READING

Atiye: Mistisizm soslu kendini bulma hikâyesi

Atiye: Mistisizm soslu kendini bulma hikâyesi

Kaynak: IMDB

Netflix’in ikinci orijinal Türk dizisi olma özelliğini taşıyan Atiye, yıllardır aynı sembolü çizen ve bu sembolün gizemini bir türlü çözemeyen bir ressamın kendini bulma hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün yer aldığı dizimiz Şengül Boybaş’ın ilk baskısını 2018’de yapan kitabı Dünyanın Uyanışı’ndan uyarlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Meral Çetinkaya, Başak Köklükaya, Metin Akdülger, Tim Seyfi, Cezmi Baskın ve Melisa Şenolsun gibi oyuncular yer alıyor. Senaryosunu Nuran Evren Şit ve Jason George’un yanı sıra farklı isimlerin kaleme aldığı Atiye’nin yönetmenliğini Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık üstleniyor.

Çocukluğundan beri aynı sembolü tuvallerine taşıyan Atiye (Beren Saat), bu sembolün kendi içindeki anlamını bir türlü çözemez. Bir bilmeceye dönüşen sembol, onun için oldukça önemli bir yere sahiptir. Sevgilisi Ozan’la mutlu bir birliktelik yaşayan Atiye, zamanla bu sembolün çağrısına kulak vermeye başlar. İçinde uyanan bu gizemi çözmeye çalışan kadın için hiçbir şey göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

Diğer yandan Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları yürüten arkeolog Erhan (Mehmet Günsür), Göbeklitepe’nin kaderine farklı bir ışık tutan sembolü keşfeder. Bu durumu heyecanla karışık bir şaşkınlıkla karşılayan arkeolog, hazine bulmuşçasına coşkuya kapılır. Bir sabah korkunç rüyalarından birini gören Atiye, rüyasından uyandıktan sonra yıllardır çizdiği sembolün Göbeklitepe’de yer aldığını haber alınca ışık hızıyla oraya varır. Erhan ve Atiye dizi boyunca bu gizemin peşine düşerken bizler de, onların iç dünyalarına açılan kapılardan birer birer geçmeye başlarız.

Aceleci bir tavırla hazırlanan senaryo, dizinin kimyasını olumsuz şekilde etkilemiş. İlk bölümde her şey üst üste gelince izleyicinin de hâliyle kafası karıştı. Senaryodaki boşluklar oyunculukla tamamlanmaya çalışılmış ancak maalesef bu çaba yetersiz kalmış. Başak Köklükaya bir anne yerine bir abla gibiydi adeta. Dizi zaman zaman sanki bir reklam filmini andırıyor gibiydi. Her an bir yerde bir ürün çıkacakmış gibi hissettim izlerken. Dizide çok fazla drone kullanılması da olumsuz unsurlar arasında yer alıyor. Bu durum bana kolaya kaçmak gibi geliyor.

Tüm hikâyeye baktığımda Zühre karakteriyle ön plana çıkan Meral Çetinkaya, benim gözümde dizinin en başarılı oyuncusuydu. Karakterini öyle güzel aktarmış ki onunla birlikte geçmişi yaşıyorsunuz adeta. Son dönemlerde büyük çıkış yakalayan Melisa Şenolsun da Cansu karakteriyle büyük bir parlama yaşadı diyebiliriz. Kız kardeş rolünü hakkıyla yerine getiren Şenolsun, sosyal medyada başarılı oyunculuğuyla sıkça söz ettirmeyi başardı.

Nemrut Dağı ve Göbeklitepe’ye yeteri kadar özen gösterilmediğini düşünüyorum. İki tane drone çekimi bu eşsiz mirası tanıtmaya yetmiyor maalesef. Bu konuda dizinin baştan savma davrandığını düşünüyorum. Bu eşsiz güzellikler hikâyeyle harmanlanarak daha katmanlı bir yapıyla tanıtılabilirdi. Aynı baştan savmalık bir süre sonra senaryoda da kendini gösteriyor ve hikâye ilerleyemiyor. Bunun sebebi kuşkusuz hikâyenin düzgün bir düzlem içerisinde aktarılamaması.

Mistik ögelerin yer alması diziyi ilginç bir konuma taşısa da bu temanın ağırlığını taşımıyor ne yazık ki. Göbeklitepe ve Nemrut Heykellerinin hikâyelerinin yanı sıra Şahmaran’dan da bahsedilmesinin zengin kültürümüzü yansıtmak adına doğru bir adım olduğunu düşünüyorum. Geçmişle gelecek arasında köprü görevi gören Zühre’nin bu hikâyelerde rol oynaması da diziyi daha çekici kılıyor.

Ozan’ın babası Serdar (Tim Seyfi) ise hikâyenin çok ayrı bir yönünü bizlere yansıtıyor. Serdar’ın amaçları ve bu amaç doğrultusundaki planların yeteri kadar iyi işlenmediğini düşünüyorum. Ozan ve babası arasındaki sağlıksız ilişki, dizinin yapısına katkı sağlamak yerine zarar veriyor adeta.

Dizinin ilerleyen bölümlerde alan açtığı Atiye’nin kendini bulma serüveni yer yer oldukça soğuk ve sıradan bir şekilde ele alınmış. Bu durum izleyicideki merak duygusunun azalmasına neden oluyor. Merakımızı söndüren dinamikler arasında çoğu oyuncunun karakteriyle özdeşlik kuramaması da var tabii. Bu durum, genel hikâyenin inandırıcılığını kaybetmesine de neden oluyor. Örneğin Fi dizisinde Ozan Güven’e baktığınızda gerçekten ukala, psikopat, aşık karakteri görebiliyordunuz. Aynı şeyi Atiye için söylemek çok zor.

Şahsi yorumlarımız dışında bakalım grafikler dizi hakkında bizlere neler söylüyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Dizi hakkında 27 Aralık 2019 tarihinden bu yana 108 bin 868 ileti paylaşımı yapılmış. Bu paylaşımların genel olarak Beren Saat’i konu alan iletilerle birlikte artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Aşk-ı Memnu dizisiyle birlikte oyunculuğu parlayan Beren Saat hakkında yapılan paylaşımların Atiye’yle birlikte tekrar artış yaşadığı görülüyor. Dizinin Netflix’in ikinci Türk dizisi olma özelliğine sahip olması da konuşulmaların artışına neden olmuş.

Tablo 2: Duygu Dağılımı

Duygu dağılımına göz attığımızda pozitif ve nötr içerikli paylaşımlar ön plana çıktığını görüyoruz. Negatif içerikli yorumları dizi setinde çalışan ve iş kazası sonucu yaşamını yitiren Hasan Karatay hakkında yapılan paylaşımlar oluşturuyor. Beren Saat’in oyunculuğunun tutukluğu da ayrıca eleştirilen konular arasında yer alıyor. Mehmet Günsür’ün sürekli aynı karakteri canlandırması da sıkça eleştirilmiş. Pozitif iletiler genel olarak Meral Çetinkaya hakkındaki olumlu yorumlardan oluşuyor. Etkili oyunculuğu birçok izleyicinin hafızasına kazındığı için sıkça kendisinden söz ettirmiştir.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Kelime bulutunda “beren, #berensaat, atiye, #atiye” kelimeleri ön plana çıkıyor. Kullanılan emojiler ise daha çok pozitif yönde. Twitter’da sıkça konuşulan, hatta dizi çıktığından beri sık sık TT olan Beren Saat, Atiye’yle tekrar adından söz ettirmeyi yine başardı diyebiliriz. Mehmet Günsür de Fi dizisinden sonra Atiye ile birlikte iyi bir çıkış yakaladı.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Konu tekerliği ise “Atiye Netflix, Beren saat, Atiye Dizisinin” gibi kelime gruplarının ön çıktığını gösteriyor. Dizi hakkında yorum yapan kullanıcılar Atiye’yi  Hakan Muhafız’dan daha fazla sevdiklerini sık sık ifade etmiştir. Birinci sezonu su gibi içen izleyiciler ikinci sezonu sabırsızlıkla beklediklerini belirtmeden geçmemiş.

Tablo 5: Twitter | Potansiyel Etkileşim

Twitter’daki potansiyel etkileşim sayısına baktığımızda 27 Aralık 2019 tarihinden bu yana Atiye hakkında 501 milyon 62 bin paylaşım yapıldığını görüyoruz. Bu paylaşımlar 27-28 Aralık 2019 tarihlerinde artış göstermiş. Dizinin galası hakkında yapılan paylaşımlar, işçi ölümü ve dizinin ilginç konusu gibi kriterler bu artışa neden olan unsurlar arasında yer almış.

Tablo 6: Twitter | Top Hashtag

 

Tablo 7: Twitter | Top Mention

Dizi hakkında en çok #Atiye, #BerenSaat, #TheGift, #Atiyenetflix #NetflixTurkiye hashtagleri kullanılırken en çok mention ise @netflixturkiye, @berensaat, @IamMehmetGunsur, @netflix isimli Twitter hesaplarına atılmış. Her ne kadar sevişme sahnesinde iki oyuncu birden rol alsa alsa da bu sahnesiyle Twitter’da sıkça konuşulan isim Melisa Şenolsun olmuş.

Twitter’da dizi hakkında yapılan ve en çok etkileşim paylaşımlar ise şöyle:

 

 

Tablo 8: Cinsiyet Dağılımı

Dizi hakkında en çok kadın kullanıcılar paylaşımda bulunmuş. Paylaşımların yüzde 68’i kadın, yüzde 32’si ise erkek kullanıcılara ait. En çok paylaşım yapan iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya olarak öne çıkıyor.

Tablo 9: Coğrafi Dağılım

Atiye dizisi, kendi bakış açısıyla Türk dizilerine yeni bir soluk getiren yapımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki kültürel miraslarımızı dünyaya tanıtmak adına faydalı bir yapım olduğu bariz belli. İkinci sezonunda senaryosundaki aksaklıklar giderildiğinde daha da başarılı bir dizi olabilir. İzleyicisini sürekli diken üstünde tutan Atiye, kendini izlettirmeyi başarıyor. Televizyonlarda Manas destanı uzunluğundaki klişe dizilerden sıyrılmak isteyenler için Atiye şahane bir fırsat! Şimdiden keyifli seyirler!

Yazan: Mert YILDIRIM | [email protected]


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR