READING

Güvercin, seyircisine sakin bir bölüm izletti

Güvercin, seyircisine sakin bir bölüm izletti

Fotoğraf: Star TV

Star TV’nin iddialı dizisi Güvercin, 15 Aralık Pazar günü dördüncü bölümüyle hayranlarıyla buluştu. Diğer haftaların aksine biraz daha sakin geçen bu bölüm, Zülüf-Kenan ikilisini yaraladı.

Bu haftanın yıldızı kesinlikle Emel oldu. Yenge hanım oldukça ılımlı, orta yolu bulan ve sevecen bir tavırla karşımıza çıktı. Yine de Kasım’ın gözleri üzerinde. Yıllar önce Ahmet Cibranoğlu’nun ölümüne yol açan altınları Kasım, bu bölümle beraber Emel’in çaldığından şüphelenmeye başladı. Açıkçası en yakınındaki kişiden bu derece nasıl şüphelenilir diye düşünüyordum ki, Celil’in Kasım’a sözde verdiği öğüt geldi: “Bazen suçlu en yakınındaki kişidir.” Nefise’ye yardım eden, Kevsa Hanım’ı dik sözleriyle karşısına alan sevecen görümce Emel’in böyle bir adım atacağını sanmıyorum. Çünkü geçen bölümde gizliden gizliye Celil’le görüştüğünü görmüştük. Kendini bu derece tehlikeye atacağını hiç sanmasam da, birkaç sahne boyunca sürekli alışveriş yaptığına da şahit olduk, hem de Kasım bu aralar işlerin hiç iyi gitmediğini belirttikten sonra. Nereden geliyor bu paranın suyu Emel Hanım?

Kasım demişken, mafyalığa soyunan enişte Ahmet Cibranoğlu’nu Celil’in öldürdüğü bağıra bağıra söyledi. Artık Bedir Ağa’nın gerçekten suçsuz olduğunu biliyoruz. Hem bir yandan da Zülüf bulduğu tespih parçasıyla babasının hiçbir suçu olmadığını kanıtlamak üzere. Yalancının mumu yatsıysa kadar derler. Bakalım Kasım’la Celil’in söylediği yalanlar ne zaman gün yüzüne çıkacak.

Bulduğu tespih parçasıyla yavaş yavaş yapboz parçalarını birleştiren Zülüf’ün yine gözü döndü. Her ne kadar ona olan güvenini kanıtlamaya çalışsa da, Celil’in odasında bulduğu silahı Kenan’ın göğsüne doğrulttu. Babasının katil olmadığını kanıtlamak için her yolu kendine mübah olarak gören genç kız, kendisine doğruların söylenmesini istiyor. Daha konağa gittiği ilk günden Kevsa Hanım’ın iğneleyici sözlerine maruz kalan Zülüf, zayıf stratejisiyle Kenan’ı karşısına aldı. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de bir silahın patladığını duyduk. Acaba bu sefer Kenan mı yoksa Zülüf mü vuruldu merak etmiyor değilim. Fakat silahı doğrultarak birinin bilmediği bir konuyu itiraf etmesini istemek çok başarılı bir yöntem değil. Senaristlerin artık daha ilgi çekici bir metot bulması gerekiyor bence.

Dizinin sembolü olan silah ve kurşun, geçtiğimiz bölümde de Ökkeş’in Bedir Ağa’yı vurmasıyla karşımıza çıkmıştı. Kevsa Hanım ne yapıp edip yeni bir taktik buldu ve biyolojik oğlunu kurtarmak için Bedir Ağa’yı tehdit etti, hem de Müslüm üzerinden. Zavallı çocuğu gece vakti Betül’ün yanında yapmacık bir kavganın içine sokup cebine bıçak soktular. Böylelikle bıçaklanma suçundan Müslüm’ü hapse sokacaklardı. Kevsa Hanım da durumu lehine çevirerek “oğluna karşılık oğlum” diyerek Kavi’leri köşeye sıkıştırdı. Bir insan nasıl bu kadar manipülatif, nasıl bu kadar gaddar olur inanın anlamıyorum. Ökkeş’in işlerin başa geçmesi ve evin reisi olması için elinden geleni yapıyor.

Gelecek hafta kimin vurulduğu anlayacağız ama şimdilik dördüncü bölümün teknik analizlerine bakalım.

15 Aralık’ta yayınlanan üçüncü bölümüyle diziseverlerle buluşan Güvercin, 15 – 18 Aralık tarihleri arasında toplam 9 bin 996 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu analizine baktığımızda dört gün içerisinde Güvercin hakkında 2 bin 857 pozitif, 4 bin 399 nötr ve 2 bin 740 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Zülüf – Kenan ilişkisine yoğunlaşırken negatif içerikler Kevsa Hanım’ın oynadığı oyunlara odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Durum Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, #KavgaBitsin” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf – Kenan çifti ve #KavgaBitsin hashtagi hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #KavgaBitsin etiketinin çektiğini görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR