Eski defterler yeniden açılıyor

Fotoğraf: TRT1

TRT1’in sevilen dizisi Şampiyon uzun bir aradan sonra yeni gününde hayranlarıyla buluştu. Yedinci bölümüyle izleyicilerin beğenisine sunulan dizi, önceki bölümlerin aksine daha yavaş ve sakin bir şekilde ilerledi.

Bir önceki bölümde Suna, Güneş’in Sosyal Hizmetler’in himayesinden alınıp evine dönebileceğinin müjdesini vermişti. Sosyal Hizmetler’in verdiği bu kararı nasıl aldığını merak etmiş ve bu bölümde cevaplara ulaşabileceğimi sanmıştım. Fakat ne aradığım cevapları buldum ne de bu kararı neyin etkilediğine dair ipuçları yakalayabildim. Yine de hasta bir çocuğun babasıyla ve sevdiği kişilerle aynı çatı altında yaşamaya devam etmesi çok güzel bir şey.

Fırat’ın Güneş’le birlikte okul yolunu tutması ve çocuğunun heyecanını biraz da olsa yatıştırmak için onunla birlikte derse girmesi izleyicileri duygulandıran sahnelerden biriydi. Yaşadığı tüm zorluklara karşı Fırat, hiçbir şekilde çocuğunu yalnız bırakmak istemiyor, aksine elinden gelenin fazlasını yapmak için çabalıyor. Yine bu yüzden, Derviş Aladağlı’nın teklifini kabul etme girişiminde bulundu. Her ne kadar Yaman hoca, şu an için bu teklife cevap verilmemesi gerektiğini söylese de Fırat yine kafasının dikine gidip Aladağlı’yla buluşma teklifini kabul etti. Tabii Fırat da bu durumda haksız değil. Aladağlı’nın yaptığı teklifi kabul ettirmek için adamlarına Güneş’in okuluna gitmesini emretmesi şampiyonumuzu fazlasıyla korkuttu.

Tansel’e bile sözünü geçiren Derviş Aladağlı’nın bu bölümde Yaman hocayla bir geçmişi olduğunu öğrendik. Bulgaristan’da hapis tutulduklarını kamptan kaçmaya çalışırken Derviş’in günün sonunda Yaman’a ihanet ederek Bulgar askerleriyle işbirliği içinde olması Yaman hocanın insanlara karşı güvenini yitirmesine yol açmış. Zaman içerisinde Yaman hoca ne çocuklarına ne de yakınındakilere Derviş ile alakalı herhangi bir detaydan bahsetmeyerek bir nevi eski dostunu tarihe gömmüş.

Suna için de her şey yolunda giderken Tansel’in oyunları yüzünden aile hayatı da çıkmazın içine girdi. Sırf Suna’yı köşeye sıkıştırmak için sevdiği kadının ailesini bile tehdit eden küçük mafya, elinden geleni ardına koymuyor. Fakat oynadığı tüm oyunlar bu bölümden itibaren onu daha güçsüz hâle getirecek. Zafer’in Akif’in itiraf videosunu Suna’ya göstermesi, iyi kalpli doktorumuzun iyice gözlerini açmasına sebep oldu. Artık abisi Necdet Suphi’yi öldürenin Fırat değil, sırf kazanmak için her türlü hileye başvuran Tansel olduğunu öğrendi. Fakat delil yetersizliğinden polise gitmeyi tercih etmeyen doktor, kendi stratejisini belirleyip intikam almak için Tansel’e yakınlaşmaya başladı. Umarım oynayacağı oyun içerisinde mağlup duruma düşmez.

Yaman hocanın Derviş adını duyduktan sonra çocuklarına haber vermeden uzaklaşması bölümün en çarpıcı sahnelerindendi. Çocuklarına zarar gelmesinden korkup hem düşünmek hem de bir sonraki stratejisini belirlemek için Derviş’in onu bulamayacağı ve kimsenin nerede olduğunu öğrenemeyeceği bir yere gitti. Fırat’ın bölüm sonunda canından çok sevdiği hocasını bulması ise Yaman Günaltay’ın artık kendi hayatından bahsetmeye başlamasına yol açtı. Bugüne kadar sayısız şampiyonun önünü açan Yaman hoca, bu bölümle beraber yavaş yavaş kendi hikâyesini paylaşmaya başladı. Düşünmek için saklanmayı tercih ettiğini belirten Yaman Günaltay’ın, boks salonunun yasa dışı dövüş nedeniyle kapatılmasına nasıl karşılık vereceğini sabırsızlıkla bekliyorum. Kimin şikayette bulunduğunu bilmesek de, Derviş Aladağlı’nın böyle bir adım atması en olası seçenek gibi görülüyor. Bakalım gelecek bölümde sorularımıza cevap bulabilecek miyiz.

Gelelim teknik analizlerimize;

17 Ekim’de yayınlanan altıncı bölümle gün içerisinde toplam 1880 paylaşım yapılan Şampiyon, 3 Kasım’da yayınlanan yedinci bölümüyle yüzde 25 artışa geçerek 2 bin 354 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Yapılan 2 bin 354 paylaşımdan 765’i pozitif, 283’ü negatif ve bin 304’ü nötr içerikten oluşuyor. Pozitif içerikler Fırat’ın güçlü kişiliğine ve dizinin uzun zaman sonra hayranlarıyla buluşmasına odaklanırken negatif içerikler ise Tansel’in ve Mücella’nın olumsuzluklarına yoğunlaşıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “#eskidost, #şampiyon, @sampiyontrt” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Eski Dost, Şampiyon ve Yaman Hoca hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını ise #Şampiyon çekiyor.

Tablo 5: Twitter – Hashtag Listesi

 

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlar ise şöyle:


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR