Masum: Mini Şaheser

Mösyö Mert’in kaleminden…

BluTV’nin özel yapımı olarak 2017’de izleyicilerin karşına çıkan ve Türkiye’nin ilk dijital dizisi olma özelliğini taşıyan Masum dizisi gerek oyuncuları gerekse konusuyla birçok insanın ilgisini çekmeyi başardı. Berkun Oya’nın Bayrak adlı oyunundan uyarlanan Masum‘un yönetmen koltuğunda Seren Yüce oturuyor. Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık, Bartu Küçükçağlayan, Tülin Özen ve Nur Sürer gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dizi, toplumsal gerçekçi yapısıyla bizlere iyi bir şekilde ders veriyor.

Aile içinde yaşanan gizemli bir olay sonrası hikaye giderek derinleşiyor ve gizemini son bölüme kadar korumaya devam ediyor. Her bölümü büyük bir özenle hazırlanan dizide oyuncuların kendi karakteriyle olan uyumu dizinin seyredilebilirliğini üst noktalara taşımayı başarıyor.

Cevdet (Haluk Bilginer) ve Nermin (Nur Sürer) kendi hallerinde bir sahil kasabasında yaşayan sıradan bir çifttir. Oğulları Tarık (Okan Yalabık) ve Taner’in (Serkan Keskin) bambaşka hikayeleri vardır. Tarık’ın agresif ve kıskanç yapısı ilişkilerini bozacak kadar ciddi boyutlardadır. Yusuf (Ali Atay) ise bu kıskançlığın sonucunda yaşanan cinayeti ve cinayetin ardındaki sırrı çözmek için büyük çaba gösterir. Dizimiz bize gizemin nasıl çözüldüğünü aktarırken gerilimli yapısını koruma konusunda kararlı bir duruş sergilemekten de geri kalmıyor.

Resim (1): Toplam konuşulma grafiği

Bu genel değerlendirmenin ardından dizinin sosyal medyadaki yansımasına yakından bakabiliriz. Yapımın 2017’den bu yana konuşulma sayısı 17.925. Konuşulmalar özellikle 2017 yılının Ocak ayında bir hayli artmış. Bu durum dizi ile ilgili yapılan haberlerden kaynaklanıyor. Hem yeni bir Türk dizisinin başlaması hem de Türkiye’nin ilk dijital dizisi olma özelliğinden dolayı birçok kişinin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Dizinin Netflix’e satılmasıyla birlikte konuşulması Ocak 2019’dan bu yana artarak devam etmiş. Netflix ile birlikte dizinin popülerliğinin de arttığını görüyoruz.

Resim (2): Duygu Analizi Dağılımı

Dizinin genel duygu durumu incelendiğinde pozitif yorumlar ön plana çıkmış. Bunun sebebi oyuncu kadrosunun başarılı olmasından kaynaklanıyor elbette. Oyuncuların dizinin hikayesiyle bütünleşmesi diziye büyük bir artı olarak dönüş sağlamış. Hikayenin sağlam temeller üzerine kurulması da bu başarının önemli etmenleri arasında yer alıyor. Dizi hakkında yapılan haber paylaşımları nötr algıyı desteklemiş. Negatif duygu durumları genel olarak dizinin erken bitmesi ya da dizinin az bölümden oluşmasını eleştiren yorumlardan oluşuyor. Bu yorumlara katılmamak elde değil. Çünkü Masum, daha fazla bölüme sahip olmanın sorumluluğunu taşıyabilecek kapasitede bir yapım. Dolayısıyla erken bitmesi büyük bir hata olmuş. Diziyi izleyen kullanıcılar internette en çok pazartesi ve cuma günleri paylaşımda bulunmuşlar.

Kelime bulutu incelendiğinde en çok oyunculara ve diziye yönelik ifadeler yer alıyor. Haluk Bilginer, Ali Atay, Serkan Keskin kelimeleri Twitter’da sıkça konuşulmuş. Dizinin merak uyandırıcı yapısı birçok kişinin ilgisini çektiğinden dolayı dizi başlar başlamaz dizi hakkında yapılan konuşulmalar bir hayli artmış. Dizinin Netflix’e satılmasıyla birlikte başarılı bir yapım olması sıklıkla dile getirilmiş. Kelime bulutunda öne çıkan isimler arasında Ali Atay ve Haluk Bilginer yer alıyor. Leyla ile Mecnun dizisinden sonra büyük bir izleyici kitlesine sahip olan Atay, gizemi çözmeye çalışan polis rolüne kolay bir şekilde uyum sağlayarak oyunculuktaki başarısını burada da sürdürmüş. Öyle ki birçok seyirci onu izlemekten bir an olsun vazgeçmemiş.

Resim (3): Konu Tekerleği Analizi

Konu dağılımına baktığımızda diziyle ilgili en çok konuşulan alt konular genel olarak BluTv’nin ilk dijital dizisi olması ile ilgili. Dizinin kadrosu konusunda da oldukça sık yorum yapılmış. Tekerleğin iç hacmindeki açık mavi renk tonu bizlere en çok konuşulan konu başlıklarını gösteriyor. Tekerleğin dış kısmındaki kelimeler ise iç kısımda yer alan kelimelerle bağlantılı olarak şekillenmiş.

Resim (4): Twitter Toplam Etkileşim

Masum dizisinin 2017’den bu yana toplam etkileşim sayısı neredeyse 90 milyona ulaşmış. Özellikle 2017 yılında dizinin konuşulması bir hayli artmış ve yayınlandığı dönemde bütün ilgiyi üstüne çekmeyi başarmış. 2018 yılında dizi hakkındaki konuşulmaların azalarak devam ettiğini görüyoruz. Oyuncular hakkında yapılan olumlu yorumlar Twitter’daki etkileşimi beslemiş. En çok mention @MasumBluTv, @blutvofficial, @netflixturkiye Twitter hesaplarına atılmış. Instagram’da ise #netflix, #masum, #blutv, #serkankeskin, #aliatay, #halukbilginer etiketleri sıklıkla kullanmış. Dizi hakkında Twitter’da yapılan yüksek etkileşimli paylaşımlar aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Masum’un dijital dizi olması, dizi dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu durumu klasik izleyiciler için şahane bir alternatif olarak değerlendirebiliriz. Farklılığa, yeniliğe, alternatifliğe ihtiyaç duyulan dönemde Masum dizisi izleyiciler için tam anlamıyla ilaç etkisi yaratmış. Diziyi izleyenlerin %58’i erkek, %42’si ise kadın. Proje, başta Türkiye olmak üzere ABD, İngiltere, Finlandiya ve Azerbaycan gibi birçok ülke de konuşulmuş.

Resim (5): Cinsiyet Dağılımı

Masum başta Twitter’da olmak üzere, Ekşi Sözlük’te de sıkça konuşulmuş. Ekşi Sözlük’te yapılan yorumlar genel olarak dizinin senaryosu ve oyuncuları ile ilgili olmakla birlikte geneli pozitif yönde. Dizimiz, teknoloji ile ilgili site olmasına rağmen başarısıyla Donanım Haber’in bile ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor. Youtube’da da dizi hakkında epey yorum bulmak mümkün.

Masum, toplumsal gerçekçi yönüyle birçok diziden farklı bir konuma sahip. Toplumda yaşanan sağlıksız kadın – erkek ilişkileri, kadının toplumda yaşadığı gizli baskının etkisi dizide çok başarılı bir biçimde yansıtılmış. Seren Yüce, ortaya çıkardığı işle bize adeta ülkemizin küçük bir parçasının fotoğrafını çekmiş. Öyle ki dizi bittikten sonra toplumda yaşanan sıkıntıları, bireylerin bürokrasi arasındaki sıkışmışlığını derinden hissedebiliyorsunuz. Henüz izlememiş olanlar için Masum dizisini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şimdiden keyifli seyirler!


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR