Doktor Ela’nın sosyal medya mucizesi

Fotoğraf: Fox TV

Yasemin Özilhan’ın Mucize Doktor’a konuk olacağı haberi son günlerde sosyal medyayı meşgul eden önemli gündem maddelerinden biri oldu. 2006-2009 yılları arasında yayınlanarak fenomen haline gelen ve sosyal medyada kendinden söz ettiren unutulmaz karakterleriyle Doktorlar dizisi, Mucize Doktor’dan gelen sürprizle tekrar konuşulmaya başlandı. “Doktor Ela”, “Kutsi”, “Levent Atahanlı” ve “Arslan İbrahimoğlu” isimleri uzun süre Twitter trend topic listesinde kalırken bu yolla dizinin yeni bölümü de birçok kişinin merakını cezbetmeyi başardı.

Mucize Doktor geçtiğimiz haftalarda Kadın dizisiyle karakter alışverişi yaparak gündeme gelmişti. Fakat Doktor Ela’yı transfer etmek oldukça iddialı bir fikir. Acaba bu fikir sosyal medyada nasıl karşılık buldu? Dizinin sosyal medya reytingi arttı mı? Bu sorunun cevabını bulmak için verilere biraz daha yakından bakalım.

Konuk oyuncu haberi, sosyal medyada yayıldığı 9 ve 10 Aralık tarihlerinde 27 bin 619 paylaşıma konu olmuş. Bu iletilerin Twitter’da potansiyel görüntülenme sayısı ise şu şekilde:

9-10 Aralık potansiyel görüntülenme

Bir de Mucize Doktor dizisinin geçtiğimiz haftaki konuşulma hacmi ve kaç görüntülenmeye ulaştığına bakalım. 2-8 Aralık haftasında diziyle ilgili 39 bin 259 paylaşım yapılmış. Yani haber iki gün içinde bir dizinin haftalık konuşulma hacminin yaklaşık yüzde 70’ine ulaşmış.

2-8 Aralık Mucize Doktor konuşulma hacmi

2-8 Aralık MD potansiyel görüntülenme

Twitter’daki Mucize Doktor iletileri geçtiğimiz hafta dizinin yayınlandığı gün 55 milyon 474 bin 265 görüntülenme elde ederek haftanın en yüksek oranına ulaşmış. Böylece Doktor Ela gündemi dizinin kendi gününde ulaştığı sosyal medya ilgisinden yaklaşık yüzde 38 oranında daha yüksek.

 

 

 

 

Doktor Ela’nın gelişiyle ilgili konuşmanın çoğunluğu hashtag kullanılmadan yapılmış olsa da #MucizeDoktor’un iki gün içinde 2 bin 500‘ün üzerinde iletiye etiketlendiğini görüyoruz.

 

Doktor Ela’ya ilişkin konuşmaların içeriği hakkındaki kelime bulutunda da görüldüğü gibi Doktorlar‘ın diğer karakterleri de onunla birlikte gündeme gelmiş.

Konuyla ilgili en fazla retweet alan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

Konu tekerleğinde ise iletilerde öne çıkan başlıkları görebiliyoruz. İzleyiciler diğer karakterlere de diziye girmesi için çağrıda bulunuyor.

Peki bu kadar konuşulmaya sebep olan şey ne? Doktor Ela neyi temsil ediyor? Öncelikle sosyal medya kullanan neslin çocukluğunu. Paylaşımların geneline bakıldığında karakterin tatlı bir nostalji hissi yarattığını söylemek mümkün. Doktorlar izleyerek büyüyen gençler zeki, iyi kalpli, çalışkan ve sevdiği adam tarafından düğün günü terk edilmiş bu genç kızı oldukça özümsemişe benziyor. Tevekkeli değil bu haberden önce de “haksız yere terk edilmek” üzerine yapılan mizaha sıkça malzeme olmuştu Doktor Ela. Diğer yandan Doktor Levent sevdiğini yarı yolda bırakan biri olarak karşı cinsle ilgili tüm hayalkırıklığı ve düşmanlığın yansıtıldığı bir nefret objesine dönüşmüş. Çapkın estetik cerrahı Arslan ise son model arabası, umursamazlığı ve istediği herkesi elde edebilmesiyle birçok kişide hala hayranlık uyandırıyor.

İşin özü, Mucize Doktor’un Doktor Ela hamlesi sosyal medyasına epey renk kattı. Bakalım aynı etkiyi televizyon reytinglerinde de görebilecek miyiz?


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR