READING

Söz dizisi sosyal medya analizi

Söz dizisi sosyal medya analizi

Bu yıl üçüncü sezonuyla ekrana veda eden Söz dizisi Eylül 2018 – Mayıs 2019 aralığında ekranda kaldı. Bu aylardaki konuşulma oranlarına bakıldığında 4 milyon 953 bin 539 paylaşım yapıldığı görülüyor. Sezon boyunca en yüksek konuşulma sayısına ise 458 bin 325 iletiyle 12-18 Mayıs haftası ulaşıldı. Bu dönemdeki ileti artışında dizi hakkındaki final kararının açıklanması ve buna gelen tepkiler büyük rol oynuyor.

Söz izleyicisinin yorum amaçlı kullandığı mecralar

Söz izleyicisinin tüm bölümleri kapsayan nötr, pozitif ve negatif duygu içerikli paylaşımları grafikte görülebilir. İleti sayısında şubat ayından başlayarak ivmelenen artışta Yavuz-Derya çiftini ve başrol oyuncularını ön plana çıkarmaya yönelik trend topic çalışmalarının etkili olduğu görülüyor.

Paylaşımlarda en sık kullanılan ifadelerin başrol oyuncuları Tolga Sarıtaş, Deniz Baysal, bu oyuncular tarafından canlandırılan Derya ve Yavuz karakterleri, Derya ve Yavuz’ın romantik ilişkisini simgeleyen YavDer etiketi, dizideki diğer önemli karakterlere hayat veren Meriç Aral ve Burak Sevinç ile karakterlerinin ilişkisini ifade eden EyFet etiketi olduğu görülüyor.

 


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR