Kadın’a veda

Fotoğraf: Fox Tv

“Ben yaşamaya karar verdim. Çocuklarımın sadece anneye değil bir insana ihtiyaçları olduğunu gördüm. Hisseden, düşünen, duyguları olan ve bunları yaşamaktan korkmayan birini görmeye ihtiyaçları var. Ben artık yaşamak istiyorum. Ben çok uzun süre kadın olmadan anne olmaya çalıştım. Çocuklarımı mutlu etmek için mutluymuş numarası yapmayacağım artık gerçekten mutlu olacağım…”

24 Ekim 2017 tarihinde ekranlarda ilk bölümünü karşıladığımız dizinin senaristliğini Hande Altaylı kaleme alıyor, yönetmen koltuğunda ise Nadim Güç oturuyordu. Geçtiğimiz haftalarda dizinin ana karakteri Bahar’ın ağzından çıkan bu replikler diziyi kısa ve öz bir şekilde öyle güzel açıklıyor ki belki de tüm dizi boyunca anlatılmak istenen, bu ifadelerle seyirciye yansıtılmış diyebiliriz.

Bir kadın düşünün ki iki çocuğuna kol kanat olmuş… Ve taşıdığı sürekli kazanma arzusuna eşlik eden ailevi ve toplumsal dram, seyirci ile karakter arasında kurulan bağı güçlendiriyor. Kimisine göre “Biz Türkler dramı severiz” klişesi ortaya çıksa da 4 Şubat 2020 tarihinde, 81’inci bölümüyle izleyiciye veda eden Kadın’ın son yıllarda yurt dışına satılan diziler arasında ilk sıralarda yer alması bu algıyı kırmaya yetiyor. Özellikle İspanya, İsrail, Polonya, Meksika, Romanya’nın başını çektiği 12 ülkede yayınlanan dizi, Türk dizi kültürüne önemli katkı sağlıyor.

Diziye yön veren karakterleri bir kez daha hatırlayalım…

Bahar (Özge Özpirinçci): Yeni bir başlangıç anlamına gelen bu ismin senarist tarafından bilinçli seçildiği düşüncesindeyim. Bahar küçük yaşta annesi tarafından terk edilmiş ve babası tarafından büyütülmüş. Sarp’la tanışıp mutluluğu bulmuş ve onunla bir aile kurmuş. Ancak Sarp’ın hayatını kaybetmesinden sonra çocuklarını tek başına büyütme mücadelesi başlamış. Karakteri kuşanan ve güçlü kadın kavramını oyunculuğuyla tam anlamıyla yansıtan Özge Özpirinçci 2018 yılında Altın Kelebek “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Sarp (Caner Cindoruk): Bahar’ın çocuklarının babası olan ölü bildiği Sarp’ın yıllar sonra tekrar Bahar’ın karşısına çıkması Bahar için hem bir mucize hem de kabullenmesi zor bir süreç olarak işleniyor. Sarp karakteri sosyal medyada #SarBah etiketi ile dizi hayranları tarafından konuşulmayı başarmıştır. Karakteri canlandıran Caner Cindoruk sosyal medyada en çok konuşulan oyuncular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Arif (Feyyaz Duman): Anlayışlı, iyi niyetli anlamına gelen Arif ismi dizideki karakteriyle de örtüşüyor. Çocuklarıyla yalnız başına kalan bir kadın için kusursuz erkek imajı sergileyen, her durumda anlayış gösteren karakter, sosyal medyada Arif-Bahar ikilemiyle sıkça konuşuldu. Arif karakterini canlandıran Feyyaz Duman kısa sürede kendisine büyük bir kitle oluşturdu ve 2019’da sosyal medyada en çok konuşulan beşinci erkek oyuncu olmayı başardı.

Şirin (Seray Kaya): Bahar’ın başına gelen tüm kötülüklerin sorumlusu olan kız kardeşi Şirin, ruhsal hastalıklara sahip ve sosyalleşmekten uzak bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Karakteri canlandıran Seray Kaya ruhsal sorunları olan kötü karakterini öyle etkileyici canlandırdı ki tüm dizi kitlesini kendinden nefret ettirmeyi başardı desek yeridir.

Hatice (Bennu Yıldırımlar): Küçük yaşta terk ettiği kızı Bahar tarafından affedilmeyi bekleyen anne Hatice, Bennu Yıldırımlar’ın etkileyici ve inandırıcı oyunculuğuyla hayat buluyor.

Nisan ve Doruk (Kübra Süzgün-Ali Semi Sefil): Bahar ve Sarp’ın çocuklarını canlandıran ikili 2018 yılında Altın Kelebek “En İyi Çocuk Oyuncu” dalında ödül almayı başardı.

Ceyda (Gökçe Eyüboğlu): Bahar’ın komşusu olan Ceyda, kendine has üslubu ve dobra tavırlarıyla karakterine yön veriyor. Ceyda karakteri dizinin ilk sezonunda ekranlarda çok az süre alırken gün geçtikçe izleyiciye kendini sevdirmeyi başardı ve hikâyede kendine daha büyük bir yer açmayı başardı. Son sezon itibariyle Raif’in diziye girişi ve aralarında aşk yaşanması Ceyda’yı sosyal medyada daha çok konuşulur hâle getirdi.

Yeliz (Ayça Erturan): Bahar’ın iş arkadaşı Yeliz de Bahar gibi iki çocuğunu tek başına büyütüyordu. Baharın aksine bir erkeğe ihtiyaç duyan ve nispeten daha az zayıf bir karakter olarak resmedilmişti. 46’ıncı bölümde yakın arkadaşı Ceyda’yı kurtarmaya çalışırken ölmesiyle sosyal medyada çok fazla konuşuldu.

Dizi uğurlamadan önce her bir sezonun karşılaştırmalı sosyal medya performansına bir göz atalım. Birinci sezonla başlayalım…

Tablo 1: Birinci Sezon | Toplam İleti Sayısı

Kadın’ın ilk sezon sosyal medyadaki toplam toplam konuşulma hacmi 447 bin 378’i bulmuş. Bu etkileşimler en çok 8 Mart kadınlar gününde yayınlanan bölümün öncesinde ve sonrasında yoğunlaşmış.

Tablo 2: Birinci Sezon | Duygu Analizi

İlk sezon pozitif ve negatif konuşulma oranı birbirine çok yakın seyretmiş.

Tablo 3: Birinci Sezon | Kelime Bulutu

Dizinin birinci sezonunda “Kadın, bölüm, Bahar” gibi kelimeler ön plana çıkıyor.

Tablo 4: Birinci Sezon | Twitter – Top Mention ve Hashtag

En çok mention alan hesapları incelediğimizde dizinin resmi sayfası Twitter sayfası ve başrol oyuncularının hesaplarını görüyoruz. En çok kullanılan etiketler listesinde ise #Kadın, #Arbah #sugibigel ön plana çıkıyor.

Tablo 5: Birinci Sezon | Potansiyel Görüntüleme

İlk sezon potansiyel görüntülenme 1 milyon 766 bin 681 ulaşmış.

Gelelim ikinci sezona…

Tablo 6: İkinci Sezon | Toplam İleti Sayısı

İkinci sezon dizinin sosyal medya konuşulma oranı ilk sezona göre 6 kat yükselmiş. Buna sebep olarak Arbah ve Sarbah hayranlarının sosyal medyada yarattığı yoğun etkileşimi hesaba katabiliriz. Ayrıca diziye kötü adamların girmesinin ve Yeliz’in öldürülmesinin de bu artışta payı var.

Tablo 7: İkinci Sezon | Duygu Analizi

İkinci sezon itibariyle pozitif konuşulma oranı yüzde 55’e yükselmiş ve Kadın ikinci sezon salı günlerinin en çok etkileşim alan dizisi olma sıfatını elinden bırakmamış.

Tablo 8: İkinci Sezon | Kelime Bulutu

Tablo 9: İkinci Sezon – Twitter – Top Mention ve Hashtag

Mention ve hashtag tablosunu incelediğimizde görüyoruz ki etkileşim oranları ilk sezona göre artmış.

Tablo 10: İkinci Sezon | Potansiyel Görüntüleme

İkinci sezon potansiyel görüntülenme oranı 2 milyar 530 milyon 536 bine yükselmiş. Bu duruma etken olarak sezonun hafta bazında daha geniş bir zamana yayılmasını ve izlenme oranının artmasını saymak mümkün.

Sıra final sezonunda…

Tablo 11: Üçüncü Sezon: Toplam İleti Sayısı

Sarp karakterinin ölümü ve aynı gün yeni dizilerin yayınlanması son sezon ileti sayısında düşüş yaşatmış.

Tablo 12: Üçüncü Sezon | Duygu Analizi

Dizinin mutlu sonla veda etmesi ve Arif-Bahar ve Ceyda-Raif çiftlerinin dizi finalinde evlenmesi, sosyal medyada pozitif konuşulma oranını yüzde 65’e yükseltmiş. Hâlihazırda yüksek seyreden olumlu paylaşım oranları, final bölümünde çok büyük bir yüzdeye ulaşmış.

Tablo 13: Üçüncü Sezon | Kelime Bulutu

Kelime bulutunda arbah, güzel, Bahar, birlikte gibi kelimeler ön plana çıkmış. Paylaşımlarda yer alan iyi niyetler, Bahar karakterinin mutluluğunu isteyen yorumlar dikkat çekiyor.

Tablo 14: Üçüncü Sezon | Potansiyel Görüntüleme

 

Tablo 15: Üçüncü Sezon | Twitter – Top Mention ve Hashtag

Mentions ve Hashtag sayılarına baktığımızda listenin bir önceki sezonla paralel gittiğini görüyoruz.

Enleriyle Kadın

Bahar’ın Sarp ile evliliğinden kalan gelinliğini ve eşyalarını yırttığı sahne dizi kitlesi tarafından çok konuşulan sahne olmuş.

Bahar ve Sarp’ın kavuşma sahnesi 7 milyonun üzerinde görüntülenmiş.

Dizinin kötü karakteri Nezir ile en masum karakteri Doruk’un birbiriyle uyumu izleyicinin aklında derin bir yer etmiş.

Yeliz’in öldüğü sahne ikinci sezonu etkilemiş ve izleyiciden çok fazla etkileşim almış.

Dizinin kötü karakteri Şirin’in tutuklanması dizinin izleyici kitlesi tarafından pozitif yorumlanıp çok fazla etkileşim almış.

Sosyal meydada #KadınaVeda

Sosyal medyada final bölümü #kadınaveda hashtagiyle ortaya çıktı.

Ceyda ve Raif’in aşkı izleyicinin kalbini de fethetmişe benziyor.

Bana kalırsa vedalar hiçbir zaman güzel olmamıştır. Fakat bir kadın veda ederken güçlü ve mutluysa, her şeyin yolunda olduğunu söyleyebiliriz. İncelememize Bahar’ın sözleriyle son verelim: “ Bu hikaye sadece pes etmeyen kadınlara ve kalbi sevgi dolu erkeklere ithaf edilmiştir.”

Mustafa Arslan | [email protected]


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR