READING

İletişimsizlik Şampiyon’u nakavt etti

İletişimsizlik Şampiyon’u nakavt etti

Fotoğraf: TRT1

TRT1’in sevilen dizisi Şampiyon, beşinci kez hayranlarıyla buluştu. Zorlu koşullar altında sıkı bir baba-oğul ilişkisini anlatan dizinin yeni bölümüyle birlikte birçok kırılma noktasına şahit olduk. Bu noktalardan en büyüğü ve belki de karakterler arasındaki dinamikleri gerginleştiren iletişimsizlik oldu.

İletişimsizliği en çok Suna tarafında görüyoruz. Hem abisinin intikamını almak hem de küçük bir çocuğa umut olmak isteyen Suna, artık tutarsız davranışlarıyla karşımıza çıkmaya başladı. İlk başta, hayat arkadaşı olarak gördüğü Tansel’in manipülasyonlarına maruz kalmış, Güneş-Fırat ilişkisini sekteye uğratıp çocuğun Sosyal Hizmetler’e yollanmasına sebep olmuştu. Arından sevgilisinin ikili oynadığını anlayıp ondan uzaklaşmışsa da Fırat ve Güneş’e karşı mahcup olmaktan kurtulamamıştı. Necdet Suphi’nin acısını unutmak için onun ölümüne sebep olan eski boksörü çaresiz bırakmaya çalışmasını anlıyorum fakat bir yandan mahcubiyet ve üzüntü yaşayıp daha sonra Fırat’ın karşısına çıkıp intikam almak istediğini belirtmesi izleyiciler nezdinde ciddi bir tutarsızlık yaratıyor. Bir sahne önce özür dilerken bir sahne sonra zamanında pişman olduğu hareketlerine devam etmesi amacının ne olduğunun anlaşılmasını zorlaştırıyor. Güneş’i korumak istemesi ve FMF hastası bir çocuğu en iyi şartlarda tedavi etmek istemesi doktor kimliğini ortaya koyması açısından önemli bir detaydı ama hayattaki tek varlığı olan babasıyla arasını açmaya çalışması, Güneş’in iyileşme sürecini aslında sekteye uğratıyor.

Diğer bir sorun Mücella ve yalanları. Yavaş yavaş gizli tanıklığının su üstüne çıkmaya başlamasıyla köşeye sıkışmış hissediyor. Özellikle mahkemeden gelen belge kocasının iyice şüphelenmesine yol açtı. Bu süreç içerisinde kendisini korumak için yalan söylemesi çok doğal. Lâkin Yaman Hoca’nın yanına gidip Serhat’ın gizli tanık olduğunu söylemek bölüm boyunca şahit olduğumuz en büyük hatalardan biriydi. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar derler ama bu derece temelsiz bir yalan en geç sabah namazında ortaya çıkar. Kendini güvenceye almak için hayat arkadaşına iftira atmak ve bu durumu eşinin en yakın gördüğü kişilere anlatmak… Gelecek bölümde yalanının ortaya çıkmasıyla gerçekten nasıl bir yol izleyecek çok merak ediyorum.

Güneş ve Fırat arasındaki ilişki ise gittikçe geriliyor. Bir yanda oğlunun tedavisi için her şeyi göze alan bir baba, bir yanda da ne olursa olsun babasından ayrılmak istemeyen bir Güneş var. Her ne kadar Sosyal Hizmetler’in Güneş’i alması şampiyonumuzun psikolojik olarak çökmesine yol açsa da, hasta oğlunun devlet himayesindeyken tedavi masraflarının karşılanması haftalardır aldığı en güzel haberlerden biriydi. Yalnız tüm bu gelişmelere rağmen Tansel’le yakınlaşması yaptığı en büyük yanlış oldu. Manipülasyonlarına son hızda devam eden Tansel, Fırat’ı merdiven altı kafes dövüşlerine dönerek Güneş’i ait olduğu yere getirebileceğine inandırdı. Suna’nın hareketleriyle kendini köşeye sıkışmış hisseden Fırat, bu teklifle oğluna tekrar kavuşacağını düşündü. Fakat hatırlaması gereken şey Güneş’in sorumluluğunu üstlenenin Tansel değil Sosyal Hizmetler olduğu. Dolayısıyla Tansel’in yapabileceği hiçbir şey yok. Aksine, yeraltı dünyasında hiçbir güvencesi olmadan dövüşlere katılması Sosyal Hizmetler’in Güneş’i daha çok uzaklaştırmasına yol açacak. Umarım artık kafasına eseni değil de hem oğlu hem de kendi için en mantıklı olanı yapar.

Dizinin en duygusal sahnesi ise Güneş’in yatakhanesine girdiğinde Fırat’ın da kardeşiyle beraber küçüklüğünü hatırlaması oldu. Serhat’la birlikte yetimhanede büyüyen şampiyonumuz oğlunun baba sevgisinden uzak büyümesini hiç istemiyor.

Gelelim haftalık teknik analizlerimize…

Geçtiğimiz hafta yayınlanan dördüncü bölümüyle gün içerisinde toplam 2 bin 168 paylaşım yapılan Şampiyon, 10 Ekim’de yayınlanan beşinci bölümüyle yüzde 18 düşüşe geçerek bin 761 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Yapılan bin 761 paylaşımın 509’u pozitif, 463’ü negatif, 787’si ise nötr içerikten oluşuyor. Pozitif içerikler her bölümde olduğu gibi baba-oğul ilişkisine odaklanırken, negatif içerikler Suna ve Mücella’nın tutarsız davranışlarına yoğunlaşmış.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin “Ayrılmayalım, şampiyon, suna” olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Suna karakteri ve baba figürü hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını ise #Ayrılmayalım çekiyor.

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlar ise şöyle:


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR