READING

Güvercin’de ihanet ve intikam kavgası

Güvercin’de ihanet ve intikam kavgası

Fotoğraf: Star TV

Star TV’nin iddialı dizisi Güvercin, üçüncü bölümüyle 8 Aralık Pazar akşamı hayranlarıyla buluştu. İntikam ateşinin hüküm sürdüğü bölümde aileler arasındaki tartışmalar katlanarak arttı.

Geçen bölümün son sahnesinde Kevsa Hanım’ın biyolojik oğlu Ökkeş, çifte düğün esnasında alkolün de verdiği etkiyle gözünü karartıp silahını ateşlemişti. Bütün tahminler Zülüf’ü vurduğu üzerine yoğunlaşsa da bu bölümde kurşunun Bedir’e isabet ettiğini gördük. Gözü dönmüş genç intikamın ölümcül gücüne yenik düşerek babasının vefatında parmağı olduğunu düşündüğü Bedir Ağa’yı hedef aldı. Belki de yaşadığı babasızlık hissini karşı aileye de yaşatmak istedi. Müebbet yiyecek olmanın korkusu bile gözlerinde gözükmüyordu. Kevsa Hanım ve kardeşi Celil, yaşanan bu elem olaya karşı Ökkeş’i saklamak istese de Ökkeş hiç kimsenin sözünü dinlemeyerek hâlâ kendi burnunun dikine gitmeye çalışıyordu. Oldukça şımarık büyütüldüğünü anlasam da laf dinleme becerileri yeteri kadar gelişmemiş herhâlde. Söz dinle çocuğum biraz, söz!

Gecenin sonunda annesinin duygusal yaklaşımına daha fazla karşı gelemeyerek saklanmayı tercih etse de abisi yaşanan olaylardan dolayı hiç de mutlu değil. Öncelikle karşısında Zülüf gibi birisi var. Kendisine müzede gördüğünden beri tutulmuş durumda. Bir yandan eşinin babasının ölümünden sorumlu Bedir’in kızı olduğunu biliyor ve istemeyerek de olsa kendisiyle evlendi. Bir yandan da üvey kardeşi düğünün ortasında Bedir Ağa’yı vurdu. Tüm bu olayların en az acıyla atlatılması için hastaneye kadar eşlik etse de Zülüf’e verdiği söz tüm bölüm boyunca motivasyonunu belirleyen unsur oldu. Ne olursa olsun verdiği sözden dönmeyen Kenan, kardeşini bir şekilde bulup polise vereceğini açık bir dille ifade etti. Nitekim öyle de oldu. Saklandığı yerden kimseye görünmeden çıkmayı düşünen Ökkeş, tren garında abisiyle ve peşinden gelen polislerle karşılaştı. Cibranoğlu ailesinin üç bölümdür akıl sır erdiremediğim bir özelliği var. Kime öfkelenseler muhakkak hayatlarından çıkartıyorlar. İlk bölüm sevdiği adamla kaçtığı için Nefise’yi evlatlıktan ve kardeşlikten reddetmişlerdi. Bu bölümde de sözde edilen ihanet karşılığında Kenan’ı abilikten reddettiler. Emminin sulh kararını sonuna kadar dinliyorsunuz da neden söz konusu hukuk ve anayasa olunca birbirinize kin güdüyorsunuz yahu! Yine de tutuklanma sahnesinde Kenan’la Ökkeş’in sarılması duygulandırmadı değil.

Duygulandıran bir başka durum ise hastanenin çıkışında Zülüf’ün alyansını çıkarıp Kenan’a vermesi oldu. Kalbi babasının vurulmasıyla paramparça olan genç kız, yaşananlardan ötürü güveninin sarsıldığı Kenan’a bu işin olmayacağını belirtti. Daha sonra Sezen Aksu’nun 2000 yılında yayınladığı Deliveren albümünün hit parçası Keskin Bıçak çalmaz mı! Ağlıyoruz, hakim bey.

Bedir Ağa hastanedeyken kardeşi Kasım, abisinin yoğun bakımdaki bilinçsizliğinden yararlanıp çoğu şeyi kısmen itiraf etti. Zaten ilk bölümle beraber Celil’in ve kendisinin Ahmet Cibranoğlu’nun ölümünden sorumlu olduğunu biliyorduk ama vicdanına yenik düşen Kasım, yakın zamanda olup biteni itiraf edecek gibi. Bunun yanında Zülüf, Celil’in hiç yanından ayırmadığı tespihi gördü. Celil’in elindeki tespihin babasının tutukladığı zaman karşılaştığı tespih parçasıyla aynı özelliklere sahip olduğunu görünce tıpkı Ökkeş gibi Zülüf de intikam ateşinin gücüne kendini bırakarak sözde kocasının evine geri döndü. Kevsa Hanım her ne kadar yaşananları kendisine zehir edeceğini belirtse de Zülüf’ün artık güçlü bir motivasyonu var: “Parçaları birleştir ve babanın suçsuz olduğunu kanıtla!”

Kevsa Hanım’dan bahsetmişken yaşadığı karamsarlığı da aktarmamak olmaz. Biyolojik oğlunun tutuklanmasından sonra eli ayağı birbirine dolanan hanım ağa, tutuklatanın üvey oğlu olduğunu öğrendiğinde kendince yeni planlar yaptı. Yeni bölümle beraber geliştirdiği stratejilere yüzümüzü döneceğiz. Bakalım haftaya nelerle karşılaşacağız!

Gelelim teknik analizlerimize;

8 Aralık’ta yayınlanan üçüncü bölümüyle diziseverlerle buluşan Güvercin, 8 – 13 Aralık tarihleri arasında toplam 11 bin 402 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu analizine baktığımızda dört gün içerisinde Güvercin hakkında 3 bin 71 pozitif, 5 bin 481 nötr ve 2 bin 850 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Zülüf – Kenan ilişkisine yoğunlaşırken negatif içerikler Ökkeş’e ve Kevsa Hanım’a odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Durum Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, #SeniniçinBabam” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf ve Kenan çifti hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #SeniniçinBabam etiketinin çektiğini görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR