READING

Kadın üçüncü sezona nasıl başladı?

Kadın üçüncü sezona nasıl başladı?

Fotoğraf: twitter.com/kadindizifox

Fox TV’de sadık izleyici kitlesiyle geçen iki başarılı yılın ardından Kadın, üçüncü sezonuyla 1 Ekim’de ekranlara döndü. Finalde seyircinin aklına birçok çengel takarak veda eden yapım sezon başında seyircisini merakla ekran başına oturtmayı başarmış görünüyor. Büyük kazanın ardından gözünü hastanede açan karakterler dramatik anlarıyla dizinin seyircisine yine bolca gözyaşı döktürdü. Hatice’nin ölümü, Arif’in suçluluğu ve Bahar’ın Sarp’a olan güveninin tazelenmesiyle izleyenlere birçok yoğun duyguyu bir arada yaşattı. Reytingleri geçtiğimiz sezon sonu oranlarına yakın bir açılış yapan dizi bakalım önümüzdeki günlerde eski yüksek oranlarını görebilecek mi? İlk iki bölümün sosyal medya yansıması belki bize bu konuda fikir verebilir.

1 -11 Ekim aralığı baz alınarak dizinin sosyal medyadaki konuşulmasını incelediğimizde toplam 206 bin 678 paylaşım yapıldığını görüyoruz. Dizi üçüncü sezon açılışı yaptığı gün 29 bin 921 iletiyle en yüksek konuşulma oranına ulaştı. Yapım hakkında günde ortalama 18 bin 788 paylaşım yapılıyor.

Tablo 1: Konuşulma sıklığı

Dizinin yayınlanmadığı günlerde de benzer oranlarda konuşulmasının sebebi hayran hesaplarının düzenli olarak diziden replikler paylaşarak trend topic çalışması yapması. Hayranların paylaşımları genellikle olumlu duygular içerirken ikinci sezona yönelik olumsuz yorumlar da mevcut. Kaza ve ölüm gibi ağır temalarla yapılan giriş bazı izleyiciler tarafından fazla dramatik bulunmuş. İlk iki bölüm itibariyle seyircide üzücü duyguların ağır bastığını ve bunun bir miktar yorucu olduğu ifade edilmiş. Arif’in suçluluk duymasını eleştiren ve bunun onu Sarp’a karşı daha da dezavantajlı duruma soktuğunu belirten yorumlar yapılmış. Sarp’ın ölümüyle ilgili fragmanda verilen ipuçlarından sonra dizinin başından bu yana Sarp-Bahar kavuşmasını bekleyen birçok seyircinin adeta isyan ettiğini söyleyebiliriz.

Tablo 2: Kaynak mecralar

Diziyle ilgili yapılan paylaşımlar için ağırlıklı olarak Twitter’ın kullanıldığını görüyoruz.

Tablo 3: Konu tekerleği

Sosyal medya paylaşımlarına hakim olan temaları incelediğimizde seyircilerin Arif ve Sarp taraftarlığı konusunda kutuplaştığı görülüyor. Bir kısım seyirci zor zamanlarındaki desteğinin altını çizerek Bahar’la Arif’in birlikte olması gerektiğini savunurken diğer kesim Sarp’la birleşip tekrar aile olmasını istiyor. Kullanıcıların destekledikleri tarafı daha fazla gündemde tutma konusunda rekabet içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Tablo 4: Kelime bulutu

İletilerde en sık geçen ifadeler ve en aktif hesapları içeren kelime bulutunda oyuncular ve karakterlerle birlikte Arif-Bahar ilişkisini destekleyenlerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Yine Twitter’da en fazla kullanılan etiketlere baktığımızda Arif karakteri ve Feyyaz Duman hayranlarının öne çıktığı görülüyor.

Tablo 5: Popüler etiketler

Sosyal medyadaki yansıması bir yana, Kadın‘ın hikâyesini bir aşk üçgeninden ibaret zannetmek diziye haksızlık olur. Aile, ebeveynlik, dostluk, iyilik, kötülük, adalet, sevgi, aşk, insan ve kadın olmakla ilgili herkesin hayatına tanıdık olan meselelerin çok doğal, yalın ve insani hâllerle derinden ele alınabilmesi sayesinde bu kadar uzun soluklu oldu. Karakterler geleneksel kalıplara sıkıştırılmadı; insanın hayatta karşısına çıkabilecek her türlü duygu ve durum kabul edilip geçiştirilmeden işlendi. Şimdi de hikâyenin Bahar’ın yükselişine odaklanacağına yönelik ipuçları verildi. Umuyoruz bundan sonraki temel mücadele Bahar ve çocukların hayatta kalma çabasının ötesine geçebilir. Ekranda kadınları karton karakterlere hapsetmeden gerçekten anlayıp anlatabilen projelere nadiren rastladığımızın farkındalığıyla Kadın‘a başarılı bir sezon diliyoruz. Emeği geçen herkesin yolu bereketli olsun.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR