READING

Sefirin Kızı ilk bölüm sosyal medya karnesi

Sefirin Kızı ilk bölüm sosyal medya karnesi

Star TV için O3 Medya ve NGM tarafından hazırlanan, başrollerini Engin Akyürek, Neslihan Atagül ve Uraz Kaygılaroğlu’nun paylaştığı Sefirin Kızı 16 Aralık Pazartesi akşamı ilk bölümüyle ekrandaydı. Sefirin kızı Nare ile yörenin güçlü figürü Sancar’ın destansı aşkının büyük bir trajediye yenik düşmesi ve yıllar süren ayrılığın ardından tekrar bir araya gelmeleriyle yaşananları konu alan dizi sosyal medyada büyük ilgiyle karşılandı. Günün en fazla konuşulan prime time dizisi olmayı başaran yapım kadına şiddet sahneleriyle de eleştirilerin hedefi oldu. Gelin sosyal medya verileri ışığında ilk bölüme yönelik seyirci tepkilerini inceleyelim.

16 ve 17 Aralık günleri boyunca dizinin konuşulma hacmine bakıldığında toplam 126 bin 646 paylaşıma konu olduğu görülüyor. Yapımın Türkiye’den sonra en çok konuşulduğu ülkeler sırasıyla İspanya, Arjantin, ABD, Meksika, Brezilya, Mısır, Suudi Arabistan, Peru ve Almanya.

Twitter’daki iletilerin potansiyel görüntülenmesinin iki günde 145 milyon 839 bin 537‘e ulaştığı görülüyor.

Twitter’da en sık kullanılan hashtagler ve etkileşim alan hesaplar şöyle sıralanıyor:

Instagram paylaşımlarında öne çıkan hashtagler ise daha çok başrol oyuncularına odaklanıyor:

Yapılan paylaşımlarda en sık kullanılan kelime ve ifadelerden oluşan kelime bulutunda ağırlıklı olarak tanıtım videolarındaki kelimeler, oyuncular ve karakterler yer alıyor.

Paylaşımların toplandığı konu başlıklarına baktığımızda yine oyuncular, karakterler, dizinin tanıtım videolarındaki ifadeler ve replikler öne çıkıyor.

Yalnızca olumsuz yorumlar baz alındığında seyircinin “Sancar” karakterine, bekaret ve tecavüz gibi konulara yer verilmesine, senaryoya, kadına şiddet sahneleri içeren başka dizilere olan kızgınlığı göze çarpıyor.

Diziyle ilgili en fazla retweet alan ilk üç ileti dizinin etkileyici sahneleri ve senaryonun kadınları aşağıladığına yönelik eleştiri paylaşımından oluşuyor.

Eleştirilerin yanı sıra dizinin toplumdaki gerçekleri anlatarak doğru yolda olduğuna ve oyunculuk performanslarının yüksekliğine dair iletiler de mevcut.

 

Dizinin ilk bölümüyle ilgili yorumlara genel olarak bakıldığında oyunculuk performanslarının beğenildiği, hikâyenin temposuna ilişkin şikayet olmadığı, fakat Sancar ve Nare’yi ayıran sahnedeki şiddetin, seyircinin bir kısmını diziye devam etmekten alıkoyduğu anlaşılıyor. Bu izleyici grubu için Sancar’ın yaptığı hata karakterin sevilebilirliğini azaltmış görünüyor. Nare ve Gediz arasındaki bağın nasıl şekilleneceği de yine bazı seyirciler için temel merak unsuru olarak kabul edilebilir. Özetle, izleyicilerin dizi hakkındaki kararının, Sancar’ın Nare’ye ve yaptığı hataya yaklaşma biçimine bağlı olduğunu söylemek mümkün.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR