Güvercin’de yüzleşme zamanı

Fotoğraf: Star TV

Star TV’nin sevilen dizisi Güvercin, iki haftalık yılbaşı arasından sonra 19 Ocak Pazar günü sevenleriyle buluştu. Yedinci bölümüyle hayranlarını ekran başına oturtan dizide artık sır perdeleri yavaş yavaş aralanmaya başladı.

Bölümün en çarpıcı noktası Emel’in Kevsa Hanım’a söylediği “Yalnızsın, yalnız öleceksin!” cümlesi oldu. Dizinin başından beri çocuklarını ve kardeşini parmağında oynatmak için çabalayan Kevsa Hanım, artık ezeli düşman olarak gördüğü ailenin gelini tarafından gerçeklerle yüzleştirilince afalladı. İçten içe bildiği gerçek birden yüzüne vurulunca kendini toparlayamadı. Çünkü elindeki gücün gittikçe zayıfladığının kendisi de farkında. İlk başta Nefise’yi elinden kaçırdı, daha sonra Kenan’ı. Bu bölümle birlikte Ökkeş ve Celil’in de ondan uzaklaştığını gördük. Hanımağa’nın içindeki nefret sadece etrafındaki kişileri zehirlemiyor, kendisini de yiyip bitiriyor. İstediğini almak için içi öyle büyük bir hırsla dolu ki, kocasının ölümünde bile parmağı olduğu ekranlara yansıdı. Ne zaman tahtının sarsıldığını hissetse yeni bir hamleyle başarılı olacağını sanıyor ama artık gücünü fazlasıyla kaybetti. Nitekim Ökkeş’in kendisine karşı gelmesi de bunun en önemli göstergesi oldu. Çocuğunun aşık olduğu kadını ağza alınmayacak kelimelerle tanımlaması genç delikanlı tarafından hiç hoş karşılanmadı. Her ne kadar ilk birkaç bölüm Ökkeş’in başına buyruk hareketlerine şahit olsak da empati kurduğumuz zaman sevgiye aç birisi olduğunu açıkça görüyoruz. Karşımızda annesi tarafından sadece belli bir amaç doğrultusunda büyütülmüş ve koşulsuz sevgi yerine sadece bir kobay olarak  yetiştirilmiş bir çocuk var. Kevsa Hanım’ın yaşadıklarını göz ardı etmek istemiyorum ama gözünü nefret bürümüş bir kişi için neler söylenebilir onu da bilmiyorum. Kendi istediği olmadığı zaman çocuklarına bile sırtını dönen bir anneyle karşı kaşıyaydık. Zaten Kenan’ın gerçekleri öğrenmesiyle elindeki her şeyi  kaybetti. İyi bir insan olmak için asla geç değil Kevsa!

Açıkçası Kenan’ın her başı sıkıştığında soluğu İsmihan’ın yanında alması kendi içinde de oturtamadığı bir anne figürü yokluğunu simgeliyordu. Anne olarak bildiği kadının yıllarca ona yalan söylediğini öğrenince de parçaları birleştirdi. Kendisi de sevgisiz büyümüş bir çocuk. Şefkate ihtiyaç duyduğu yaşlarda annesi tarafından ihmal edilmiş, yalnız adam olmaya çok küçükken alışmış birisi. Ama gerçekleri öğrenmesi onu daha da dipsiz bir kuyuya sürükledi. Biyolojik annesi olan İsmihan’dan da herhangi bir yakınlık görememişti çünkü. Yine de aradığı sevgiyi Zülüf’ün kollarında bulduğunu görüyoruz. Birbirlerine daha yakın olmak, dertlerine derman olmak istiyorlar. Özellikle Kenan’ın yapıcı tavrı Zülüf tarafından da anlaşılınca, genç aşıklar törenin aslında hiç beklenmedik bir şekilde birbirlerini yakınlaştırdığını anladılar. Artık karşımızda müzede ilk görüşte aşık olan çift yok. Şimdi evlilik cüzdanlarını ellerine almış, Antep’teki tüm olumsuzluklara tek bir bedende göğüs gerecek iki kişilik bir aile var. Bundan dolayı Kenan’ın Kazablanka’ya gitmesi işleri değiştirir mi göreceğiz. Çünkü teklif Zülüf için hâlâ geçerli. Eğer içinde Fas’a gitme gücünü bulursa, sevdiği ama itiraf edemediği adamla bir yıl boyunca mesut olma şansı var. Umarım hem kendisi hem de Kenan için uygun olan kararı verecektir.

Ökkeş için durum bir hâyli garip. Aşık olduğu kadın kendisi için aslında hiç de uygun birisi değil. Gelecekte hem duygularıyla oynanmış hem de parası yenmiş bir genç olarak karşımıza çıkacak. Bir musibet bin nasihatten yeğdir derler ya, belki Ökkeş’in de yola gelmesi için en doğru yol bu. Kendisinin artık acı çekmesini ve özellikle annesi tarafından bir amaç doğrultusunda sanki bir robotmuş gibi hissizleştirilmesini görmek istemiyorum. Olmak istediği duygusal kişiliğe bürünemeyen bir genç var karşımızda. Kevsa bir anne olarak onu daha karanlığa itmek yerine aydınlığa çıkarmaya çalışmalı. Ya da belki de Ökkeş bu zorlukları kendi başına aşmalı.

Bazen yorgunluk tamamen yalnız kalınca geçer. Bazense biri lâzım olur hayatımızda. Nefise’yi de bu yorucu hayattan bir nebze olsun uzaklaştıran kişi Müslüm oldu. Yeni bir çocuk dünyaya gelecek, belki de bu çocuk iki aile arasındaki gerginliğin bitmesine sebep olacak. Umarım Kevsa Hanım Kavvi ailesi üzerindeki oyunlarından vazgeçer. İçini sevgi yerine nefretle doldurmuş bir kişi için torunu olması bir şeyi ifade eder mi bilmiyorum ama kendisinin en önemli özelliği güçlü bir kadın olması. Paradan puldan gözünü çevirirse belki anneanneliğin de tadını çıkartır. Tüm sırların ortaya çıkmasına çok az zaman kaldı bence. Bakalım gerçekler herkes için nasıl bir gelecek belirleyecek.

Sıra geldi bu haftanın teknik analizlerine,

19 Ocak günü yedinci bölümüyle karşımıza çıkan Güvercin, 19 – 23 Ocak 2020 tarihleri arasında toplam 12 bin 119 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Duygu analizine baktığımızda beş gün içerisinde Güvercin hakkında 4 bin 113 pozitif, 4 bin 808 nötr ve 3 bin 210 negatif paylaşım yapıldığını görüyoruz. Pozitif içerikler Zülüf – Kenan ilişkisine yoğunlaşırken negatif içerikler Ökkeş’e ve Kevsa’ya odaklanıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Güvercin, #DerdimGizli” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Zülüf – Kenan çifti ve #DerdimGizli hashtagi hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını #DerdimGizli etiketinin çektiğini görüyoruz.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlarsa şöyle;


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR