READING

Güvercin’de akla kara kendini gösteriyor

Güvercin’de akla kara kendini gösteriyor

Fotoğraf: Star TV

Star TV’nin iddialı dizilerinden Güvercin, altıncı bölümüyle 29 Aralık günü izleyicileriyle buluştu. Her hafta yeni bir yapboz parçasını tamamlayan karakterler, bu bölümde de yeni bir parçayı buldular.

Kevsa Hanım’ın konağın işleri, daha sonra da Ökkeş ve Celil’in arkalarını toplamalarından arda kalan boş zamanlarında yoğun bir şekilde pembe dizi izlediğini düşünüyorum. Nitekim merhum kocasının silahını ve altınları adam tutup Kavvilerin evine gizlice koydurmasının başka bir açıklaması olamaz. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Hanımağa, tırnağı kırılsa tüm Antep’i toplama kampına dönüştürecek zenginliğe ve güce sahip. Fakat yine de ailesi de başta olmak üzere kimseye söz geçiremeyeceğini anlaması gerek. Öyle ki; tuttuğu adam önce Bedir Ağa ve Kasım, daha sonra da Kenan tarafından polis yardımıyla bulundu. Dizide polisin hak ve adalet aramak yerine parası olan kişilere el altından yardım etmesi Türkiye’nin güncel durumuna mı gönderme yapıyor yoksa Gaziantep’teki ağa-çalışan ilişkisine mi atıfta bulunuyor bilmiyorum ama oldukça üzücü bir durum. Sonuç olarak Kevsa Hanım’ın tuttuğu adamın bulunması aklındaki bütün planları alt üst etti. Artık sonun yaklaştığını anlaması gerek. Bir yandan kardeşinin kocasının ölümünde parmağının olduğunu bile bile masum bir aileye suç atması bir yandan da kendini aklamak için temelsiz stratejilere başvurması hem kendisini güçsüzleştiriyor hem de ailesinin sonunu hazırlıyor. Bir de hiçbir şey yokmuş gibi Kevsa’nın Kavvilerin sofrasında Bedir Ağa’yı suçlayarak konuşması da cabası.

Olan Kasım’a oldu. Yıllar önce para sevdası ve sevdiği kıza ulaşmak için Celil’le iş birliği yaparak abisinin hapse girmesine neden olmasının yanında şimdi de suçlunun kim olduğunu bilmesine rağmen abisine yardım edemiyor. Ben ne olursa olsun geçmişte yaptıklarını itiraf etmesi taraftarıyım ama bir yandan Celil ve mafya ablası Kevsa var. Atacağı her adım aleyhine olacak. Ama bir yandan da her durumda yanında olduğunu belirttiği eşi ve geceleri uykusundan uyandıran kabusları var. Vicdanı kendisini affetmesine izin vermiyor.

Yeğeni Müslüm ise ailenin yüz karası. Gerçekten bu kadar ağır bir şekilde eleştirmek istemiyorum ama rüzgâr nereden eserse oraya giden bir yapısı var. Bir insan neden babasına inanmaz? Neden ailesinin yanında olmak varken evi terk eder? İlk başta gerçekten senaristlere sormak lâzım aslında, böyle bir karakterin diziye herhangi bir faydası var mı diye. Sünepe mizacının yanı sıra aileye mutluluk değil acı getiriyor. İlk başta Nefise’ye olan sevdası dolayısıyla ablasını zorla evlendirdi. Şimdi de sözde babasının çaldığı altınlar yüzünden evi terk ediyor. Verdiği kararlar sadece ailesine zarar veriyor.

Zülüf de, zavallım, ne olursa olsun babasının yanında. Herhangi bir tereddüt duymadan, hiçbir şeye aldırış etmeden ailesinin masum olduğunu savunuyor. Belki de işin en güzel tarafı, zorla evlenmiş olsa da, Kenan’ın yanında olması. Artık her şeye rağmen Kenan’a içini dökebileceğinin ve yargılanmadan dinleneceğinin farkında. Aşk da böyle bir şey değil mi? Her ne kadar kendimizi savunmasız hissetsek de karşı tarafa olan güven ve sevgimiz, aklımızdaki tüm olumsuzlukların yavaşça uzaklaşmasını sağlıyor. Kocasına karşı içten içe sevgi besleyen Zülüf işte tam da bu sebepten Kenan’ın iş arkadaşlarıyla beraber akşam yemeğine katılmayı kabul etti. Kenan’ın yanında mutlu olduğunun o da farkında.

Bakalım tüm bu gelişmeler sonucunda gelecek hafta nasıl bir bölüm bizi bekliyor. Zülüf’ün babasının masumiyetinden şüphe duymaması, Kevsa’nın tuttuğu adamın Bedir ve Kenan tarafından bulunması, Kasım’ın vicdan azabı bölümün motivasyonunu nasıl etkileyecek.

Şimdi de gelelim teknik analizlerimize,

29 Aralık günü altıncı bölümüyle karşımıza çıkan Güvercin, 29 Aralık 2019 – 2 Ocak 2020 tarihleri arasında toplam 6 bin 642 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu analizine baktığımızda beş gün içerisinde Güvercin hakkında 1842 pozitif, 3 bin 172 nötr ve 1621 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Zülüf – Kenan ilişkisine yoğunlaşırken negatif içerikler Ökkeş’e odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, #TutunBana” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf – Kenan çifti ve #TutunBana hashtagi hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #TutunBana etiketinin çektiğini görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR