READING

RTÜK araştırdı: Televizyon izleme süreleri azalıyo...

RTÜK araştırdı: Televizyon izleme süreleri azalıyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) günlük ortalama televizyon izleme süreleriyle ilgili araştırması ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. 2006-2018 yıllarını kapsayan “Televizyon İzleme Eğilimleri” çalışmasına göre günlük televizyon izleme oranları her yıl azalıyor.

Ajans Press’in yaptığı incelemeye göre ülkemizde günlük ortalama televizyon izleme süresi 2006 yılında 308 dakikayken bu süre 2009’da 263, 2012’de 234 ve geçtiğimiz yıl ise 214 dakikaya kadar geriledi. Araştırma başka önemli bulgular da ortaya koydu. En fazla izlenen program türü haberler ve yerli diziler olurken, kadın ve erkekler izleyicilerin program tercihlerinin farklılık gösterdiği görüldü. Sonuçlara göre kadınlar en çok haber ve dizi, erkekler ise spor ve açık oturum programı izliyor.

2015 yılından bu yana yazılı basın mecralarını inceleyerek sosyal medya ve televizyon karşılaştırması yapan ITS Medya ve Ajans Press‘e göre sosyal medya kendine televizyondan daha fazla yer buluyor. Gazete ve dergilerde, 554 bin 43 sosyal medya konulu haber yapılırken televizyon haberlerinin sayısı 65 bin 505’te kaldı.

 

 

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR