READING

Facebook’tan yapımcı ve yönetmenlere özel eğiti...

Facebook’tan yapımcı ve yönetmenlere özel eğitim

Sosyal medya devi Facebook, Fit For Purpose isimli mobil prodüksiyon eğitimini Paris ve Londra’dan sonra ülkemizdeki yapımcı ve yönetmenler için gerçekleştirdi. Etkinliğin ana teması prodüksiyon ve post-prodüksiyon şirketlerinin mobil içgörülerden ve dünyaca ünlü mobil örneklerin yaratım deneyimlerinden faydalanmalarını sağlamaya yönelikti.

Çok sayıda yapımcı, yönetmen, prodüksiyon ve post-prodüksiyon şirketi çalışanın bulunduğu Fit For Purpose, Facebook Türkiye Creative Shop Kreatif Stratejisti Görkem Yeğin Mert’in açılış konuşmasıyla başladı. Mobil prodüksiyonla birlikte mobil çekim ve mobil anatomi gibi birçok farklı konuyu da bünyesinde bulunduran etkinlik, mobil sektörün gücüne, getirdiği zorluklara ve sunduğu fırsatlara dikkat çekti.

Facebook’un mobil sektörüne de yön vermeyi hedeflediğini belirten Görkem Yeğin Mert yapımcılar ve yönetmenlerin Facebook ve Instagram için giderek daha önemli hale gelen bir kitle olduğunu hatırlatarak sektördeki isimlere başarılı üretimler yapabilmeleri için gereken bilgiyi sunmak istediklerini belirtti. Mert sözlerine şöyle devam etti:

“Platformlarımızdaki mobil öncelikli reklamların, geleneksel televizyon reklamlarına kıyasla iki kat daha iyi performans gösterdiklerini görüyoruz. Bu nedenle, prodüksiyon şirketlerinin platformlarımızda daha iyi çalışmalar üretebilmeleri için onlara ihtiyaç duydukları bilgileri ve araçları sunmaya çalışıyoruz.”

Yapımcılar paneli panelistlerinden DEPOfilm’in kurucusu ve baş yapımcısı Ender Sevim ise şu açıklamalarda bulundu:

 “Mobil kullanımın hayatımızın büyük bir yüzdesine girmesiyle birlikte, reklam endüstrisinde yeni bir dönem başladı. Birbirinden farklı medya kullanımları oluştukça, fikirlerin, yaratıcılığın, iletişimin düzeyi ciddi anlamda arttı. Burada da yine biz yapımcılara görev düşüyor. Yetenekleri keşfeden, onları parlatan, iyi fikrin uygulamasını iyi planlamalarla yine mükemmel yapan bizler olmalıyız ki, mobil dünyanın sağladığı sonsuz imkanlar ortaya çıkan güzel işlerle karşılığını bulabilsin.”

Netflix’in ikinci Türk orijinal dizisi Atiye’nin yanı sıra Aile Arasında, Annemin Yarası gibi yapımların yönetmenliğini üstlenen Ozan Açıktan da katılımcılar arasındaydı. Yönetmenler panelinin moderatörlüğünü üstlenen PTOT Film yönetmeni Açıktan, sadece mobil için tasarlanmış fikirlerin reklam sektörünü daha da geliştireceğinin önemini belirtti.

Etkinliği, Direct For Purpose adındaki sosyal toplum kuruluşlarına yönelik başlatılan mobil reklam filmi yarışmasının açıklanmasıyla son buldu. Tek kullanımlık ürünlerin azaltılmasının önemine dikkat çekmeyi amaçlayan yarışma, Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliğiyle düzenleniyor. Başvuruları 8 Kasım tarihine kadar devam edecek yarışmanın kazananı ise 22 Kasım 2019 tarihinde açıklanacak.


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR