READING

Sen Anlat Karadeniz yeni sezonda ne anlatacak?

Sen Anlat Karadeniz yeni sezonda ne anlatacak?

Üçüncü sezonuyla karşımıza çıkmaya hazırlanan Sen Anlat Karadeniz’in yeni dönemde nasıl ilerleyeceği merak konusu. İkinci sezonun sonuna yaklaşırken diziye, Tahir’e romantik bir alternatif olarak sunulan fakat seyircinin yoğun tepkisiyle geri adım atılmış gibi görünen Hazan karakteri ve ailesi dahil olmuştu. Vedat’ın ölümüyle boşalan kötü adam koltuğundaysa artık Genco var. Kaleli ailesi, Yiğit ve Murat üzerinden bu aileye eklemlendi ve buradan gelecek belaları üzerine çekmeye başladı. Bunlar yetmezmiş gibi Tahir ve Nefes de ikinci sezonda bambaşka insanlara dönüşünce yeni sezonda ne izleyeceğimizi kara kara düşünmeye başladım.

Hikâyeye elini kolunu sallayarak giren kötü adam ve yeni mazlumlar seyircide beklenen duyguyu yaratmış gibi görünmüyor. Özellikle sosyal medyadaki paylaşımlar, bu yeni açılımın seyirciye ulaşmakta zorlandığının sinyallerini verdi. Yeni bir düşman yaratmak ve izleyenin bu kişiye düşmanlık beslemesini sağlamak zor bir iş. Kötüyü sıkılarak değil merak ederek, kötülüğünün sebeplerini anlamaya çalışarak izlememiz gerek. Vedat altı özenle doldurulmuş bir karakter olarak kendine has tuhaflıklarıyla lezzetli bir seyirlik sunuyordu. Genco’nun ise aynı tadı verdiğini söylemek henüz mümkün değil.

Tahir’in değişimi de hikayeyi zora sokan taraflardan biri. Zira Tahir artık “Deli Tahir” değil. Tahir macerasını kendi yaratan, tahmin edilemeyen bir adamken işler daha kolaydı. Vedat’la, Nefes’i doğrudan hedef alan kötülüğü ve geçmişe dönük intikam hırsıyla perçinlenen bir mücadelesi vardı. Artık kriz yaratabilmesi için ormanda yaşayan nineye ilaç götüreceği bir yolculuğa çıkması gerekiyor. Nefes’le yaşayacağı ilişkisel krizlerin de hepsi çözüldüğüne göre Tahir artık hikayenin güvenlik görevlisi olarak hayatına devam edecek gibi.

Elde Nefes gibi sezonlarca işlenecek karakter varken insan ister istemez tüm bunlara gerek var mıydı diyor. Vedat’ın yıllar süren işkencesi zaten Nefes’in ruhuna işlemişti. Ölüp gitse bile Tahir’le Nefes’in yoluna koyduğu şeytanlar peşlerini bırakmazdı. Nefes okuyamamış, iş sahibi olamamış, bir kadın neyi arzular kendisi için neleri hayal ederi bile öğrenmeye fırsat bulamamış bir genç kız aslında. Onun büyüme sancılarını, travmalarının adım adım üstesinden gelişini izleyebilirdik. Fakat Nefes’in hangi tutum ve davranışların sonucunda iyileştiğini izleyemesek de “Tahir yaralarımı sardı.” demesiyle anlıyoruz ki iyileşmiş. Eh bize de geçmiş olsun demek düşüyor, elden ne gelir. Kendiyle, bedeniyle, vaktiyle onu canından bezdiren Saniye Hanım’la barışık yeni model “sıfır sıkıntı Nefes” bakalım yeni sezonda yine hangi kötülüklerin nesnesi olacak? Nesne diyorum çünkü Nefes hikâyenin öznesi olmaktan çıkalı epey oldu.

Sen Anlat Karadeniz üçüncü sezona hikayenin dümenini yan karakterlere emanet ederek giriyor. Başrol çiftinin uyumuna hayran olan, yan yana dursa bile izleyecek insanların varlığının verdiği rahatlık aşikar. Fakat günün sonunda seyirci her zaman iyi hikayeyi tercih eder. Yeni sezonda Genco’nun Nefes ve Tahir’e çeşitli kötülükler yapmasını mı izleyeceğiz acaba? Belki Hazan da bu süreçte süperkahraman Tahir’le hayatına yeni giren Ferhat arasında kalır ve Nefes onca eziyetin üstüne bir de rakip bir kadınla sınanır. Ana karakterlerin duygusal değişim yaşayacağı bir alan kalmadı. Karakolluk olaylar, aşk üçgeniyle birbirini sürekli çekip bırakacak bir çift ve yan karakterlerin yaşadığı mağduriyetler üzerinden ilerleyecek bir olay örgüsünün seyirciyi ne kadar ekran başında tutacağını merakla izleyeceğiz. Sen Anlat Karadeniz’in boğulmak üzere olan hikâyesine “nefes” aldırabilmesini canıgönülden diliyorum. Yeni sezonda tüm ekibin şansı bol olsun.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR