Zalim İstanbul seyircisi tepkili

Pazartesi günleri Kanal D ekranında ikinci sezonuyla ekrana gelen Zalim İstanbul, dün akşam yayınlanan 36’ncı bölümüyle izleyicilerden tepki aldı. Dizideki varlıklı Karaçay ailesinin iki erkek üyesi Cenk ve Agah Karaçay’ın yeni doğum yapan Ceren karakterine karşı takındıkları tavır ve Cenk’in çocuğunun teyzesine duyduğu aşk seyircilerin sabrını taşırdı.

Diziye imza atan yapım şirketi Avşar Film‘e Twitter üzerinden seslenen izleyiciler dizide kadın karakterlerin aşağılandığı ve erkeklerin hatalarından sorumlu tutulmadığından yakınarak “KadınlardanÖzürDileAvşarYapım” etiketiyle dün geceden bu yana en çok konuşulanlar listesinden inmedi. Dizilerde kadınların temsil edilme biçiminden rahatsız olan genel televizyon izleyicileri de protestoya katılarak 35 bini aşkın paylaşım yapılmasını sağladı.

Televizyon izleyicisinin yapımlarla, oyuncularla ve yapımcılarla kurduğu ilişkinin zemini her geçen gün genişler ve dijital platformlarda bir araya gelen izleyiciler eleştirilerini daha sesli dile getirirken yapım şirketlerinin seyircinin sesine kulak vermeye ne denli hazır olduğu tartışmaya açık. Bir yanda eser sahibinin dilediği hikâyeyi dilediği karakterler ve olaylar üzerinden anlatma özgürlüğü, diğer yanda hikâyeler üzerinden tartışmaya açılan ya da açılmayan durum, tutum ve yaklaşımların izleyicinin algısı üzerindeki etkisi var. Bakalım Avşar Yapım sektörde eser sahibi-eser izleyicisi arasındaki ilişkide açılan bu yeni zeminde nasıl bir pozisyon alacak?


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR