READING

Güvercin’de töre kararı bozulacak mı?

Güvercin’de töre kararı bozulacak mı?

Fotoğraf: Star TV

Star Tv’nin iddialı dizilerinden Güvercin, ikinci bölümüyle 1 Aralık günü 20.00’de yayınlandı. Başrollerini Mehmet Ali Nuroğlu ve Almila Ada’nın paylaştığı yapım, oldukça gerilimli bir bölümle diziseverlerle buluştu. İlişkilerin kırılma noktalarını doruklarına kadar yaşatan Güvercin, bu haftaki bölümüyle Ümit Yaşar Oğuzcan’ın İmkânsız Aşk adlı şiirini akıllara getirdi.

“Bizi birbirimiz için yaratmış Tanrımız
Nasıl mümkün değilse
Yıldızları toplamak gökyüzünden
 Öylesine imkansız bir şey aşkımız”

Bu dizelerde olduğu gibi Nefise’yle Müslüm’ün aşkı, Kenan ve Zülüf’ü beklenmedik bir şekilde birleştirdi. Ökkeş’in itirafı sonucu Zülüf’ü düştüğü kuyudan kurtaran Kenan’ın müzede ilk görüşte tutulduğu kızla töre sonucu evlenmek zorunda bırakılması kendisini iki arada bir derede hissettirdi. Genç kızın yarı beline kadar su dolu bir kuyudan nasıl kuru giysiler ve hacimli saçlarla çıktığını hâlâ anlamasak da, ikilinin yeniden bir araya gelmesi ilişkilerindeki çarpışmayı güçlü bir şekilde yansıttı.

Bu bölümde Kenan’ın Kevsa Cibranoğlu’nun üvey oğlu olduğunu öğrendik. Zaten kan davalı iki aile arasında orta yolu bulmaya çalışan, alçak gönüllü ve sorumluluk sahibi birinin Kevsa Cibranoğlu gibi gaddar, manipülatif hatta kızını evlatlıktan reddeden bir kadının çocuğu olması beklenemezdi. Bununla beraber Ökkeş gibi gözü intikam ateşiyle yanan, umursamaz ve ataerkilliğin Gaziantep şube başkanı, tutarsız ve dengesiz biriyle aynı anneden olması şüpheleri uyandırıyordu. Geleneklerle pek derdi yok gibi görünen, töreye karşı gelmeyen ve etrafındakileri küçümseyen bir üvey anneyle büyüyen Kenan’ın kendini bu denli geliştirmesi ve kendinden farklı görüşleri de dinleyen, düşüncenin kaynağına değil işleyişine önem veren biri olup çıkması büyük başarı. Tüm yüz kızartıcı olaylara ve yaşanan sözde kan davasına rağmen hâlâ Zülüf ve ailesini dinlemesi ve orta yolu bulması oldukça takdire şayan.

Biyolojik oğlunu tüm işlerin başına geçirmeye çalışan Kevsa Hanım, gizliden gizliye Kenan ve Zülüf’e hayatı zindan etme planları yaparak geçirdi bu bölümü. Müslüm’le kaçmasını müteakiben Nefise’nin elbiselerini yakıp onu evlatlıktan reddederek ne kadar hırçın ve vahşi bir anne olduğunu seyircilere gösterdi. Kendisi sevdiği adamla evlenen ve onu kaybettikten sonra yıllarca yasını tutan bir kadının kızını düşman bir aileye gelin vermek istememesini anlıyorum. Fakat neden kızını sevmediği bir adamla evlendirmeye çalışıyor, orası muamma. Bir de “İki ailenin çocukları birbirleriyle evlensin.” kararına uyduğunu söylese de bu fikre yalnızca kocasının ölümünün intikamını almak için katıldığını belirtmesi içler acısı. Ne kendinden büyüklerin sözünü dinliyor ne de karşı tarafın ne dediğine kulak veriyor. Tek amacı karşı aileye ve düşmanı olarak gördüğü çocuğuna yaşadıklarının benzerlerini yaşatmak. Bunun için de ikinci bir seçeneğin Ökkeş olduğunu düşünüyor. Eğer küçük çocuğu işlerin başına geçerse kendisi de muradına ermiş olacak.

Ökkeş’te de durum ilk bölümdeki gibi. İntikam hırsıyla yanıp tutuşan genç, istediğini elde etmek için adam öldürmeye bile razı. Nefise’nin Müslüm’le kaçtığı yeri bulduğunda genç çiftin neden böyle bir karar aldığını sorgulamadan ikisini de öldürmeyi planladı. Ne hapse girmesi ne de abisi Kenan’ın uyarıları onu yumuşattı. Özellikle bölümün sonundaki çifte düğünde silahını ateşlemesi ne kadar şımarık ve katil ruhlu olduğunu gözler önüne serdi. Başına buyrukluğunu gözümüze sokuyorsun zaten ama müebbet yemekten de mi hiç korkmuyorsun?

Ökkeş’in bölüm sonunda kimi vurduğu belli olmasa da ben Zülüf’ü nişan aldığını düşünüyorum. Geçen hafta kuyuya attığı kızı bu bölüm öldürmek istemesi gayet düşünülebilir. Zavallı Zülüf de hiçbir suçu yokken her şeyi alttan alan taraf oldu. Önce kardeşini ararken kendini kuyuda buldu, şimdi de iş hayaliyle gittiği müzede gördüğü kişiyle evlenmek zorunda bırakıldı. “Beni bir kuyudan aldın, daha derin bir kuyuya attın.” diye babasına ve içinde bulunduğu çıkmaza ettiği isyan insanın içini sızlattı. Allah’tan Kenan yetişti de canına kıymasını engelledi. Ama bu iyi niyet gösterisi, kızcağızın bu evliliği cehennem gibi gördüğü gerçeğini henüz değiştirmeye yetmiyor. Haklı da. Nitekim kimse bir ilişkiye mecbur bırakılmak istemez. Bireyselliğe övgü temasıyla şekillenen şu günlerde, töre gibi örgütlü bir baskı ağına boyun eğmeyi anlamlandırmakta bocalıyorum. Ama farklı coğrafyalarda farklı dinamikler işliyor olabilir. Her ne kadar babası bile Zülüf’ü sevdiği adamla evlendirmek istese de töreye uymak zorundalar. Ya da en azından şimdilik öyle hissediyorlar.

Diğer yandan en yakın arkadaşını öldürmekle suçlanan Bedir de böyle olsun istemezdi tabii. Oğlunu kurtarmak için kızını feda etti. Çocuklarının bırakın öldürülmesini, fiziksel acı çekmelerini dahi istemedi. Hangi aile çocuğunu bile bile ölümün kollarına atar ki? Umarım gelecek bölümde ahretliğinin vefatından sorumlu olmadığı ortaya çıkar da çocukları Kevsa Hanım’ın şiddetinden kurtulur.

Ahmet Cibranoğlu’nun ölümünün ardındaki sır perdesini aralayacak birileri varsa onlar da ailelerinin arkasından iş çeviren Celil’le Kasım. Hiçbir şey olmamış gibi oyunlarına devam ediyorlar ama Kasım’ın kaybettiği ve Celil’e borçlu olduğu altınlar ortaya çıkarsa yaptıkları planlar suya düşecek. Bir de Celil’in Kenan’ın öz annesini küçük bir kasabada saklaması gün yüzüne çıkarsa her iki yandan da köşeye sıkışmış olacak küçük mafyamız.

Bakalım yeni bölüm bize neler gösterecek. Umalım da Ökkeş’in sıktığı kurşun kimseye isabet etmesin.

Gelelim şimdi de teknik analizlerimize,

1 Aralık’ta ikinci bölümüyle dizi severle buluşan Güvercin, 1-4 Aralık tarihleri arasında 11 bin 290 paylaşım aldı.

Konuşulma hacmi

Duygu dağılımına baktığımızda dört gün içerisinde Güvercin hakkında 2.692 pozitif, 5.584 nötr ve 3.008 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Mehmet Ali Nuroğlu’nda yoğunlaşırken negatif içerikler Ökkeş’e odaklanıyor.

Duygu analizi

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, #BeniOnlaraVerme” olduğunu görüyoruz.

Kelime bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf ve Kenan çifti hakkında olduğunu görüyoruz.

Konu tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #BeniOnlaraVerme çekerken, Zülüf-Kenan çiftinin de listede yer aldığını görüyoruz.

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR