READING

Emin Alper, yeni filmi Balkaya’nın çekimlerine tem...

Emin Alper, yeni filmi Balkaya’nın çekimlerine temmuz ayında başlıyor

‘Tepenin Ardı’, ‘Abluka’ ve ‘Kız Kardeşler’ ile ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödüllerle dönen Emin Alper’ yeni filmi ‘Balkaya’ için hazırlanıyor. Emin Alper’in yazıp yönettiği projenin çekimleri temmuz ayında, ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Politik ve psikolojik gerilim türlerden ögeler taşıyan film, başlıca gündemi kuraklık olan Balkaya kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın sakinleri arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un başrolleri paylaştığı filmin kadrosunda, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar yer alıyor. Filmin yapımcılığını Nadir Öperli, görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını ise Nadide Argun van Uden üstleniyor.

Filmin Konusu:

Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR