Halka bir milat olsa

Türk televizyon sektörü, projelerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için her geçen gün yeni açılımlara imza atıyor. Bu çerçevede kaydedilen önemli gelişmelerden biri de geçtiğimiz sezon TRT1’de yayınlanan Es Film yapımcılığındaki Halka dizisiyle ilgili. Polisiye tutkunlarının ilgiyle izlediği, ince işlenmiş sürükleyici senaryosu ve güçlü rejisiyle dikkat çeken sıradışı bir yapım olarak Halka, psikolojik-gerilim türüne yaklaştığı anlarla da televizyon seyircisi için epey cesur bir hikaye örgüsüne sahipti.

Bundan bir süre önce dizinin oyuncuları teker teker projeye veda ettiklerini açıklamışlardı. Çok geçmeden yapımcı Yusuf Esenkal Halka’nın yepyeni hikayelerle farklı bir formatta karşımıza çıkacağını söylemişti. Acaba bu yeni format ne ola ki? derken beklenen haber geldi. Meğer Halka, yayınlanan 19 bölümünü SherlockBlack Mirror ve Taboo gibi hayranlıkla izlediğimiz uluslararası yapımların kurgucusu Mark Davis’e teslim etmiş. Davis, dizinin 130 dakikalık bölümlerini daha “izleyici dostu” hale getirerek 50’şer dakikalık parçalara bölecek. TRT1 dizinin bu yeni versiyonunu henüz bilmediğimiz bir dijital platformda yayınlamaya hazırlanıyor.

Tabii gönül istiyor ki bu insanî dizi sürelerinden televizyonlarımız da nasibini alsın. Fakat maliyetlerle ilgili dengeler değişmedikçe bizi gece yarısına kadar ekran başında alıkoyan sürelerden hem izleyenler hem de sektör çalışanları şikayet etmeye devam edecek gibi görünüyor. Zaten Halka’nın katman katman açılan ve açıldıkça izleyiciyi şaşırtan senaryosu süre doldurmak için yapılan laf salataları, uzun bakışmalar ve dakikalarca oradan oraya yavaş çekimde yürümelerden çok daha iyisini hak ediyordu. Halka bu yerli dizi numaralarına en az yer veren dizilerden biri olmasına karşın seyircinin olayları anlaması için yapılan tekrarlarla zaman zaman temposunu düşürebiliyordu. Ama şimdi bu “rafine” haliyle hak ettiği değeri kolayca bulacağına inancım tam. Dileğim, diğer kanalların ve yapım şirketlerinin de klişenin elli tonu hikayelere biraz ara verip böyle nitelikli ve özgün işlerle para kazanmayı en azından denemeleri. Buradan Halka’da emeği geçen herkese bir izleyici olarak teşekkürlerimi sunuyor ve vizyonlarına kocaman bir “helal olsun” diyerek yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyorum.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR