıyla: Türkiye, Rusya, İngiltere, Pakistan, ABD, Suudi Arabistan, Irak, İspanya, Almanya ve Fransa. Paylaşımların toplandığı konu başlıklarına baktığımızda ana karakter “Osman” Bey, başrol “Burak Özçivit” göze çarpıyor. Bunun yanında Bamsı karakterinin şehitlikle ilgili sözlerinden de sıkça bahsedilirken “Diriliş Ertuğrul” ve başrolü “Engin Altan Düzyatan” ile çeşitli kıyaslamaların da yapıldığı gözleniyor.

Tablo 6: Konu tekerleği

Diziyle ilgili paylaşımların duygu analizi iletilerin yüzde 55’nin nötr, yüzde 24’ünün olumlu ve yüzde 21’inin ise olumsuz duyguları ifade ettiğini gösteriyor. Olumlu paylaşımlar çoğunlukla diziyi beğenenler ve Burak Özçivit’in hayranlarından gelirken nötr iletilerin büyük kısmını diziyle ilgili tanıtıcı paylaşımlar, diziden sahneler ve replikler oluşturuyor. Olumsuz yorumlar ise dizinin Diriliş Ertuğrul’la ve yine başrol performansıyla ilgili kıyasa odaklanıyor.

Tablo 7: Duygu analizi

En fazla retweet alan paylaşımlar ise şöyle:

Farklı dillerde yapılan paylaşımlarla da öne çıkan dizide en fazla ses getiren kısımların Bamsı karakterinin şehitlik üzerine yaptığı konuşma ile Burak Özçivit’in zorlu fiziksel koşulların altından kalktığı sahneler olduğu görülüyor.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR