READING

Güvercin’de kartlar yeniden dağıtılıyor

Güvercin’de kartlar yeniden dağıtılıyor

Fotoğraf: Star TV

Star TV’nin sevilen dizisi Güvercin, 2 Şubat Pazar akşamı sekizinci bölümüyle izleyicilerine heyecan dolu anlar yaşattı. Art arda gelen itiraflar konak etrafındaki güç dengelerini sarstı. Bununla birlikte Cibranoğlu ve Kavvi arasındaki kavga yerini belirsizliğe bırakmaya başladı.

Bölümün en çarpıcı anlarından biri Kevsa Hanım’ın iki oğlu tarafından yalnız bırakılmasıydı. Kocası öldükten sonra karşısına çıkan engelleri teker teker yıkmaya çalışan Hanımağa, gerçeklerin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte elindeki gücü kaybetmeye başladı. Gaziantep gibi erkek egemen düzenin hüküm sürdüğü topraklarda tek başına koca bir imparatorluğu yöneten kadın, özellikle Kenan’ın biyolojik annesiyle yakın bir bağ kurmasının ardından tahtından düştü. Giydiği şatafatlı kıyafetler ve yaşadığı ihtişamlı konak artık kendisine ait değil. Tüm bu olumsuzluklar içinde özür dileyemeyecek kadar gaddar ve ruhsuz olması korkutucu. Kocasının ölümünde parmağının olması ve çocuklarını tıpkı birer kukla gibi oynatması sadece ahlâk gibi akışkan ve göreceli bir kavramla açıklanamaz. Gaziantep’teki en güçlü aile olmak istemesi ve etrafındakileri kendi fikirleri doğrultusunda yönetmek istemesi hata yapmasına yol açıyor. Geçmişe dönüp Kevsa Hanım’ın nasıl bir evlilik yaşadığıyla ilgili psikoanalitik bir bölüm yayınlanmalı. Herkesin sevgisini kendisine tehdit olarak görmesi, gençliğinden bugüne sevgisiz bir ortamda büyüdüğünün işareti olabilir.

Kenan’ın biyolojik annesiyle arasındaki bağları güçlendirmesi ve bu süreçte onun yanından bir dakika bile ayrılmayan Zülüf’le olan ilişkisi, kendisine küçüklüğünden beri aradığı aile saadetini getirdi. Sevdiği bir eşi ve mutluluğunu paylaşacak bir annesi olduğunun farkında. İsmihan’ın hastalığı Kenan için oldukça şok edici bir gelişme olsa da hikâyenin Zülüf’le bağlanması açısından olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Genç çiftin yakınlaşmasını daha doğal bir düzeye indirgeyecek üçüncü kişinin böylelikle İsmihan olabileceğini görüyoruz. Yine de Zülüf’ü uzlaşmaya götüren sadece yıllar sonra oğluna sıkıca sarılan bir annenin varlığı değil. Kendisi de içten içe Kenan’la birlikte olmak ve törenin getirdiği hem bağnaz hem de gerici kuralları yıkmak istiyor. Bununla birlikte Gaziantep’ten uzaklaşıp kısa bir süreliğine de olsa İstanbul’da baş başa kalmaları ilişkilerinin doğal gelişimi bakımından oldukça yararlı oldu. Genç çiftimiz gerçek sevginin getirdiği gücü hissedebiliyor.

Ökkeş gibi ataerkilliği yaşam biçimi hâline getirmiş biri için cinsiyet eşitliği oldukça imkânsız gibi görülse de Papatya’ya duyduğu aşk, kendisinden beklenmeyen adımlar atmasını sağlıyor. Belki de bu yüzden abisinin yokluğunu içten içe hisseden genç, bölümün en feminist açıklamasını yaptı. Namus gibi ilkel bir kavram adı altında ahlâki açıdan değersiz görülen bir kadınla ilişki kurması çevresi tarafından eleştiriliyordu. Nitekim asıl namussuzluğu, hayatlarını gizli kapaklı ahlaksızlıklarla yaşayanların yaptığını söyleyen Ökkeş, sevdiği kadına sahip çıkarak aşkın her şeyin önüne geçebileceğini gösterdi. Böylelikle Gaziantep’in pavyonlarında konsomatrislik yaparak yaparak geçimini sağlayan Papatya, içinde bulunduğu zor hayat şartlarından Ökkeş’le birlikte kurtulacağını sandı. Yine de son sahnede sevdiği kadının başka bir adamdan çocuğunun olduğunu öğrenmesiyle Ökkeş’in kurduğu evlilik hayali daha başlamadan bitti. Ben ileriki bölümlerde bu durumun değişeceğini düşünüyorum. Birini sevdiğinizde onun sadece fiziksel özelliklerini değil, hayatını oluşturan her bir unsuru teker teker seversiniz. Belki, tıpkı annesi gibi, henüz bir çocuğun üvey ebeveyni olmak istemiyor ama yine de bu durumun aşılacağını düşünüyorum. Eğer bu dünyada Kevsa Cibranoğlu’nu yerle bir edecek iki kişi varsa birisi Papatya, diğeri de Kenan.

Aşkın imkânsızlığından bahsetmişken konuyu Kasım’a getirmemek olmaz. Geçmişte yaşadıklarının yükü altında ezilen kardeş, zamanında abisine yaptıklarını Emel’e itiraf etti. Kasım’ın suçu sadece hırsızlık ve başka birinin ölümünde rol almak değil, asıl suçu bunları sevdiği kadın için yaptığını belirterek başkasının omuzlarına yük koyması. Emel, ilk bölümden beri, sevdiği insanların her zaman yanında oldu. Her ne kadar lüks bir hayat içinde olsa da, elindeki parayı hiç gocunmadan akrabaları için harcadı. Hatta özellikle Müslüm ve Nefise’nin evlilik zamanlarında Hanımağa’nın para konusunda yaptığı baskının önüne geçebilen tek kişi oldu. Fakat bu paraya alın teriyle değil kanla kazanıldığını öğrenmesi, bununla birlikte bu kanın kendisi için akıtıldığını öğrenmesi hayatının dengesini değiştirdi. Kasım burada Emel’in üzerine öyle bir yük ve baskı yükledi ki genç kadın her gece başını beraber yastığa koyduğu kocasının bir katil olduğunu sindiremedi bile. Burada odak noktamız, aralarındaki aşk her ne kadar tüm olumsuzluklara göğüs gerse de, Emel’in masum birinin hayatını kurtaracak durumda olması. Bedir’in boş yere hapiste yattığı yılların intikamını almalı. Bakalım gelecek bölümde hikâye bizi nerelere sürükleyecek.

Şimdi gelelim bu haftanın teknik analizlerine;

2 Şubat günü sekizinci bölümüyle karşımıza çıkan Güvercin, 1 – 7 Şubat 2020 tarihleri arasında toplam 13 bin 562 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu analizine baktığımızda Güvercin hakkında 3 bin 760 pozitif, 5 bin 483 nötr ve 4 bin 309 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Zülüf – Kenan ilişkisine yoğunlaşırken negatif içerikler Kevsa Hanım’a odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “#Güvercin, #EskiDefterler” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf – Kenan çifti ve #EskiDefterler hashtag’i hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #EskiDefterler etiketinin çektiğini görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR