Uysallar: Muhtelif Kaos Sevdalıları

Yazan: Mert Yıldırım (@mosyomert)

Fotoğraf: Netflix

Netflix’in izleyiciyi sarsan yeni yapımı Uysallar, yayınlandığı ilk günden bu yana sosyal mecralarda ilgiyle karşılanıyor. Eşsiz oyuncu kadrosu, sağlam senaryosu ve görsel açıdan tatmin edici yönetmenliği ile kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme aldığı dizinin yönetmenliğini Onur Saylak üstleniyor. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Öner Erkan, Songül Öden, Haluk Bilginer, Ugur Yücel, Nezaket Erden gibi usta isimler yer alıyor.

Orta yaş bunalımını yavaş yavaş hisseden Oktay (Öner Erkan), hayatının sıkıcı yönlerini fark etmeye başlar. Ailesiyle yaşadığı iletişim problemi sebebiyle kendini yeterli şekilde ifade edemeyen karakterimiz, içindeki öfke güdüsünü farklı şekilde ortaya çıkarmayı tercih eder. Karısı Nil (Songül Öden) ise yıllardır ev hanımı yaptığı için derin bir geç kalmışlık hisseder. Hayata geç kalmışlığını yalanlarla dolu bir hayat sürerek gidermeye çalışır. Oğlu ve küçük kızı ise büyüme sancısı çekmektedir. İzleyiciler, Uysallar ailesinin hayatına tanık olurken sanki evin tam ortasına yerleşmiş huzursuzluk atmosferini hissetmektedir. İzlerken çoğu insanın huzursuz olmasının sebebi belki de budur.

Dizinin genel atmosferi oldukça başarılı diyebiliriz. Cast seçimi, senaryo ve yönetmenlik gerçekten çok başarılıydı. Senaryo büyük bir özenle yazılmıştı adeta. Onur Saylak, yönetmenliğiyle yine takdiri toplamayı başarıyor. Günday ve Saylak’ın uyumu, dizinin kalitesini daha da üst konuma taşıyor diyebiliriz. Şahsiyet dizisiyle kıyasladığımızda ise Şahsiyet’in daha derli toplu bir hikayesinin olduğunu söyleyebiliriz. Şahsiyet’in sürükleyici yapısı Uysallar’da ne yazık ki bulunmuyor. Uysal ailesi insanın huzurunu kaçırma konusunda çok başarılı gerçekten. Her karakterin ayrı bir hikayesinin olması diziye çeşitlilik katsa da dizinin çok fazla mesaj verme kaygısını da beraber getiriyor. Sanki Günday ülkedeki tüm sorunları bir çamaşır sepetinin içine sıkıştırmış ve başımızdan aşağıya döküyor. Bu fazla mesaj verme kaygısı görmezden gelindiğinde Günday’ın kaleminden çıkan mesajlar genel anlamda yerli yerindeydi. Dizide kullanılan müzikler de bir o kadar başarılıydı.

Haluk Bilginer’in başarılı oyunculuğu yıllar geçmesine rağmen hiç eksilmiyor. Şahsiyet dizisinde olduğu gibi bu dizide de orijinal bir karakteri canlandırıyor. Berhudar Bey, izleyiciyi kah üzüyor kah sinir ediyor. Uysallar dizisinin, görüntü yönetmenliği açısından da oldukça kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Nezaket Erden’in başarılı oyunculuğunu da es geçmemek gerekir. Karakterinin inandırıcılığını çok düzgün bir şekilde yansıtmış.

Ana karakterimiz Oktay, gündüzleri başarılı bir mimarken geceleri asi bir punk sevdalısı olarak karşımıza çıkıyor. Diziyi izlerken zaman zaman “Acaba bu punk sevdası bir fanteziden mi ibaret?” diye düşünmeden edemiyor insan. Diziyi izlerken punk yaşam tarzının tam olarak yansıtılmadığını düşündüm. Oktay’ın geçici bir hevese takılıp kaldığını, babasına olan öfkesini bu yolla giderebildiğini fark ettim. Dizinin temeli öfke ve huzursuzluk üzerine kurulu olduğu için her karakterde bu iki unsurun izlerine rastlayabiliyoruz. Bakalım veriler bize neler söylüyor. Gelin Uysallar dizisi hakkında neler koşulmuş, onları öğrenelim:

Tablo 1: Toplam İleti

ADBA Analytics’ten aldığımız bilgiye göre Uysallar dizisi hakkında 21 Mart – 8 Nisan 2022 tarihleri arasında toplamda 13 Bin ileti tespit edilmiştir. Bu paylaşımları yapan tekil kullanıcı sayısı ise 8.516 şeklinde olmuş. Dizi hakkında yapılan paylaşımların toplam erişimi 160 Milyon şeklindedir. Paylaşımlara yönelik erişim ise 24.84 Milyon‘a ulaşmış

Tablo 2: Duygu Dağılımı

Duygu dağılımı incelendiğinde dizi hakkında pozitif içerikli paylaşımların sıklıkla yapıldığını görüyoruz. Bu paylaşımlar genel olarak dizinin başarına yönelik yapılan Tweet paylaşımlarından oluşmaktadır. Cüneyt Özdemir, Hayko Cepkin gibi ünlü isimler Twitter’da Uysallar dizisi hakkında olumlu paylaşım yaparak dizinin pozitif ileti sayısına katkı sağlamıştır. Negatif iletilerde diziyi yeteri kadar anlamadığını ifade eden, diziyi izlerken sıkılan insanların tweet paylaşımları yer almıştır. Nötr paylaşımlarda ise dizi hakkında yapılan haber paylaşımları ön plana çıkmıştır.

Tablo 3: Kaynak Dağılımı

Kaynak dağılımı incelendiğinde paylaşımların en çok Twitter mecrasında yapıldığı görülmektedir. Twitter’da 12.208 adet paylaşım yer almıştır. Twitter mecrasını 394 ileti sayısıyla Haberler mecrası takip etmektedir. Dizimiz Instagram’da da sıkça gündemde yer almıştır. 94 paylaşım ile en fazla paylaşım yapılan üçüncü mecra olarak Instagram karşımıza çıkmıştır.

Tablo 4: Kelime Bulutu

Kelime Bulutu tablosunu incelediğimde en çok Hakan Günday, Netflix, Haluk Bilginer, Onur Saylak gibi kelimeler ön plana çıkmıştır. En çok kullanılan Hashtagler ise “#Uysallar, #Netflix, #onursaylak, #halukbilginer” şeklinde olmuştur. En çok @netflixturkiye (344), @onursaylak (199) ve @hakangunday (127) hesaplarından bahsedilmiştir.

Tablo 5: Cinsiyet Dağılımı

Dizi hakkında paylaşımların yüzde 49’u kadın, yüzde 51’i ise erkek kullanıcılara ait. En çok paylaşım yapan ülkeler ise Türkiye, Amerika, Almanya ve İngiltere olarak öne çıkıyor. Aşağıda, Uysallar hakkında Twitter’da yüksek takipçili hesapların yaptıkları paylaşım örnekleri yer alıyor.

Twitter’da en çok etkileşim alan paylaşımlardan bazıları ise şöyle:


İLGİLİ İÇERİKLER

YORUMLAR BU YAZI İÇİN KAPALIDIR