READING

Türk dizileri yurt dışında kültürümüze ve dilimize...

Türk dizileri yurt dışında kültürümüze ve dilimize olan merakı artırıyor

Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen “Türk Dizilerinin Türkçe ve Türk Kültürünü Yakınlaştırıcı Etkisi” programında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türk dizi dünyası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy konuşmasına, Türk dilinin korunması, geliştirilmesi ve etki gücünün arttırılması adına yaptıkları çalışmalar nedeniyle Yunus Emre Enstitüsünü (YYE) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulunu (RTÜK) tebrik ederek başladı.

Ersoy, YEE ile RTÜK’ün Türk dizilerinin Türkçe ve Türk kültürüne yakınlaştırıcı etkisini araştırmak amacıyla yürüttüğü “Türk Dizileri ve Türkçe” başlıklı saha araştırmasına ilişkin bulgulardan da söz etti. 125 ülkeden yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen saha araştırmasının sonuçlarını bildiren Ersoy, şu bilgileri paylaştı:

“Saha araştırmasına katılanların büyük bir kısmı, kendilerini Türkçe öğrenmeye iten temel motivasyonun Türk dizileri olduğunu belirtmektedirler. Katılımcılar, dil eğitimlerinde Türkçe dizileri izlemelerinin daha hızlı konuşma, konuşulanı anlama, kelimeleri doğru telaffuz etme, kelimelerin günlük yaşamda nasıl kullanıldığını öğrenme gibi birtakım somut katkıları olduğunu ifade ederken çok daha önemli bir noktanın da altını çizmektedirler. Katılımcılar, Türk dizilerinin aynı zamanda Türk kültürünün ve değerlerinin öğrenilmesi açısından da önemli katkılar sağladığını dile getiriyorlar. Uzun yıllar boyunca Hollywood yapımları sayesinde farklı coğrafyalarda ilgi duyulan kültür Amerikan kültürüyken bugün dünya halkları Türk dizileri sayesinde Türk kültürünü merak etmeye başlıyor.”

Dizi çekimlerine ev sahipliği yapan mekanların izleyicilerin dikkatini Anadolu’nun birçok farklı noktasına çektiğini ve Türkiye’ye gelen turist sayısını artırdığını anlatan Ersoy, çalışmada emeği olan herkese teşekkür etti.

“Türk dizilerini birlikte yaşama kültürü ve aile ortamı çekici kılıyor”

Türk Dizileri ve Türkçe Saha Araştırması’na göre, Türk kültürüne ilişkin hafızalarda iz bırakan diziler arasında, Diriliş Ertuğrul, Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı, Kuruluş Osman, Yargı, Masumlar Apartmanı, Ezel, Kara Para Aşk, Mucize Doktor, Sefirin Kızı, Siyah Beyaz Aşk, Teşkilat, Söz yer alıyor.

Hafızalarda iz bırakan kadın oyuncular ise Burcu Biricik, Aslı Enver, Cansu Dere, Demet Özdemir, Hande Erçel, Elçin Sangu, Meryem Uzerli, Neslihan Atagül, Tuba Büyüküstün, Pınar Deniz olarak sıralanıyor.

Hafızalarda iz bırakan erkek oyuncular arasında Burak Özçivit, Barış Arduç, Bülent İnal, Can Yaman, Engin Altan Düzyatan, Çağatay Ulusoy, Engin Akyürek, Kaan Urgancıoğlu, Tolga Sarıtaş ve Kerem Bürsin yer alıyor.

Araştırmaya katılanlar, Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Tuncel Kurtiz ve Tarık Akan‘ı, hafızalarda iz bırakan ebediyete intikal etmiş ustalar arasında saydı.

Türk dizilerini çekici kılan unsurlar ise yüzde 20 ile “insani ilişkiler ve bir arada yaşama kültürü”, yüzde 19,9 ile “aile ortamı ve güçlü aile bağları” yüzde 19,71 ile romantik ilişkiler, yüzde 16,36 ile “sürükleyici hikayeler ve gerçekçi kurgu”, yüzde 14,52 ile “kültürel unsurlar ve mekanlar”, yüzde 9,5 ile “tarihi detaylar ve yaşanmışlıklar” olarak sıralanıyor.

Kaynak ve Fotoğraf: Anadolu Ajansı


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR