Her Yerde Sen… Televizyon hariç!

Fotoğraf: twitter.com/heryerdesenfox

Yaz sezonu boyunca Fox TV’nin yüzünü güldüren Her Yerde Sen cephesinde zor günler yaşanıyor. Eylül sezonuyla birlikte ekranın kalabalıklaşmasına gün değiştirerek çözüm arayan dizi, yeni gününde de beklenen reytingin uzağında kaldı. Bu gelişmelerin üzerine dizinin 23’üncü bölümüyle final yapacağı iddia edildi.

Dizilerin başlayıp bitmesine alışkınız fakat Her Yerde Sen’i diğer dizilerden ayıran bir özelliği var. Bu hikâyeye dahil olmuş oyuncusundan izleyicisine kadar herkes sosyal medyayı oldukça aktif kullanıyor. Bu duruma bir de yapımın yurt dışındaki hayranları eklenince ortaya göz ardı edilemeyecek bir sosyal medya gücü çıkıyor. Zira Her Yerde Sen, yayınlanan son üç bölümü kapsayan 26 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında sosyal medyada 738 bin 70 iletiye konu oldu.

Tablo 1: Konuşulma hacmi

Dizinin Twitter paylaşımları ise aynı süre içinde 354 milyon 989 bin 601 gibi yüksek bir etkileşim potansiyeli yaratmış. Yapımın en çok konuşulduğu ülkeler sırasıyla Türkiye, Brezilya, ABD, İtalya, Cezayir, İspanya ve Portekiz.

Tablo 2: Potansiyel görüntülenme

Grafiklerin de gösterdiği üzere dizinin hayranları kolay pes edeceğe benzemiyor. Bölümlerin YouTube’daki performansı da önemli bir dijital izlenme potansiyeline işaret edince sosyal medyadan seslerini yükseltmeleri farz olmuş. 13 Kasım günü Twitter’da etkinlik düzenleyen dizi severler, “HerYerdeSen PuhuTvye” mesajını çok konuşulanlar listesine 104 bin 900’ün üzerinde paylaşımla yazdırdı. Dizinin televizyondan internete taşınması için içerik sağlayıcıların kapısını çalmak sonuç getirir mi bilinmez ama reyting ölçümleme sistemimizle ilgili temel bir sorunu gündeme getirdiği kesin.

Günümüzde dizilerin kaderi televizyon reytingleri ve yurt dışı satışları üzerinden tayin ediliyor. Fakat özellikle öğrencilerin veya günün birkaç saatini yolda geçiren çalışan kesimin online izleme alışkanlığı da yükselişte. Hâl böyleyken sosyal medya reytingi ve dijital izlenmelerin kıymeti ne zaman bilinecek diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. Görünen o ki Her Yerde Sen de, sosyal medyada fırtınalar estiren Siyah Beyaz Aşk, Erkenci Kuş ve Kuzgun’la aynı akıbeti paylaşacak. Şimdilik elimizden sektörü ve reklam verenleri bu çok gerekli dönüşüme davet etmekten başka bir şey gelmiyor ne yazık ki. Dileriz binbir emekle kurulan dünyaların apar topar yıkılmadığı, hikâyelerin yarım kalmadığı günleri çok geç olmadan görürüz.


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR