READING

Şampiyon’da yeni stratejiler ortaya çıktı...

Şampiyon’da yeni stratejiler ortaya çıktı

Fotoğraf: TRT1

10 Kasım’da sekizinci bölümü yayınlanan TRT1’in sevilen dizisi Şampiyon, konu derinliğini genişletip karakterlerin hikâyelerine odaklandığı heyecan dolu bir bölümle izleyicileriyle buluştu.

Sekizinci bölüm, Derviş Aladağlı’nın Yaman hocayla olan ilişkisine daha kapsamlı bakmamızı sağladı. Geçtiğimiz hafta ikilinin arasındaki ilişkinin Bulgaristan’da tutuldukları toplama kampında başladığını düşünmüştüm. Fakat yeni bölümle birlikte Aladağlı ve Günaltay arasındaki bağın daha eskiye dayandığını görmüş olduk. Özellikle boks geçmişlerinin Bulgaristan’da yaşarken içinde bulundukları kültürün bir ögesi olarak karşımıza çıkarılması, eski arkadaşların günümüzdeki durumunu göz önüne getiriyor.

Aladağlı’nın Kafkas’ı canından çok sevdiği çocuğuyla tehdit etmesi, hem Günaltay cephesinde hem de Fırat için yeni bir strateji üretilmesine yol açtı. Yaman hoca salonunda sözde oynatılan yeraltı kafes dövüşleriyle kendini zanlı durumuna düşürürken, kendisinin asıl amacının polisle işbirliği yaparak Aladağlı’nın kurduğu mafya imparatorluğunu yıkmak istediğini gördük. Bunun için de yine eski arkadaşı olan komiserle yaptığı dayanışmayla ikili, katil olmakla suçlanan eski boksörü Aladağlı’nın yasa dışı kafes dövüşlerine sokma kararı aldılar. Yalnız, yürüttükleri planı Derviş Bey’in fark etmesi bakalım yeni bölümde nasıl bir adım atmalarına yol açacak.

Suna’ya baktığımızda abisinin intikamını almak için Tansel’le yakınlaşması meyvelerini veriyor gibi. Özellikle abisi Necdet Suphi’nin hastane kayıtlarına ulaşması, eski şampiyonun ölümünde Tansel’in parmağı olduğunu kanıtlayacak nitelikte. Fakat aynı anda Akif’in ölüm haberinin televizyona çıkması ve buna bağlı olarak Akif’in itirafta bulunduğu ses kaydının Kerem’in eline geçmesi, genç yeğenin halasına duyduğu güvenin önüne set çekti.

Güvenden bahsetmişken bölümün en can alıcı noktalarından birisi Zafer’in tutamadığı sözler oldu. Evlenmek istediği kadının babasının ısrarı üzerine Fırat’ın maça çıktığı gün kız isteme töreni planlanmıştı. Zafer ilk başta heyecanlansa da günün sonunda sevdiği kızla birlikte olmayı değil, şampiyonun yanında bulunmayı seçti. Bu seçim kendisi için iki olumsuz sonuç doğurdu. İlki Fırat’ın Aladağlı yüzünden çıkacağı maçta hile yapılacağını öğrenmesiyle kardeşi gibi gördüğü boksörle arasının bozulmasıydı. İkincisi ise senelerdir birlikte olduğu sevgilisinin artık Zafer’in sorumsuzluklarına dayanamayıp iletişimi kesme kararı oldu. Ne de olsa kız isteme seramonisinde tek başına bırakılan bir genç kadın var ortada. Umarım yeni bölümle beraber ikili arasındaki gerginlik sona erer.

Şimdi de gelelim teknik analizlerimize;

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yedinci bölümle gün içerisinde toplam 1880 paylaşım yapılan Şampiyon, 10 Kasım’da yayınlanan sekizinci bölümüyle yüzde 1 azalarak 1851 paylaşım aldı.

Tablo 1: Toplam İleti Sayısı

Yapılan 1851 paylaşımdan 703’ü pozitif, 182’si negatif ve 966’sı nötr içerikten oluşuyor. Pozitif içerikler Fırat’ın pes etmemesine ve Kerem’e odaklanırken negatif içerikler ise Serhat’ın evi terk etmesine ve Mücella’nın hamileliğine yoğunlaşıyor.

Tablo 2: Duygu Analizi Grafiği

Kelime bulutuna göz gezdirdiğimizde en çok kullanılan kelimelerin #Şampiyon, #Benistersem ve @tsayismanfanss hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 3: Kelime Bulutu

Konu tekerleğine baktığımızda paylaşımların çoğunun Kafkas, Ben İstersem ve Kerem hakkında olduğunu görüyoruz.

Tablo 4: Konu Tekerleği

Twitter’da en çok kullanılan hashtag’lerin başını ise #Şampiyon çekiyor

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlar ise şöyle:


Kendi halinde genç bir çevirmen. Dilbilime karşı ilgisi oldukça yüksek, felsefeden ise yüksek lisans yapıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR